Çamlıca Tepesi Gezi Rehberi

İstanbul Anadolu yakasında bulunan, İstanbul’ un en büyük 7 tepesinden bir tanesidir  Çamlıca tepesi. Denizden 260 metre yükseklikte bulunan, İstanbul’ un enfes manzarasını  izleyebileceğiniz nadir yerlerden bir tanesidir. İster kahvaltı isterseniz akşam yemekleri için tercih edebileceğiniz mekanlar bulunmaktadır.

Boğaz manzarasını ayaklar altına seren bu tepe, İstanbul’ un meşhur yedi tepesinden en yüksek olan tepesidir. Bundan sebeptir ki İstanbul’ un en fazla ziyaretçi alan turistik yerlerindendir. Çamlıca tepesi, Büyük Çamlıca ve Küçük Çamlıca olmak üzere ikiye ayrılmıştır.

Gezilerim daha hızlı haberdar olmak için @gezgin_tripod hesabını takip edebilirsiniz.

 

Büyük Çamlıca

Büyük Çamlıca tarafında genellikle belediye tarafında işletilen restoran ve kafeler bulunmaktadır. Haliyle fiyatlardan mıdır manzarasından mıdır bilinmez Küçük Çamlıca’ ya göre ziyaretçisi daha fazladır. Özellikle yaz aylarında belediyenin işlettiği sosyal tesisten  gözleme ve çay alıp boğaz manzarası eşliğinde karnınızı doyurmanız paha biçilmezdir.  Denizden yaklaşık 262 metre yükseklikte bulunur. Televizyon vericileri, Nurbaba tekkesi, restoran ve kafeler bulunmaktadır.

Ayrıca kuş gözlemcileri için de Büyük Çamlıca eylül ve ekim aylarında Afrika’ dan göç eden büyük gövdeli göçmen kuşların uğrak noktasıdır.

View this post on Instagram

#çamlıca#tepesi#cekimler#

A post shared by Kadir KARAPIÇAK (@gezgin_tripod) on

Küçük Çamlıca Tepesi

Büyük Çamlıca’ ya göre ziyaretçisi daha az olan daha mütevazi bir parka sahiptir. Havanın güzel olduğu bir zamanda yürüyüş yapmak için idealdir. Deniz seviyesinden 230 metre yukardadır. Küçük Çamlıca Korusu, Sofa, Cihannüma, Topkapı köşklerinden oluşan Küçük Çamlıca Köşkleri bulunmaktadır. Osmanlı lezzetlerini tadabileceğiniz, bunun yanında zengin menüsü ile Beltur’ un işlettiği bir işletme bulunmaktadır.

Çamlıca Tepesi Nerede, Nasıl Gidilir?

Çamlıca tepesi, İstanbul’ un Üsküdar ilçesinin en yüksek noktasında bulunmaktadır. Üsküdar’ a Avrupa yakasından metro, metrobüs veya vapurlarla ulaştığınızda buradan ister taksiyle isterseniz de belediye otobüsleri ile rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Belediye otobüsleri olarak; 11A, 11D,11,E,11F,11G,11K,11L,11P,11T,11V,11Y,320,9A,9ÜD,9Ş numaralı hatları kullanarak ulaşabilirsiniz.

Özel aracı ile gelecek olanlar ise en kısa yol, Altunizade’ ye gelip, tabelaları takip etmek.

Giriş Ücretleri

Çamlıca tepesine girişler ücretsizdir. Sadece otopark ve restoranlarda aldığınız ürünler ücretlidir. Haftanın her günü 24 saat açıktır.

Otopark Ücretleri

Çamlıca tepesine geldiğinizde araçlarınızı yol kenarlarına da bırakabilirsiniz. Belki bırakmak istemezsiniz veya yer bulamazsanız, İspark’ ın işlettiği otoparkı bulunmaktadır. Ücretler ise İspark ücretlerine tabiidir.

Çamlıca Tepesi Kahvaltı ve Fiyatları

Çamlıca tepesi nde İbb’ nin sosyal tesisleri, kafeler ve restoranlar gibi birçok alternatifiniz bulunmaktadır. Buna rağmen yer bulmakta zorluk çekebilirsiniz. Erken saatleri ve hafta içini tercih ederseniz yemeğinizin ve manzaranın tadını çıkarmanız daha keyifli olacaktır.

Kahvaltı fiyatları için ise işletmeleri arayarak net bilgi almanızın daha mantıklı olacağını düşünüyorum. Benim tercih ettiğim yerlerin ortalama kahvaltı fiyatları 50TL civarındaydı. Bunun haricinde sosyal tesisten alacağınız bir çay ve gözleme aynı manzarada daha uyguna kahvaltı yapabilirsiniz.

İstanbulda gezilecek yerler camlica tepesi sosyal tesisleri

Buraya kadar geldiyseniz eşsiz manzarasını görmeden gitmenizi istemediğim bir yer daha olacak sizler için. Kız Kulesi hikayesini ve nasıl ulaşabileceğiniz merak ediyorsanız yazıya tıklamanız yeterli olacaktır.

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here