Eskişehir, bu yazımızda sizlere üniversite yıllarımın geçtiği o güzel şehir hakkında bir şeyler yazmak istedim. Eskişehir hakkında herkes birşeyler anlatır ve en önemlisi anlata anlata bitiremezler. Gerçekten de anlat anlat bitmez o renkli şehir.

Kimileri yerli Paris der, kimileri öğrenci şehri der, kimileri aşıklar şehri der, kimileri ise Türkiye’ nin en modern şehri der. Bu söylenenlerin hepsi doğrudur dersem şaşırmayın lütfen. Eskişehir’ de Osmangazi ve Anadolu Üniversitesi olmak üzere 2 üniversite bulunması öğrenci kenti diye anılmasını sağlar.

Son yıllarda turizm firmaları 1 gece konaklamalı geziler düzenlemekte, dilerseniz bireysel de çok rahatlıkla ulaşabileceğiniz ve gezebileceğiniz bir şehir. Eskişehir’ e günübirlik veya hafta sonu  gitmek istiyorsanız, zamanı iyi değerlendirmek için bir araştırma yapmadan gitmenizi istemem. yapacaklarınızın liste haline getirirseniz verimli bir gezi olacağından emin olabilirsiniz. “Eskişehir’ de neler yapabiliriz” den tutun da, nerede ne yenir, nerede gezilir, ulaşım seçenekleri nelerdir, kısacası Eskişehir hakkında herşeyi bulabileceksiniz bu yazımda. Eskişehir, İç Anadolu bölgesinde olup Ankara, İstanbul, Bursa’ ya çok yakın konumda bulunması ile hafta sonu gezilebilecek yerler listesinin ilk sıralarında yer almakta. Yaz aylarında gündüzleri sıcak olması, akşamları anlam veremediğiniz şekilde havanın soğuması, Eskişehir’ de  karasal iklim olmasından kaynaklanmaktadır.

Eskişehir’e Nasıl Gidilir?

Eskişehir ulaşım açısından Türkiye’nin en şanslı şehirlerinden, İç Anadolu bölgesinde olması nedeniyle Türkiye’ nin her yerinden çok rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Türkiye’nin her yerinden otobüsle ulaşım mümkün. İstanbul’ dan Eskişehir’ e ise otobüsle 4 – 5 saatte, Kendi aracınızla 3 – 3,5 saatte veya hızlı trene binmek istiyorum, hiç binmedim diyorsanız hızlı trenle ise 3 saatte gidebilirsiniz.

eskisehir ulasim

Her yolculuğun kendine özgü tatları vardır. Sizler ben özel aracımla gideceğim, istediğim yerde durup kahvaltımı, yemeğimi yiyeceğim diyorsanız 300 km. lik yol sizleri bekliyor olacak. Hadi sizlere yakıtınızdan da bahsedeyim mi ne dersiniz? 🙂 Artık onu da siz hesaplayıverin (300km* aracınızın km başı yakıtı) :):):):):).. İstanbul’ dan yola çıktığınızı düşünürsek, Tem otoyolundan 125 km sonra Sakarya sapağından çıkıp, Antalya – Bilecik yolunu takip etmeniz yeterli olacaktır. Eskişehir şehir içi  ulaşım çok kolay olup tramvaylarla sağlamaktadır. Tramvaylara ve toplu taşıma araçlarına Eskart adı verilen elektronik kartlarla binebilirsiniz. Kartları ise duraklara yakın olan gişelerde bulmanız mümkün. Tramvaylar hakkında bilgi almak isterseniz EsTram bağlantıyı tıklayabilirsiniz.

eskisehir ulasım

İstanbul’dan yola çıkan hızlı trenle gitmek istiyorsanız ise  Biletinizi burdan alabilirsiniz, Gün boyu hızlı tren seferleri bulunmakta; İstanbul – Eskişehir  3 saat, Ankara – Eskişehir 1,5 saat ve Konya – Eskişehir 2 saat sürmektedir. Biletlerinizi erken almaya dikkat ediniz, özellikle İstanbul’ dan gelecek olan gezginler için biletler hızlı tükeniyor, bilginize.

Eskişehir’e Ne Zaman Gidilir?

Eskişehir’ e her mevsimde gidilir sevgili gezginler. Karasal iklime sahip olması nedeniyle kış ayları çok soğuk geçer. Yaz aylarının başlarında ve sonlarında gündüzleri çok sıcak iken akşam saatlerinde bir anda sıcaklık 6 – 7 derecelere düşer, ne olduğunu anlayamazsınız. Bu nedenle keyifli bir Eskişehir gezisi için en ideal aylar, havaların sıcak olduğu ilkbahar ve yaz aylarıdır.

Eskişehir’de Gezilecek Yerler

Eskişehir’ de gezilecek yer gerçekten çok fazla. Tarihin bir çok zamanına görgü tanıklığı yapmış bu şehirde gezilecek yerleri anlatarak bitirmek zor olacak sanırım. Ama ben sizlere gezilecek yerleri özetleyerek geçmek istiyorum. Eskişehir’ e yapacağınız 2 günlük bir gezi, ilk defa için sizlere yeterli olacaktır.

 1. Sazova Parkı
 2. Odunpazarı Evleri
 3. Lületaşı Müzesi
 4. Kent Park
 5. Atlıhan El Sanatları Çarşısı
 • Sazova Parkı

Sazova Parkı veya diğer adı ile Bilim, Sanat ve Kültür Parkı Türkiye’ nin en büyük parklarında bir tanesi olup  yaklaşık 400.000 m2 alana kurulmuş bir parktır. İlk olarak parka giriş ücretsiz olup, içerdeki yerler ayrı ayrı ücretlendirilmiştir. Sazova Parkı Eskişehir’ e ilk gelenler için gezilmesi gereken yerlerin listesinde üst sıralarda yer almalı. Osmangazi Üniversitesi’ nin yakın olması nedeniyle yaz aylarında öğrencilerin boş derslerinde değerlendirdikleri bir yerdir Sazova Parkı.

Eskisehir sazova parkı
Eskisehir sazova parkı
 • Odunpazarı Evleri

Odunpazarı Evleri; Eskişehir’ e gitmek için birçok sebebiniz var aslında. Eskişehir’ in tam ortasında bir yer var ki o, geçmişi unutmadan geleceği  yaşayan Odunpazarı evleri. Eskişehir’ e gidiyorsunuz, çağdaş yenilikçi bir şehrin içinden geçiyorsunuz ve tarihin tam ortasına düşüyorsunuz. İşte burası Odunpazarı Evleri 

eskisehir odunpazarı evleri

 • Lületaşı Müzesi

Lületaşı denilince aklımıza hemen Eskişehir gelmektedir. Deniz köpüğü, beyaz altın, sipiyolit, taloy küfidi, merşal tüm bu isimler tek bir maddeye ait aslında Lületaşı. Dünya Lületaşı rezervinin %70′ i Türkiye topraklarında bulunmaktadır. Bu rezervin çok büyük bir kısmı Eskişehir topraklarında yer almaktadır. Dünyada Somali, Kenya, Tanzanya ve Meksikada da Lületaşı yatakları bulunmaktadır. Ancak kalite olarak baktığımızda Eskişehir’ de çıkarılan taşın kalitesi diğerlerine oranla oldukça yüksektir. Beyazlığı, dayanıklılığını ve verimliliğini dikkate alırsak dünyada ki hiçbir türle karşılaştırılamıyor. Bu nedenle Eskişehir taşı diye de anılmaktadır.

eskisehir luletasi muzesi

Kent Park

Eskişehir’ de deniz var mı? sorusunun cevabı. Evet var, yoktan var etmek diye buna denir. Türkiye’ nin ilk yapay plajına ev sahipliği yapıyor Eskişehir Kent Park. Park yeni otogar yanında bulunan yaklaşık 300 bin metrekarelik alana kurulu, içinde yüzme havuzları, yapay plajı, restorantları ,at binme alanları, çocuklar için oyun grupları ,  hediyelik eşya satın alabileceğiniz küçük büfeler ve parkın tam ortasında restoranlara kıyısı olan büyük bir gölet bulunmaktadır.

NOT:Bu arada Parka girişler Ücretsizdir.

kentpark eskisehir

Atlıhan El Sanatları Çarşısı

Atlıhan El Sanatları Çarşısı Eskişehir Lületaşının Dünyaya tekrar duyurulması açısından önem taşımaktadır. Atlıhan El Sanatları Çarşısı  zemin kat ve birinci kat olmak üzere iki kısımdan oluşmakta ve toplamda 25 adet küçük küçük bir o kadar da şirin dükkanlar bulunmaktadır. Eskişehir Lületaşının görmek tanımak ve satın almak isteyenlerin ilk durağı durumundadır.

Atlıhan 1850’ li yıllarda Eskişehir’ in büyük toprak sahiplerinden Takattin Bey tarafından kurulmuştur. Civardaki köy, kasaba ve şehirlerden gelen kervanların, seyyahların konaklamaları için kullanılan bir Han. Sadece seyyahların değil onların hayvanlarının da kullanabileceği bir han olarak yapılmıştır.

eskisehir atlıhan elsanatlari carsisi

Haller Gençlik Merkezi

Haller Gençlik Merkezi, Eskişehir’ in göbeğinde tren istasyonuna ve barlar sokağına yakın olan şirin güzel bir mekandır. Meyve – sebze halinin modern halidir diyebiliriz. Eskiden sebze ve meyve hali olarak kullanılan, daha sonraları harabe durumunda olup, belediyenin 2000′ li yıllarda restore ettirip, bir gençlik merkezi haline getirdiği mekandır. Hamburg’ daki çiçek hali binasından esinlenerek yapılmıştır.

İki katlı olan Haller Gençlik Merkezi’ nin içinde hediyelik eşya dükkanları, büfeler, kafeler ve barlar yer alıyor. Bunun dışında şehir tiyatrosu sahnelerinden Tepebaşı Sahnesi, sergi salonu, kitabevi ile çeşitli kültür – sanat etkinlikleri yine bu mekanda yapılıyor.

Haller Gençlik Merkezi‘ nin en güzel zamanları belediye tarafından düzenlenen, canlı müzik saatleridir. Kimi zaman İspanyolca müzikleri, kimi zaman da Anadolu ezgileri çalınan canlı müzikler ziyaretçilere eşsiz saatler sunmaktadır. Özellikle Ramazan akşamlarında canlı müzik eşliğindeki sohbetler ve kahve keyfi için burası tercih edilebilir.

Açıkçası Haller ilk açıldığı yıllardaki popülaritesini biraz kaybetse de şehre ilk kez gelenler için güzel bir alternatif olabilir.

Barlar Sokağı

Barlar sokağı, öğrencilerin en sevdiği sokak diye tabir edebilirim. Şehrin tam göbeğinde olan barlar sokağı tren istasyonuna çok yakın, Haller Gençlik Merkezi‘ ne 2 dk mesafede olan, konumu gereği vazgeçilmez yerlerden diyebilirim. Haller Gençlik Merkezi tarafından girdiğinizde her iki tarafında da barlar, kafeler, meyhaneler bulunan uzun dar bir sokak.

eskisehir barlar sokagi

Cadde de her insanın eğlenebileceği tarzda mekanlar mevcut. İsterseniz sakin sakin oturup içkinizi yudumlayabileceğiniz, isterseniz canlı müzik dinleyebileceğiniz, karnınız acıktı mı karnınızı doyurabileceğiniz mekanlar bulunmaktadır. Sokakta keyifli bir yürüyüş sonucunda istediğiniz mekan karşınıza çıkacaktır. Benim en sevdiğimiz mekanlardan bir tanesi Hangover bar & cafe vazgeçilmezlerimdendir. Sabahları kahvaltı veren mekanlar akşamları eğlence mekanları ile dolmaktadırlar.

Barlar sokağına ulaşım ise daha önce de bahsettiğim gibi tren istasyonu ve Haller Gençlik Merkezi’ ne çok yakın ve ulaşım için ise tramvay kullanılmaktadır.

Eskişehir’ in Yöresel Lezzetleri ve Eskişehir’ de Yeme – İçme

Eskişehir’ in geleneksel lezzetlerinden bahsetmek gerekirse, Eskişehir’ e gelmeyenlerin de kulaktan dolma bilgilerle bildiği ve en başta gelen Çiğ börek sonrasında ise Balaban köfte, Met helvası ve Haşhaşlı ekmek başlıca lezzetleri. Daha detaylı yeme içme rehberimizi okumak için buraya   tıklayabilirsiniz.

 • Çiğ börek
 • Balaban köfte
 • Haşhaşlı Ekmek
 • Met Helvası

Bu yazı Gezgin Tripod tarafından hazırlanmış, marka tescili bulunmaktadır. Fotoğraflar Gezgin Tripod’ a ait olup telif hakkı taşımaktadır. Alıntı yapmak isterseniz Gezgin Tripod ismi ve sitemize bağlantı verilmesi gerekmektedir.

Yazımızı beğendiyseniz abone olmayı ve yorum yapmayı unutmayalım lütfen. Sosyal medya hesaplarımızdan takip ederseniz yazılarımızdan daha hızlı haberdar olabilirsiniz.

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here