Doğu Ekspresi ile 24 Saat te Kars

Bazılarımız için çocukluk hayali, bazılarımız için de Yeşilçam filmlerinde izlediğimiz, rayların üzerinde tıkır tıkır giden, dağların arasından gözünüzü alamayacağınız manzaralar eşliğinde bir tren yolculuğudur Doğu Ekspresi. Özellikle son yıllarda popülaritesini arttırmış olan doğu ekspresi bir hafta sonu kaçamağı haline geldi diyebiliriz.

 

Yukarıdaki videomuzda Doğu Ekspresi yolculuğu ile ilgili görsel bilgileri de sizlerle paylaşıyorum. İyi seyirler.

Doğu Ekspresi

Uzun zamandır listemde yer alan, özellikle ocak ve şubat aylarında yapmak istediğim bir yolculuğu sonunda gerçekleştirdim. Ankara‘ dan kalkıp 5 ilden geçen, duraklarda 5 dk dan fazla durmayan, durduğu anda hemen inip “oksijeni içimize çekelim” derken düdük sesiyle irkildiğiniz, heyecan dolu bir yolculuğa hazır mısınız? Hayatında işe giderken bile saat kurmamış bir adamın, sabahki manzarayı kaçırmamak adına saat kurması fikri size yorucu gelmesin. Geceleri kompartımanın içinin sıcaklığıyla birlikte tıngır tıngır giden trende güzel bir uyku çekmektir doğu ekspresi yolculuğu. Amacı yola gitmekten ziyade yolda zaman geçirmenin adıdır. Doğu ekspresi öyle bir yolculuk ki 3 kişilik bir arkadaş grubu ile gidip, son durakta 20 kişilik bir grupla indiğiniz yolculuk da diyebiliriz.

dogu ifadesi

Peki, Doğu Ekspresi‘ne bilet bulmak zor mu? Doğu ekspresi yolculuğuna çıkmadan önce nasıl hazırlıklar yapılmalıdır? Doğu Ekspresi turu nasıl planlanır? Doğu Ekspresi biletleri nasıl alınır? Bu soruların hepsine cevap bulabileceğiniz can alıcı bir yazı olacak sizler için.

Doğu Ekspresi Genel Bilgiler

Bilet Nasıl Alınır?

Burası sıkıntı işte. Evet doğu ekspresine bilet almak, hani derler ya deveye hendek atlatmak ne kadar zordur diye işte bu bileti almak da bir o kadar zor. Biletler bir ay öncesinden satışa açılıyor ve açıldığı gibi de bitiyor. Sizler devamlı bilgisayar başında sayfayı yenileyerek bilet bulabilirsiniz, aman pes etmeyin. Kısacası hızlı olan kazanıyor. Açıldığı gibi bitiyor dedik, nasıl oluyor da bitiyor derseniz tur firmaları vagonları kapatıyor diye haberler çıktı, doğru veya yanlış bilemiyorum.

 

Buna rağmen hala bilet bulamayan gezginlerimiz ise yolculuk yönünü değiştirerek daha rahat bilet bulabilirler. Kars – Ankara güzergahını kullanabilirsiniz.  Doğu Ekspresi heyecanını yaşamak isteyen gezginler Ankara – Kars  güzergahını izleyerek dönüşlerini uçakla yapmaktalar, dolayısıyla dönüşte bilet bulmak haliyle kolaylaşıyor.

Biletlerinizi bu Bağlantıyı  tıklayarak alabilirsiniz.

Doğu Ekspresi Bilet Fiyatları 2020

Ankara Kars Doğu Ekspresi Pulman (Koltuklu) Bilet Fiyatları

 • Tam             :    58.00TL
 • Genç            :    49.50 TL
 • 65 yaş üstü  :    29.00 TL

Ankara Kars Doğu Ekspresi Kuşetli Bilet Fiyatları

 • Tam             :    78.00TL
 • Genç            :    69.00 TL
 • 65 yaş üstü  :    49.00 TL

Ankara Kars Turistik Doğu Ekspresi Yataklı Bilet Fiyatları (Tek Yön)

 • Tam (Tek Kişi)            : 400.00 TL
 • Tam (İki Kişi)              :600.00 TL
 • Genç (Tek Kişi)            :384.00 TL
 • Genç (Çift Kişi)            :489.00 TL
 • 65 yaş üstü (Tek Kişi)  :240.00 TL

Not: 2018 yılından sonra iki kişilik yataklı vagonları ayırıp Turistik Doğu ekspresi adı altında bir tren daha kaldırmaya başladır TCDD. Bu tren toplamda 33 saat sürmektedir.

Doğu Ekspresi Saatleri

Ankara Kalkış Kayseri Kalkış Sivas Kalkış Erzincan Kalkış Erzurum Kalkış Kars Varış
18.00 00.39 04.13 10.26 14.22 18.13

 

Kars Kalkış Erzurum Kalkış Erzincan Kalkış Sivas Kalkış Kayseri Kalkış Ankara Varış
08.00 11.59 15.58 22.06 01.38 08.22

Doğu Ekspresi İle Ne Zaman Gidilir?

Genellikle ocak ve şubat aylarında tercih ediliyor doğu ekspresi yolculuğu. Kar manzaraları sevenlerdenseniz bu aylarda dağların, vadilerin derelerin arasından geçerken beyaz örtünün oluşturduğu manzaraları görmek paha biçilmez.

Bahar aylarının gelmesiyle çiçeklerin yeni yeni açtığı yeşillikliklerin kendini gösterdiği aylarda da bu turu yaparsanız yine eşsiz manzaralar sizleri bekliyor olacak.

En Güzel Manzaraların Olduğu Yerler Nerelerdir?

Doğu ekspresinde en güzel manzaraları sabahın erken saatlerinde Erzincan ve Erzurum arasında aldığı yolda görebilirsiniz.

doguekpres manzaraları

Doğu Ekspresi Kompartıman ve Tren Temizliği Nasıldır?

Kompartımanlar tren sefere kalkmadan önce temizleniyor. Temizlik konusunda rahatsız olacağınızı düşünmüyorum. Nevresimler bilet kontrolünden sonra paketlenmiş poşetler halinde sizlere teslim ediliyor. Yataklı vagonda ise sefere çıkmadan yataklar hazırlanmış olarak sizleri bekliyor, hani demiştim ya; trenin rezidansı.

Doğu Ekspresinde Tuvaletler Temiz mi?

Vagonların başında ve sonunda birer adet tuvalet ve lavabo bulunmakta. Yataklı vagonlarda bulunan tuvaletler kuşetli ve pulmanlara göre daha temizler, sebebini söyle düşünebiliriz; kuşetli ve pulman kısmında bulunan tuvaletler daha fazla kişi kullandığı için pis olabilir.

Doğu Ekspresinde Kişisel Güvenlik Nasıl?

Bu yolculuğu tercih eden kesim gerçekten eğlenmeye ve birbirleriyle dost olmaya, samimi olmaya geliyorlar diye düşünüyorum. Başta da söylediğim gibi 3 kişi trene biner ama 20 kişi ile inersiniz. Özellikle tek başına bir kadın seyahat edebilir mi soruları soruldu. Yataklı vagonda tek başınıza güvenilir keyifli bir yolculuk geçireceğinizden emin olabilirsiniz. Kompartımanlar içerden kilitlenebiliyor ama dışardan kilitlenmiyor. Kompartımanı terk edeceğinizde değerli eşyalarınızı yanınıza alın, bizler buna dikkat etmedik ve olumsuz bir durumla da karşılaşmadık ama tedbiri de elden bırakmamak lazım diye düşünüyorum.

Trende İç Sıcaklık Yeterli Mi?

Kompartımanda sıcaklığı kontrol edebileceğiniz bir panel bulunmakta ve sıcaklığı istediğiniz şekilde ayarlayabiliyorsunuz. Trende üşüyeceğinizi zannetmiyorum. Bizler pijamalarımızla 24 saat geçirdik diyebilirim. Yer yer kompartımanın camını dahi açtığımız oldu.

Trende Sigara Kullanabilir Miyiz?

Kompartımanınızda sigara içebilirsiniz, bunun haricinde vagon aralarında, tuvaletlerde dahi içenlere rastladım.

Doğu Ekspresi Güzergahları

Daha öncesinde İstanbul / Haydarpaşa’ dan  başlayan, sonrasında İstanbul – Ankara arası yüksek hızlı tren seferlerinin başlamasından sonra başlangıç noktası Ankara olmuştur.

Ankara – Kırıkkale – Kayseri – Sivas – Erzincan – Erzurum – Kars güzergahında sefer yapan 1900 km lik 24 – 25 saat süren  bir tren yolculuğudur.

Her gün Ankara’ dan 18:00 da Kars’ tan ise 08:00′ da hareket eder.

doguekpres manzaraları

Önemli Not:  Ankara başkent ray çalışmasından dolayı tren Kırıkkale’ nin Irmak beldesinden kalkmaktadır. Ankara eski gar önünden 17:30′ dan başlayarak otobüslerle Irmak beldesine ücretsiz aktarma yapılmaktadır. Otobüs yolculuğu ortalama 40 dk sürmekte, Irmak beldesinden ise tren 19:20′ de kalkmaktadır.

İstanbul’ dan yolculuğa başlayacak olan gezginlerimiz ise İstanbul – Ankara arasında hızlı trenle gelebilirler. Bilet fiyatları 70,00TL dir. İsterseniz uçakla da Ankara’ ya geçip, buradan tren yolculuğunuza başlayabilirsiniz. Bizler yolculuğumuzu trenle yapmak istediğimizden İstanbul’ dan hızlı trenle Ankara’ ya, oradan da doğu ekspresine geçmiştik.

Doğu Ekspresi Vagonları

 • Pulmanlar 

  Doğu ekspresinde yer sıkıntısı yaşamayacağınız, bir tarafında 2 adet diğer tarafında 1 adet koltuk bulunan ve koltukları geniş olan bölümdür. Ankara’ dan başlayıp Kars’ a kadar yolculuk yapacaklar için yorucu olabileceğini düşündüğüm bölümdür.

  doguekpres manzaraları

 • Örtülü Kuşetli : 

Bu bölüm ise 4 kişinin rahatlıkla yolculuk yapabileceği oda şeklinde bir kompartımandır. 4 koltuk bulunan ve koltukların üzerinde 2 tane açılabilir ranza bulunan bölümdür. Altta kalan koltukların da 2 tanesi bir yatak haline gelebiliyor. Dolayısıyla Örtülü Kuşetlide 4 kişi rahatlıkla uyuyabilir. Bizler de bu bölümde seyahat etmiştik.

Bu bölümde bir adet priz, ortada iki kitap boyutunda  bir masa bulunmaktadır. Örtülüde seyahat edecek olan arkadaşlarımız için yanlarına çoğaltıcı priz almaları şiddetle tavsiye edilir. Bu bölümde kalan her bireyin cebindeki cep telefonun şarjının bittiği düşünülürse kompartımanın içindeki priz yeterli olmayacaktır.

Tren hareket ettikten, bilet kontrolü yapıldıktan sonra görevliler sizlere nevresimlerinizi ve pikelerinizi getiriyor. Yatakları kendiniz hazırlıyorsunuz. Nevresimler ise gayet temiz, gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz.

Camın hemen üzerinde 4 kişininde eşyalarını koyabilecekleri yeterli bir alan bulunmaktadır.

dogu ortulu kusetli ifade

 • Yataklı : 

Bir kompartımanda iki kişi kalabiliyor. Trenin rezidans bölümü desek abartmış olmayız diye düşünüyorum. Trende ilk önce biletleri tükenen bölümdür. Kompartımanın içinde bir çalışma masası, mini buzdolabı, bir priz ve lavabo olan bölümdür. Vagonlar arasında bazen görevlilerin yataklı vagonlara diğer vagonlardan geçişleri önlemek için kapılarını kapattıkları bölümdür. Yataklı vagonda görevliyi çağırma düğmesi dahi bulunmakta, görünce çok şaşırmıştım.

Bu bölümde nevresimlerle birlikte battaniye verilmekte. Örtülü kuşetlide ise sadece pike verilmekte idi. Pike veriliyor diye canınız sıkılmasın kompartımanlar o kadar sıcak ki ikisini de aslında kullanmıyorsunuz.

dogu ekspresi yatakli vagon

 • Yemekli :  

Yemekli vagon 4 kişilik masalardan oluşan bir bölüm.

Çorbalardan ızgara çeşitlerine kadar ihtiyaçlarınızı karşılayacak bir bölüm. Izgara çeşitlerinde hazır ürün kullandıkları için lezzetli olduğu söylenemez. Bizler ızgara köfte ve tavuk şiş almıştık, ızgara köfte yenecek durumda değil, bilginize. Dışardan yiyecek içeçek getirmenizde bir sakınca yok bunun için hazırlıklı gelmenize tavsiye ederiz. Yemekli vagonda ve ortak kullanım alanlarında içki tüketilmesine izin verilmiyor. Yanınızda getirdiğinizi yalnızca kendi kompartımanınızda tüketebilirsiniz. Yemekli vagonda  kredi kartı  geçerli ama internetin her zaman olmamasından dolayı sıkıntı yaşayabilirsiniz.

dogu ekspresi yatakli vagon

Yataklı ve kuşetli vagonlarda priz olduğunda yanınıza ısıtıcı alıp çayınızı demleyebilir, isterseniz kafeteryadan 2,00 TL karşılığında alabilirsiniz.

Doğu ekspresi yemekli vagon fiyat listesini ise olduğu gibi sizinle paylaşmak istiyorum.

dogu ekspresi yatakli vagon

Doğu ekspresinde bir ritüel haline gelmiş olan Erzurum’ dan trene Cağ Kebap siparişine gelelim. ASKALE’ ye geldiğinizde Cağ kebap siparişlerinizi verebilirsiniz anlamına geliyor. Genelde Gel Gör Kebap’ tan siparişleri veriyorlar. İletişim numarasını aşağıya bırakacağım, ama büyük beklentiler içinde olmayın. Genelde gelen kebaplar soğuk oluyor ve kebap soğuk ne kadar yenilebilir ki?

Gel Gör Kebap Tel: 0442 213 32 53

 

Önemli Notlar

13 – 26 yaş arasındaki yolculara %20 genç indirimi, Mili Eğitim Bakanlığında çalışan öğretmenlerine, Türk Silahlı Kuvvetler çalışanlarına %20 indirimleri bulunmaktadır. 60 – 65 yaş arası yolculara %20, 65 yaş üstü yolculara ise %50 indirim yapılmaktadır. Biletlerinizi gidiş dönüş alırsanız yine %20 lik bir indiriminiz olacaktır.

İnternetten aldığınız biletlerde ise %3 indiriminiz bulunmakta.

Zamanı Kısıtlı Olanlar İçin Hafta Sonu Planı

Cuma

Ankaradan saat 18:00 da Doğu ekspresi ile  24 saat süren yolculuğun ardından Cumartesi akşamı Kars a inebilirsiniz. Doğu ekspresi maceralarını yukarıda anlattık.

Cumartesi

Cumartesi Kars a inip otelinize yerleştikten sonra  Kars mutfağını öğrenip Kars yemeklerini tadabilirsiniz

Pazar

Pazar günü sabah erken kalkıp günü iyi değerlendirmemiz gerekiyor. Bir araç kiralamanız işinizi oldukça kolaylaştıracaktır. Otelimizden çıkışımızı yaptırıyoruz. Kiraladığımız aracımıza atlayıp ilk önce Ani harabelerini gezebiliriz. Kars merkezden 35-40 dk lık bir yol. Ortalama Ani harabelerinde sizlere 2 saat yeterli olucaktır. Daha sonrasında Çıldır gölünü görebiliriz.Çıldır gölüne yolculuk biraz uzun sürüyor. Zamanı iyi değerlendirirseniz Çıldır gölünü Görüp akşam 15:45 uçağı ile Kars tan ayrılabilirsiniz.

 

 

Bu yazı Gezgin Tripod tarafından hazırlanmış, marka tescili bulunmaktadır. Fotoğraflar Gezgin Tripod a ait olup telif hakkı taşımaktadır. Alıntı yapmak isterseniz Gezgin Tripod ismi ve sitemize bağlantı verilmesi gerekmektedir.

Yazımızı beğendiyseniz Abone olmayı ve yorum yapmayı unutmayalım lütfen. Sosyal medya hesaplarımızdan takip ederseniz yazılarımızdan daha hızlı haberdar olabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here