Eskişehir’ de yeme- içme, Eskişehir’ in geleneksel lezzetlerinden bahsetmek gerekirse, Eskişehir’e gelmeyenlerin de kulaktan dolma bilgilerle bildiği ve en başta gelen çiğ börek, sonrasında ise Balaban köfte, Met helvası ve Haşhaşlı ekmek bazılarımızın vazgeçemediği bir tat.

Çiğ Börek

1300 yıllara kadar uzayan çiğ börek  tatarların kendi aralarında kıtlık yemeği diye söyledikleri bir yemektir. Tatarların en kolay yemek hamur işi olduğu için hamurdan yapılan bir böreğidir. Neden çiğ börek denmiş merak edenler için; tatarcada çi börek lezzetli börek anlamına gelmektedir. Bir de ismini içerisindeki kıymayı çiğden koydukları içinde ismine çi börek deniliyor.

Çiğ börek
Çiğ börek

Balaban Kebabı

Balaban Kebabı ise aslında kuşbaşı et ile köftenin karşımından yapılmaktadır. Büyük kebap anlamına gelen Balaban Kebabı kemik ve et suyu ile ıslatılmış ekmeğin üzerine sıvılaştırılmış manda yoğurdu dökülerek, domates sosu ve tereyağ ile servis edilmektedir. Kısaca bir bilgi vermek gerekirse Balaban kebabını sadece köfte olarak servis eden mekanlar bulunmakta. Asıl Balaban köfte ve etin karışımı bir kebap.

Eskişehir öğrenci şehri diye bilindiği için burda Tostçu diye bir kavram bulunmaktadır. Öğrencilerin bir çoğu ki yerel halk da diyebiliriz, tost ve çayla kahvaltı yapmaktadır.

eskisehir yeme icme balaban kofte

Haşhaşlı Ekmek

Eskişehir’ de yine farklı bir lezzet haşhaşlı ekmek tadına bakmalısınız. Türkiye’ nin çoğu yerinde bulabileceğiniz bir tat.

hashasli ekmek

Met Helvası

Met helvası, ismini Eskişehir’ in Sivrihisar ilçesinde 1920′ li yıllarda oynanan met değnek oyunundan, yani sokak oyunundan almıştır. Met değnek oyununu kaybeden tarafın ceza olarak kış gecelerinde helva yapmasıyla oluşan bir geleneğin ürünüdür. 6 cm uzunluğunda pişmaniye tadında bir helvadır.

eskisehir lezzetleri methelvasi

Su muhallebisi

Eskişehir’ in göbeğinde Haller Gençlik Merkezi’ nde su muhallebisinin tadına bakabilirsiniz. Su muhallebisi normalde şekersiz bir tatlıdır. Sonrasında pudra şekeri, gül suyu ve gelincik şurubu ile tatlandırılarak servis  edilmektedir. Üçgen seklinde bir kaşıkla geliyor servis. Adana bölgesinde bici diye de adlandırılır.

Boza

Eskişehir’ de bir de bozacı bulunmakta ama sizin bildiğiniz bozalara benzemiyor bu boza. Şöyle bir soru sormak gerekirse boza ne yapılır? İçilir der gibisiniz, evet haklısınız içilir ama Eskişehir’ de içilmiyor sevgili gezginler yeniyor. Eskişehir Tepe başı bölgesinde bulunan Kara Kedi Bozacısı boza severleri bekliyor olacak.

Bunların haricinde benim sizlere özellikle tavsiye edeceğim Eskişehir barlar sokağının hemen girişinde bulunan Hangover Cafe & Bar‘ da bir köri soslu tavuk yemenizdir. Özellikle açsanız, bol kepçe denilen tabir vardır ya, işte o tabirin karşılığıdır. Ben sevdiğimden midir bilmem ama hem lezzeti hem gözünüzü ve midenizi doyurmasıyla benim vazgeçilmezlerimdendir. Sadece kahvaltı tabağı ve mekanın nezihliği için de, alkol kullanıp kullanmamanınız bir öneminin olmadığı bir yerdir.

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here