Çubuk Gölü

İstanbul’ a bu kadar yakın olmasına rağmen çoğu seyahat severin hala bilmediği bir saklı cennetten bahsedeceğim bu sefer. Neresi mi burası? Bolu Göynük ilçesine 11 km mesafede olan, etrafı çam ormanları ile kaplı, 15 hektarlık alana kurulu, 13 metre derinliği bulunan, heyelanlarla kendiliğinden oluşmuş doğal bir göl Çubuk Gölü.

Gezilerimden daha hızlı haberdar olmak için @gezgin_tripod  hesabını takip edebilirsiniz.

Çubuk Gölü’ nün etrafında bulunan, yıllar önce bir dizi seti için tasarlanmış yeldeğirmenleri artık bu gölün simgesi haline gelmiş durumda. Yeldeğirmenleri iki katlı olarak inşa edilmiş ve içlerinden merdivenle ikinci katına çıkabiliyorsunuz. Kapıları açık bir şekilde bırakılan bu yeldeğirmenleri bu sıralar harabe durumundadır.

çubuk gölü

Harabe gibi olsalar da fotoğrafçıların hala güzel karelerini süslemekteler. Özellikle yaz aylarında düğün çekimleri için tercih edilen bir yer.

Gölün etrafında iki adet iskele bulunmaktadır. Bir tanesi yeldeğirmenlerinin olduğu bölgede, diğeri ise restoranların olduğu yerde. Bu iskelelerde sabahın erken saatlerinde ve akşam gün batarken enfes fotoğraflar çıkartmak sizin elinizde.

Çubuk Gölü Nerede?

Bolu Göynük ilçesine bağlı olan Çubuk Gölü 15 hektar büyüklüğünde, 13 metre derinliğinde ve deniz seviyesinden 1150 m yüksekte yer almaktadır. Batı Karadeniz’in Göller Yöresi olarak adlandırabileceğimiz 126 gölünden biridir.

Çubuk Gölü‘ ne Nasıl Gidilir?

Gölcük gölüne gitmeniz için özel aracınızın olması gerekiyor. Bolu üzerinden Göynük’ e varmadan 15-20 km öncesinde karşınıza çıkacak tabelanın sağından giderek varabilirsiniz. Diğer bir seçenek ise Sakarya-Geyve-Taraklı-Göynük üzerinden gelirken, Göynük’ ten çıktıktan sonra 10 km sonra tabelanın solundan giderek varabilirsiniz. Yollar asfalt ve normal bir araçla gidilebilecek bir yol.

İkinci bir seçenek ise Bolu-Taraklı-Göynük-Mudurnu turları yapan bir firma ile de rehber eşliğinde rahatça gezebilirsiniz.

Çubuk Gölü’ nde Ne Yenir-Nerede Yenir?

Bunların haricinde genelde piknikçilerin uğrak yeri olduğu için mangal yakmak serbest.
Göynük-Çubuk-gölü

Çubuk Gölü’ nde Neler Yapılır?

1.Balık avlayabilirsiniz.

Gölde çok lezzetli sazan ve alabalık bulunmaktadır. Eğer balık tutmayı seviyorsanız avlanmak serbest. Oltalarınızı yanınıza almayı unutmayın.

2.Kamp yapabilirsiniz.

Harika bir kamp alanı diyebilirim. Girişlerin ücretsiz olması, çok fazla kişi tarafından bilinmemesi dolayısıyla bakirliğini hala koruyor. Ateş yakmanın serbest olması, üstelik odun sıkıntısı yaşamadan çok rahatlıkla kuru odun bulabilceğiniz bir yer. Etrafı çam ağaçları ile kaplı keyifli bir kamp alanı burası.

3.Fotoğraf çekebilirsiniz.

Yazın düğün fotoğrafçılarının uğrak yerlerinden bir tanesi bu göl. Bolu Göynük’ te yaşayan bir arkadaşımın düğün çekimlerini burada yapmıştım:)).

Yeldeğirmenlerinin olması sizleri “ne çekebiliriz” sorusundan kurtarıyor diyebilirim. Özellikle yıldız fotoğraflamayı seven fotoğrafçılar için harika bir yer. Yıldız çekimi yapmak için etrafınızda hiçbir ışığın olmaması lazım, Çubuk Gölü’ nün de etrafı geceleri çok karanlık.

4.Yürüyüş yapabilirsiniz.

Gölün etrafı baya uzun olduğu için harika bir yürüyüş alanı diyebilirim.

5.Piknik yapabilirsiniz.

Hafta sonu piknikçilerin sevdiği bir yer. Doğa ile iç içe ailenizle güzel bir zaman geçirmek isterseniz, sizler için harika bir piknik alanı. Listenize eklemelisiniz.

 

Bu yazı Gezgin Tripod tarafından hazırlanmış, marka tescili bulunmaktadır. Fotoğraflar Gezgin Tripod’ a ait olup telif hakkı taşımaktadır. Alıntı yapmak isterseniz Gezgin Tripod ismi ve sitemize bağlantı verilmesi gerekmektedir.

Yazımı beğendiyseniz abone olmayı ve yorum yapmayı unutmayın lütfen. Sosyal medya hesaplarımdan takip ederseniz yazılarımdan daha hızlı haberdar olabilirsiniz.

 

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here