Cumalıkızık Bursa’nın Tarih Kokan Köyü

Son dönemlerde adını sıkça duyuran, turistik yerlerden biri haline gelen Bursa, çoğu kişi gibi benim de bayram tatili listemdeydi. İstanbul’ dan hareket ettiğim için ilk durağım Cumalıkızık oldu. Görüntü itibariyle şu ana kadar gezdiğim yerlerden Safranbolu, Göynük gibi tarihi evlere sahip, genellikle iki, üç katlı olan sıcacık bir köymüş Cumalıkızık. Bizler değerini bilmeden yapımcıların keşfettiği Cumalıkızık, Kınalı Kar dizisine ev sahipliği de yapmış aynı zamanda.
Sokaklarda elinde fotoğraf makineleri ile “Cabbar Ağa’ nın evi”ni arayanları, “Ali öğretmenin evi” ni arayanları da göreceksiniz, hazırlıklı olun. Zira teknolojinin kötü yanları oldukça fazla olsa da, televizyon ekranlarında görmeseydik çoğumuzun keşfedemeyeceği bu yere bir şekilde hakkını vermek gerek.
Sevimli evler yalnızca bakmak için değil, meraklısına evlerin kapılarını da açık tutuyorlar. Çoğu ev yemekleri yapan kafeterya tarzı yerlere dönüştürülmüş. Bayram sebebiyle mi bilinmez, İstanbul’ un Kadıköy’ ü kadar kalabalıktı sokaklar. Gelin birlikte burada neler yapılır, nasıl gidilir inceleyelim.
Gezilerimiz den daha hızlı haberdar olmak @gezgin_tripod hesabını takip etmelisiniz.

Cumalıkızık’ a Nasıl Gidilir?

Bursa’ nın Yıldırım ilçesine bağlı, Uludağ’ ın eteklerinde bulunan bu tarihi köy aynı zamanda 2014 yılında Unesco Dünya Mirası listesine girmiş. 3. köprü ile birlikte uzaklar yakınlaştı. İstanbul’ dan gidecekler için Osmangazi Köprüsü’ nden E80 üzerinden 2 saatte varabilirsiniz. Yine İstanbullular için bir diğer alternatif, Pendik-Yalova feribotu oradan da Yalova-Bursa (80 km) lik araç ile seyahat şeklinde olabilir. Unutmadan, feribot için araç ücreti 75 tl.
İki şekilde de seyahat süresi aynı olacaktır fakat feribot ile keyif yapmak isteyenler için bir öneri olsun. Ben Anadolu yakasında bulunduğum için yalnızca Pendik sefer ücretini araştırdım. Bunun dışında Avrupa yakasında Yenikapı’ dan hareket eden Bursa (Mudanya) ve Yalova feribot seferlerini de tercih edebilirsiniz. İDO ‘ nun internet sitesinde ücretleri var.

Cumalıkızık’ ta Gezilecek Yerler

Seyahat süresi planı yapacaklar için ön bilgi vermekte fayda var. Gezilecek yerler birbirine yakın ve yürüme mesafesinde. Dolayısıyla bu küçük köyü gezmek yaklaşık 2 saatinizi alacak. Biz burada kahvaltı da yaptığımız için bu süre biraz daha uzadı.

1-Tarihi Sokakları;

Rengarenk, iki-üç katlı evlerin bulunduğu sokaklar kaldırımsız ve dar şekilde. Büyük bir şehire bu kadar yakın olup da dokusunun bozulmamış olması ise bir mucize.

Cumalikizik Bursa

2-Küpeli Ev;

Cumalıkızık’ a gelip de buraya bakmadan gitmeyin derim. Önünde fotoğraf çekilseniz de yetecek sizlere belki. Hele kalabalıksa hızlıca bir göz atıp geçer gidersiniz. Ama buranın özelliğini bir de benden dinleyin.
Evi saran küpe çiçeğinden ismini alan 350 yıllık bu ev, UNESCO’ nun Cumalıkızık’ ı koruma yaşatma projesinin evi. İçerisindeki her şey tamamen burada üretilmiş, burada dediğim Bursa’ da. 10 senelik bir restorasyon aşamasından sonra 2010 yılında müze olarak halka açılmış.

3-Cin Aralığı Sokak;

Küpeli Ev’ in sokağının sonunda hemen solda bulunan bu aralık o kadar dar ki, iki omzumun uzunluğu dışında 1 karışlık daha yer kalıyor. Buranın zamanında askerlerin saklanma yeri olarak kullanıldığı söyleniyor. Girişinde tabelalar göreceksiniz zaten.

4-Cumalıkızık Cami ve Hamamı;

Köy meydanında sizi karşılayacak olan bu caminin 300 yıllık olduğu söyleniyor. Caminin tam yanındaki hamam da 1983 yılında bir miktar onarılmış olsa da çok sağlam görünmüyor. Bazı bölümlerinin ilk halinden kalma bazı bölümlerinin de eklenti olduğunu gezdiğinizde göreceksiniz.

5-Cumalıkızık Müzesi;

Kalabalıktan dolayı içerisini ziyaret etme fırsatı yakalayamasam da araştırmalarıma göre içerideki eserlerin tümü halk tarafından bağışlanmış. Bu müzede Cumalıkızık’ ın eski sokakları, tarihi, halkın nasıl yaşadığı gibi bilgileri detaylı görebilirsiniz. Pazartesi hariç her gün 09:30-17:30 arası açık.

6-Kınalı Kar Konağı (Bulanlar Konağı);

Eh, fazla söze gerek yok. Asmalı Konak, Kınalı Kar’ ın konağı gibi yerlere bayılıyoruz. Tahmin edersiniz ki burası oldukça kalabalık, insanlar fotoğraf çekmek için birbirleri ile yarışıyor. Konak pansiyon olarak hizmet veriyor. Kahvaltı ve akşam yemeği için de şanslıysanız yer bulabilirsiniz. Avluda bulunan hediyeliklerden satın alabilirsiniz.
Bunların dışında meydanda bulunan pazar yerinden ev yapımı, yöresel ürünlerden alabilirsiniz. Köylülerin binbir emekle yaptığı bu ürünlere bakmadan geçmeyin derim. Taze meyve ve sebzeler, turşu, reçel, değişik otlar ve çaylar, erişteler tezgahlarda sizi bekliyor olacak.

Cumalıkızık’ ta Ne Yenir?

Sanıyorum büyük şehirlere orta nokta olması özelliğiyle dikkat çeken bu turistik yer, ziyaretçilerin konaklama için tercih ettikleri bir köy değil. Dolayısı ile köye ilk varıldığında akla gelen kahvaltı yapmak oluyor. Hal böyle olunca bütün tarihi o evlerin altı kahvaltı yerleri ile dolu. Çoğu gözlemeci olarak hizmet veriyor, biraz alanı olan ise market raflarından alınan ürünler ile kahvaltı servisi yapıyor. Ne yazıkki burada ahım şahım bir lezzet bulamadım. Burası tarihi dokusu nedeniyle ziyaretçi kazanırken bu noktada bir kayıp yaşıyor diye düşünüyorum. Otantik dokusu, kokusu sizlere yetiyorsa keyfini çıkarın derim. Etraftan duyduğumuz kadarıyla kahvaltı için en doğru adres Taş Ev diyorlar. Yer bulmak için yarım saat sıra beklemeniz gerekebilir, hazırlıklı gidin derim.

cumalikizik bursa ne yenir
Cumalıkızık’ ta sabahtan akşama gezebileceğiniz bir yer olmadığı için gelen ziyaretçiler Nilüfer ilçesine dönüyor. Yine de akşam yemeği için adres sorarsanız pansiyonların içerisinde akşam yemeği servisi yapılmakta.
Osmanlı tarihinin dokusunu günümüze kadar getiren Cumalıkızık, karnımızı doyurmasa da gözümüzü, kalbimizi fazlasıyla doyurdu. Bursa’ ya yolunuz düşerse, son anda bir günlük tatil fırsatınız olursa uğramadan dönmeyin. Köyün her sokağında ortadan akan suyuyla, taş sokakları, tarihi evleri ve tüm güzelliği ile sizleri bekliyor.

Görmeden Gitme

Cumalıkızık’a kadar geldiyseniz sizlere bir tavsiyem daha olucak. Cumalıkızık’a bir saat uzaklıkta olan Gölyazı ya uğramdan dönmeyin isterim. Özellikle gün batımı burda harika.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here