2019 kış sezonunun ortalarına gelmiş olsak da, iki yıldır her kış tatilinde vaktimizin çoğunu geçirdiğimiz ülkemizin nisbeten yeni kayak merkezlerinden olan Erzincan Ergan Dağı Kayak Merkezi, Erzincan merkeze bağlı Türkmenoğlu köyü sınırları içerisinde, şehir merkezine 15 dk mesafede küçük, şirin bir kayak merkezimizdir.

Türkiye’nin en uzun kayak pistinin bulunduğu Ergan Dağı, snowboard ve kayak sporu tutkunları için adeta bulunmaz bir nimet. 2970 metre yüksekliğe sahip Ergan Dağı‘nda bulunan kayak merkezimizde 1.800 m, 2.662 m, 2.455 m uzunluğunda pistler bulunmaktadır. Saatte 2700 kişi taşıma kapasitesi olan telesiyej sistemi ve 1000 kişi kapasiteli teleferik sistemi bulunur.

Ergan Dağı Kayak Merkezine Ne Zaman Gidilir?

Kayak merkezinde sezon Aralık ayında açılıp, Nisan ayına kadar devam etmekte. Ülkemiz bu yıl kar anlamında şansız bir yılını yaşamakta, dolayısıyla bu yıl nisan ayına kadar kar olur mu? onu bilemeyeceğim. Ama burayı ziyaret edebilmek için sadece kar yağmasını beklemeye gerek yok. Yaz aylarında da oldukça aktif oluyor.

Erzincan ergan kayak merkezi

Ergan Dağı Kayak Merkezine Nasıl Gidilir?

Karayolu ile gelenler; şehrin güneyinde kalan Çağlayan kavşağından Çağlayan istikametine dönerek yaklaşık 4 km gidildikten sonra Yaylabaşı Belediyesi istikametine sapıp 5 km sonra Ergan Dağı Kayak Merkezin’e ulaşabilir.

Hava yolunu tercih edeceksiniz; haftanın her günü uçuş bulabilirsiniz. Havaalanına indikten sonra şehir merkezine taksilerle 20 – 25 TL ücret ödeyerek veya belediye otobüsleriyle 2.5 TL ye ulaşabilirsiniz. İsterseniz direkt taksiyle kayak merkezine de çıkabilirsiniz veya şehir merkezine geçtikten sonra Yaylabaşı otobüsleriyle de ulaşım sağlayabilirsiniz.

Otobüs ile gelenler; taksi ile 13 km uzaklıkta bulunan Ergan Kayak Merkezi‘ne direkt geçilebilirler ya da 13 Şubat Çarşısı bölgesinde yer alan Yaylabaşı otobüsleri ile yaklaşık 12 km. lik yolculuğun ardından Ergan Dağı Kayak Merkezi’ne ulaşabilirler.

Tren ile gelenler; tren garından taksi ile 11 km sonra tesise ulaşabilir veya 13 Şubat Çarşısı bölgesinde yer alan Yaylabaşı otobüsleri ile yaklaşık 12 km. lik yolculuğun ardından Ergan Dağı Kayak Merkezi’ ne ulaşabilirler.

Yaylabaşı otobüslerini tercih edecek ziyaretçiler için yarım saatte bir kalkan otobüsler sabah  07:00 ve akşam 20:00 saatleri arasında sefer yapmaktadırlar.

Bizler aracımızı kiraladık ve dağın yolunu tuttuk. 15 dakika gibi bir sürede maceranın başladığı noktaya yani otoparka 🙂 ulaşabiliyorsunuz. Standart bir araçla seyahat mümkün, öyle 4×4 falan kiralamanıza gerek yok, dört lastiği olsun yeter 🙂 Otoparka geldiğimizde bizleri jandarmalar karşılıyor ve bizlere yardımcı oluyorlar. Haliyle her yerde olduğu gibi hafta sonu giderseniz otoparkın kalabalık olması mümkün. Aracınızı park ettikten sonra hadi kaymaya başlayalım diyemiyorsunuz, ekipmanlarınız varsa yüklenip 50m lik bir yürüyüşün ardından teleferiğe binmek için 5 TL karşılığında size bir fiş veriyorlar, bu fişle teleferiğe binebiliyorsunuz. Ergani kayak merkezinin çok kalabalık olmadığını düşünürsek (kapalı gondol tipi) son teknoloji teleferiklerle 8-10 dk lik biz zaman diliminden sonra kayak yapılacak noktaya geldiniz. Hadi başlayalım:)) Olmaz kayak ekipmanları olmayanlar ekipman kiralayacaklar, teleferiklere binmek için skipass yani geçiş kartları olmayanlar kart alacak. Gelin kiralama ve skipass fiyatları ne kadar ondan bahsedelim.

Kayak Ekipmanlarını Nasıl Temin Edebiliriz ve Fiyatları Nelerdir?

Ekipmanları tesise çıkmak için kullandığınız teleferikten indikten sonra kayak odalarından kiralayabilirsiniz. Türkiye’ deki bir çok kayak merkezinin aksine burada özel işletme yok, tesisi Türkiye Kayak Federasyonu işletiyor, haliyle diğer kayak merkezlerine göre fiyatlar daha makul. Ziyaretçiler için ayrıca kişisel eşyalarınızı bırakabileceğiniz dolaplar bulunmakta. Dolapları belli bir ücret karşılığında kiralayıp eşyalarınızı bırakabilirsiniz. 4 kişilik bir ekibin eşyaları için yalnızca bir dolap kiralamanız yeterli olacaktır.

Kayak odasının hemen girişinde görevlilerden bir form temin edip isteğiniz ekipmanları (kayak-snowboard -mont-gözlük-kask) işaretleyip ücretini ödedikten sonra görevlilere kimliğinizle birlikte teslim ediyorsunuz  ve onlar da ekipmanınızı hazırlayıp size bu forma istinaden imza karşılığı teslim ediyorlar. Buradaki form, ekipmanlara herhangi bir zarar gelmesi durumunda tazmini için yaptığınız anlaşma, ancak şimdiye kadar hiç kayak ekipmanlarına zarar veren görmedim yine de güven tedbire mani değil.

Kayak Odası 2018-2019 Kiralama Bedelleri

Kayak Takım (Kayak – Ayakkabı – Baton) : 32 TL
Kayak Takım (Öğrenci) (Kayak – Ayakkabı – Baton) : 28 TL
Snowboard Takım (Kayak – Ayakkabı) : 35 TL
Snowboard Takım (Öğrenci) (Kayak – Ayakkabı) : 32 TL
Mont : 15 TL
Mont (Öğrenci) : 12 TL
Pantolon : 15 TL
Pantolon (Öğrenci) : 12 TL
Kask : 15 TL
Kask (Öğrenci) : 12TL
Gözlük : 12 TL
Gözlük (Öğrenci) : 10 TL
Dolap : 15 TL
Kızak : 10 TL

kayak akipmanları

Ergani Dağı 2018-2019 Ski Pass Fiyatları ve Pistler

 • Kayak Tam Gün Sınırsız : 40 TL
 • Kayak Tam Gün Sınırsız (Öğrenci) : 30 TL
 • Telesiyej Tek Geçiş : 12 TL
 • Telesiyej Tek Geçiş (Öğrenci) :  8 TL
 • Kayak T Bar Tek Geçiş : 4 TL
 • Kayak 5 Geçiş : 40 TL
 • Kayak 5 Geçiş (Öğrenci) :  30 TL
 • Kayak 10 Geçiş :  70 TL
 • Kayak 10 Geçiş (Öğrenci) : 55 TL
 • Kayak 20 Geçiş :  125 TL
 • Kayak 20 Geçiş (Öğrenci) :  100 TL
 • Kayak 50 Geçiş : 300 TL
 •  Kayak 50 Geçiş (Öğrenci) :  240 TL
 •  Kayak Gece :  24 TL
 •  Kayak Gece (Öğrenci) : 28TL

Öğrenci indirimlerinden faydalanmak isteyen ziyaretçilerin Gişe Görevlilerine kimlik gösterilmesi mecburidir.

Ekipmanımızı aldık ve artık hazırız, kayak odasından ayrılıyoruz. Hemen bu noktada acemi pisti bulunuyor. Zirveden gelen ana pistten kısım olarak ayrılmış, yeterli uzunluğa ve güvenli bir eğime sahip. Zirveye çıkmayı hala göze alamıyorsanız acemi pistinin hemen yanında 400 metre uzunluğunda teleski kullanarak çıkabileceğiniz şirin küçük bir pist daha bulunmakta. Kendinizi geliştirebileceğiniz bir pist diyelim.

ergan dagi teleferikler

Gözünü zirveye diken kar bağımlıları için;

İki adet telesiyej var her ikisi de 4 kişilik yarı kapalı tip ilk olarak birinci etabın başlangıcına çıkıyor. Oradan 20 – 30 metre çapraz kayarak ikinci telesiyeje ulaşılıyor, o da ikinci etabın başına çıkıyor. Güzergahın tamamı hayranlık içinde seyredeceğiniz bir dağ manzarası sunuyor, havanın açık veya kapalı olması sizin şansınız, dileğimiz üşümemeniz 🙂 ilk etap dik iniş yaklaşık 3,2 km, ikinci etap dik iniş yaklaşık 3 km, ikisi birleşiyor, yani dik iniş yaklaşık 6,2 km’ lik bir pist oluyor. Bu şekilde inerseniz mavi – kırmızı (belki zaman zaman siyah) bir pistten inmiş oluyorsunuz. 6,2 km çok iyi kayanları bile fazlasıyla tatmin edecek bir uzunluk. Liftler saat 16:30 sularında kapanıyor.

60 dakikalık teknik personel yemek ve dinlenme arasından sonra pist aydınlatmaları yakılıyor, tekrardan kayak – snowboard kirası ödemeden sadece kartınızı skipass için 20 tl gibi bir fiyata yenileyerek pistin ışıklandırılmış olan 1200 metrelik kısmını saat 21:00 a kadar keyifle kullanmaya devam edebiliyorsunuz. 🙂

Ergan Kayak Merkezinde Konaklama

Dağda bugün itibariyle henüz hizmete açılmış bir otel bulunmuyor. Ne kadar gerek var derseniz orası da tartışılır. Kayak yapmayı seven ziyaretçiler otelden çıktığı gibi pistlere ulaşmak isterler diye düşünüyorum. Benim fikrim dağda konaklama olmasından yana ama bilemiyorum. Şehir merkezinde oteller bulunmakta, şehir merkezinin de kayak merkezine yakınlığı göz önünde bulundurulursa dağda konaklamanın olmaması bir nebze katlanılabilir diyelim. Oteller ve fiyatları hakkında bilgileri aşağıda bırakıyor olacağım. Bu otellerde ve başka otellerde  konaklama yapan okuyucularımızdan da kaldıkları yerler hakkında bilgileri yorum bolümüne iliştiriverirseniz çok mutu oluruz.

Otel ve Pansiyonlar

Ergan Dağı Kayak Merkezi Yeme İçme

Ergan dağı kayak merkezinde 3 adet cafe restorant bulunmaktadır.bunlardan birincisi Göl kafe tesise girişte kayak ekipmanlarını kiraladığınız bölümde diğer ise birinci bölüm teleferikten indiğiniz alanda  Mor kafe ve üçüncüsü ie en tepede bulunan  dağ evi  ise hala açılmamıştır diyebiliriz

ergan dagi kayak merkezinde ne yenir

Göl Kafe

Haftanın 7 günü hizmet veren göl kafe tesisin başlangıç bölümünde bulunan geniş mönüsü ile sizlere hizmet vermektedir. kafenin giriş bölümünde sel servis hizmeti verilmekte ikinci katta ise alakart mönülerden oluşan restorant havasında bir yer bulunmaktadır. Fiyatlarını kontrol ettiğinizde diğer kayak merkezi ile uzaktan yakında alakası olamayan bir yer. Gerçekten fiyatları makul durumda.

erganvdagıvgölvkafe

Ana Cafe

Mor kafe ise sadece hafta sonları sömestri zamanında açık olan bir kafe .Burada ise sıcak içeçekler ve çikolata bisküvi grubu bulunmaktadır.

KARTALKAYAKARTALKAYA KAYAK MERKEZİ HAKINDA GÜNCEL BİLGİLER

KARTEPE  :  KARTEPE KAYAK MERKEZİ HAKKINDA GÜNCEL BİLGİLER   

SARIKAMIŞSARIKAMIŞ KAYAK MERKEZİ HAKKINDA GÜNCEL BİLGİLER

Bu yazı Gezgin Tripod tarafından hazırlanmış, marka tescili bulunmaktadır. Fotoğraflar Gezgin Tripod’ a ait olup telif hakkı taşımaktadır. Alıntı yapmak isterseniz Gezgin Tripod ismi ve sitemize bağlantı verilmesi gerekmektedir.

Yazımızı beğendiyseniz abone olmayı ve yorum yapmayı unutmayalım lütfen. Sosyal medya hesaplarımızdan takip ederseniz yazılarımızdan daha hızlı haberdar olabilirsiniz.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here