Corona Virüsü ve Seyahat

Corona virüsünün gündemimizden düşmediği bu günlerde güvenli seyahat etmek mümkün mü? Gelin hep beraber bu soruyu yanıtlayalım. Çin’ in Vohan kentinde ortaya çıkan binlerce insanın hayatını kaybetmesine neden olan Corona virüsü, gündelik yaşamımızı etkilediği kadar, seyahat planlarımızı da olumsuz etkiledi. Bunun için seyahatlerimizde veya gündelik yaşamımızda nelere dikkat etmeliyiz bunlara değinelim bu yazımızda.

Havayolu şirketleri de bilet iptallerinde destek verip, koşulsuz iade hakkı sunmaktalar. Bunun haricinde hala seyahate çıkmak isteyenler için de, bilet fiyatlarındaki kdv leri %18′ den %1′ e düşürmüşler.

Kış turizminin sonlarını yaşadığımız bugünlerde, kayak merkezleri de bu durumdan oldukça etkilendi. Uludağ, Kartalkaya gibi kayak merkezlerinde otel rezervasyonları iptal edilmiş durumda. Yurt dışına çıkış yasağının gelmesi ile ülkemizde seyahat severlerin karadeniz kıyılarına doğru ağırlık verildiği gözlenmektedir.

Corona (Korona) Virüs Nedir?

Solunum yolu ile bulaşan, çok kısa zamanda geniş kitlelere ulaşabileceği düşünülen Çin’ de ortaya çıkan bir virüstür. Corona virüsü üst solunum yollarında enfeksiyona yol açabilen viral etkenlerden sadece bir tanesidir. Enfeksiyon pek çok bakımdan mevsimsel gripten ayırt edilemez. Genelde grip ve zaatüre şikayetleri olarak sağlık kurumlarına başvurulur. Hastalık daha çok hayvanlarda ortaya çıkar. Nadiren hayvanlardan insanlara, insanlardan da diğer insanlara geçiş gösterir. Çin’ deki bir deniz ürünleri pazarındaki yarasadan ve yılanlardan insanlara geçiş yaptığı düşünülmektedir.

Corona Virüsü Nasıl Bulaşır?

 • Mevsimsel grip gibi yakın temas, öksürük, aksırık ve tokalaşma gibi yollarla insanlar arasında yayılım gösterebilir.
 • Ağız ve burun yoluyla bulaşan virüs, alt solunum yollarına ve daha sonra tüm vücuda yayılabilmektedir.
 • Ölümlerin büyük çoğunluğu alt solunum yolu enfeksiyonlarına bağlı olmaktadır.
 • Sağlık kuruluşlarına başvurduğunuzda ilk olarak test yapılır, pozitif çıktığı durumda nefes darlığı şikayetinize göre solunum cihazına bağlanılır. Şimdilik herhangi bir aşısı veya ilacı bulunmamaktadır. Umuyoruz ki yaşadığımız bilim çağında güzel sonuçlara uyanırız.

Virüse Yakalananlarda Hangi Belirtiler Görülür?

 • Virüse yakalananlarda önce yüksek ateş başlıyor. Ardından kuru öksürük şikayetleri gözleniyor. Bir haftanın sonunda ise nefes darlığı sorunları ortaya çıkıyor. Hastalık bazen belirti göstermeden birkaç gün sonra nefes darlığı olarak da görülebilir. Bu liste sadece genel belirtilerdir.
 • Öksürük
 • Böbrek Yetmezliği
 • Nefes darlığı, soluk alma sıkıntıları
 • İştahsızlık ve kilo kaybı
 • Görme sorunları, gözün sulanması ve gözde renk değişimi
 • Halsizlik ve durgunluk

Corona Virüsünden nasıl korunabiliriz?

Öncelikle kişisel hijyene daha fazla dikkat etmek ve kalabalık ortamlardan uzak durmak en basit ve etkili yoldur diyebiliriz.

 • Mümkün olduğu kadar yurtdışına yolculuk yapılmaması önerilmektedir.
 • Yurtdışına çıkışın zorunlu olduğu durumlarda aşağıdaki kurallara dikkat edilmelidir:
 • Maske takılması, ellerin sık sık yıkanması, öksürük ve hapşırık durumunda mendil veya dirsek içi kullanılmalıdır.
 • Yabancı yüzeylerle temas sonrası ellerin hiçbir şekilde yüze, burna, ağza ve gözlere temas ettirilmemesi gerekmektedir.
 • Hasta kişilerden ve kalabalık ortamlardan uzak durulmalıdır.
 • Çiğ veya az pişmiş hayvan ürünleri yemekten kaçınılmalıdır. İyi pişmiş yiyecekler tercih edilmelidir.
 • Toplu taşıma araçları gibi insanlarla uzun süreli ve yakın temas halinde bulunacağınız yerlerden uzak durmak, eğer duramıyorsak da maske, eldiven kullanmak.
 • Seyahat sonrası 14 gün içinde herhangi bir solunum yolu semptomu olursa maske takarak en yakın sağlık kuruluşuna başvurulmalı, doktora seyahat öyküsü hakkında bilgi verilmelidir.

Virüsten Korunarak Seyahat Edebilir Miyiz?

Ülkemizin veya dünyanın herhangi bir noktasına iş yada tatil amaçlı seyahat planlarınız varsa öncelikle planlarınız iptal etmeniz en mantıklı karar olacaktır. Zaten yurt dışına çıkacağınız ülkelerin çoğuna uçuş yasağı uygulanmaktadır.

İptal edemiyorsanız yukarıda yazdığım önlemlere seyahatinizin başlangıcından sonuna kadar dikkat etmelisiniz. Maskesiz ve eldivensiz seyahatlere çıkmamalısınız. Eğer yanınıza küçük bir kolonya veya el dezenfektanı alırsanız çok daha iyi olacaktır. Mümkünse ellerinizi bir yüzeye değdirdiğinizi farkettiğinizde sabunlu su ile yıkayın veya dezenfekte ile temizleyin.

Seyahat ettiğiniz yerde konaklayacağınız yer hijyenik koşullara uygun mu değil mi dikkat etmelisiniz. Kalacağınız odayı veya evi sık sık havalandırmalısınız. Ayakkabı ile kesinlikle evin içerisine girmemeye özen göstermelisiniz. Montunuzu ayrı bir dolaba asmalı, giydiğiniz tüm kıyafetleri hemen değiştirip, yıkamalısınız.

Hayvansal gıdalardan mümkün olduğunca uzak durmalısınız. Yemek yediğiniz yerler hijyenik şartlarda mı hizmet veriyor, bunlara elinizden geldiği kadar dikkat etmelisiniz.

Yeni tanıştığınız kişilerle el sıkma, öpüşme gibi temaslardan mutlaka kaçınmalısınız.

Bunların hepsinin dışında mutlaka bol bol yüzünüzü, elinizi dirseklerinize kadar sabunla yıkamalısınız.

T.C. Sağlık Bakanlığı Önemli Sayfalar

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here