Kış sezonun yavaş yavaş açıldığı bu tarihler de sizlere Davraz Kayak Merkezi’nden  bahsetmek istiyorum. Isparta şehir merkezine 26 km uzaklıkta olan Davraz Kayak Merkezi 1995 yılında Davraz dağını turizme açılması ile her geçen gün gelişmeye devam etmektedir.

Türkiye’deki kayak merkezlerini düşündüğümüzde ilk akla gelen yerlerden biri değildir kanımca. Benim kayak yapmayı ilk öğrendiğim kayak merkezi olması nedeniyle vazgeçilmezlerim arasındadır. Üniversite yıllarımda Isparta’ da kışın ne yapılır sorusunun cevabı, günübirlik turlar düzenlediğim yer, öğle saatleri gelince karnımızın acıkmasıyla karda yenilen sucuk ekmeğin tadıdır Davraz Kayak Merkezi. http://www.isparta.gov.tr/davraz-kayak-merkezi

Davraz Kayak Merkezine  Ne Zaman Gidilir?

Aralık  ayından başlayıp Nisan ayının ortalarına kadar kayak sezonu devam etmektedir. Pek bilinmeyen Davraz Kayak Merkezi’nde 2m kar kalınlığı bulunması keyifli bir tatil geçirmenizi sağlar.

Davraz kayak merkezi teleferik

Davraz Kayak Merkezine Nasıl Gidilir?

Davraz Kayak Merkezi ne ulaşım karayolu ile sağlanmaktadır. Isparta şehir merkezine 26 km uzaklıkta olup yolları temiz ve sorunsuzdur. Isparta dışından gelecek kayak severler için ise; Isparta Süleyman Demirel Havalimanı’na İniyorsunuz. İstanbuldan günde bir defa Türk Hava Yolları tarafından sefer düzenlenmektedir.Diğer bir alternatifiniz ise; Antalya Havalimanı‘na 125 km uzaklıktadır.Antalya şehir merkezine ise 140 km uzaklıktadır. Kara yolu ile İstanbul’dan geleceksiniz eğer 650 km yol sizleri beklemekte.Tabi istanbula yakın olan kayak merkezlerinden bırakıp Davraz  kayak merkezine geleceğinizi çok düşünmüyorum ama eşiniz dostunuzun yanına geliyorsanız bu aylarda Davraz kayak merkezine uğramanızı tavsiye ederim.

 Davraz Kayak Merkezinde Nerede Kalınır?

Davraz Kayak Merkezi nde  3 adet otel bulunmaktadır. Bu otellerden bahsetmek gerekirse

–   Sirena davras otel 280 yatak kapasiteli 4 yıldızlı bir otelimiz.

–   Süleyman Demirel Üniversitesi  Uygulama Oteli  84 yataklı bir otelimiz.

–  Isperia Davras Otel 55 yatak kapasiteli.

Davraz kayak merkezi konaklama

– Ayrıca Çobanisa Köyü’nde 24 yatak kapasiteli Davras Dağ Evleri adında bir de pansiyon bulunmaktadır. Isparta şehir merkezine 26 km olup isterseniz merkezde bir otelde kalıp kayak için dağa çıkabilirsiniz.

Bu bölgedeki otellerin detaylı listesine linkten ulaşabilirsiniz.

Davraz Kayak Merkezinde  Kayak Ekipmanlarını Nasıl Temin Edebiliriz?

Her kayak merkezinde olduğu gibi otellerin kayak odalarında kayak ekipmanlarınızı kiralayabilirsiniz, buralardan kiralama daha maliyetli olduğu için her yazımda olduğu gibi bu yazımda da  ikinci bir alternatif yazmak istedim. Davraz Kayak Merkezi’ne giderken Çobanisa Köyü‘nün   içinde ve çıkışında kayak ekipmanları kiralayabileceğiniz yerler mevcut ve çok daha uygun fiyatlara kiralama yapabiliyorsunuz. Bir örnek vermem gerekirse pantolonu, mont,  ve kayak takımını  40-45 TL kiralayabilirsiniz. Çobanisa köyündeki  2019 fiyatları.

2018-2019 Davraz Kayak Ekipmanları fiyatları

 • kayak takımı 30 TL      Dağda       50 TL
 • Snowboard  30 TL       Dağda       60 TL
 • Kızak           10 TL
 • Pantolon+mont+gözlük  30 TL    Dağda   60 TL
Davraz-kayak-odası
Davraz kayak odası

Aynı şekilde otelin orda kiralarsanız sadece kayak takımına 50 TL verebilirsiniz ama bununla da bitmiyor otelin ekipman kiralayan yeri  yetersiz ve kalitesiz. Kayak kıyafetlerini ise 60TL  ye(pantolon+mon+gözlük) kiralayabilirsiniz. Dağa çıkarken sizler evlerinizde sıkı sıkı giyinmeyi sabahleyin güzel bir kahvaltı ile  beraber vitamininizi almayı unutmayın.Ekipman kiralayacak arkadaşlar üzerlerine spor bir montları varsa bunu almaları ama  kayak pantolonları yok ise onu kiralamaları gerekecektir. (içlikler giymeyi unutmayalım :))

Günü birlik giden kayak severlerimiz ise yanlarına yedek kıyafetler almayı özellikle çorap, atlet almayı unutmamalılar. Kar yanığı  normal yanığa benzemez bir de güneş varsa eğer, yanınıza 50 f bir güneş kremi alanız sizin faydanıza olucaktır. Atlamadan kar gözlüğü kiralamanız faydanıza olacaktır , yoksa kullanabileceğiniz herhangi bir güneş gözlüğüde işiniz görebilir.

Davraz Kayak Merkezi nde  2018-2019 Skipass Fiyatları 

Skipass; kayak/snowboard yapmak için veya piste girmek için ödediğiniz ücrettir. Bunun karşılığında aldığınız kart ile telesiyejleri kullanıp zirveye çıkabilirsiniz.

Davraz Kayak Merkezi nde günlük sınırsız skipass fiyatı;

 • hafta içi  günlük 45 TL hafta sonu 85 TL dir.
 • 2 günlük hafta içi 75 TL, hafta sonu 130 TL.
 • 3 günlük hafta içi 105 TL, hafta sonu 155,
 • 4 günlük hafta içi 120 TL, hafta sonu 185 TL.
 • 5 günlük hafta içi 145 TL, hafta sonu 205 TL. 

Kayak yapmayan günübirlik gezmeye gelenler için ise;

 • hafta içi tek çıkış 9 TL, hafta sonu 13TL dir
 • Hafta içi 5 çıkış 32TL, hafta sonu  45 TL dir.
 • Hafta içi 10 çıkış 45 TL,hafta sonu 65 TL dir

Sezonluk kart almak istiyorsanız 100 çıkış 300TL, 200 çıkış 450TL dir.

Davraz Kayak Merkezi Pistleri

Amatör ve profesyonel  kayakçılar için düzenlenmiş toplam 11 pist bulunan Davraz kayak merkezinde 22 kilometrelik kayak alanı mevcut. 3 telesiyejle kayak severler zirveye tırmanırken, 1650 metrede oteller bölgesinde, 2085 metredeyse en üst seviyede kayak yapılabiliyor. 2 adet ise 300 metre uzunluğunda baby lif bulunmaktadır.
Darvaz kayak merkezi pistleri
Darvaz kayak merkezi pistleri

Davraz Kayak Merkezi’nde Yeme İçme İhtiyaçlarımızı Nasıl Gideririz?

Yine geldik mi yeme içmeye , her  kayak merkezinde olduğu gibi Davraz Kayak Merkezi nde de yeme içme  tesisin kafeteryalarında pahalı. İşletmeciler  bu fırsatları iyi değerlendiriler bilirsiniz

 • Sucuk ekmek 20 TL
 • Tost 15 TL
 • Patates kızartması 10 TL inanılmaz olan bardak mısır  10 TL
 • Portakal suyu 10 TL

İki adet kafeteryası bulunmakta, birincisi başlangıçta Taş cafe 1 diğeri ise zirvede bulunan Taş cafe 2. Zirvedekini tavsiye ederim daha nezih ve manzaraya karşı bir şeyler atıştırmanın  keyfi başka bir güzel. başlangıçtaki kafeterya çok kalabalık olması nedeni ile isteklerinize kısa sürede cevap veremiyorlar. Bazen oturacak yerde bulamıyorsunuz.

İkinci telesiyejle çıkılan alan daha sakin ve manzarası birincisine göre çok daha güzel olup havanın durumuna göre Eğirdir gölünüde görebilirsiniz. Kayak merkezlerinde sizlerin fotoğraflarını çeken fotoğrafçılar bulunmakta ve çektikleri 1-2 kare fotoğraf için sizler den 20 TL ücret talep edilmekte buda kulağınızın bir köşesinde bulunsun.

Bunların haricinde bol bol kayın düşün, yuvarlanın ,kartopu oynayın, düşen insanlara gülün kısacası tadını çıkartın.

 

 

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here