Çikolata Kokan Şehir Brugge

Avrupa’ nın çikolata kokulu şehri, Kuzey’ in Venedik’ i, kanalları, eski binaları ve destansı güzelliği ile gönlümde taht kuran Brugge, Belçika’ nın en güzel şehri. Bu konuda kimseyle ters düşmem sanıyorum. Tarihi binaları, renkli meydanları, kiliseleri ve yürüyerek gezme kolaylığı ile asla unutamayacağım bir seyahat oldu benim için. Kendinizi masal diyarında veya bir kartpostal içerisinde zannedebilirsiniz. Kuğular, sandallar ve tarihi mimarisi ile bir bütün içerisinde olan bu şehri gelin birlikte gezelim.

Ben burayı 2018 yılının Temmuz ayında Benelüks turu ile gezme fırsatı yakaladım. Yaz mevsimi olması dolayısıyla çoğu yer gibi turist akımına uğramıştı. Oteller oldukça pahalıydı ve bazı yerlere girişte sıra beklemek durumunda kaldım. Dediğim gibi hafta sonu ve yaz mevsimi olmasının yüksek etkisi vardır eminim. 2000 yılında UNESCO’ nun Dünya Mirası listesine girmiş olan Brugge, bu yıllar öncesinde kalabalık anlamında nasıldı, bölgede soruşturma fırsatım olmadı.

Brugge Belcika

Gezilerimiz den daha hızlı haberdar olmak @gezgin_tripod hesabını takip etmelisiniz.

Gitmeden Bilinmesi Gerekenler

Gezilecek yerlere geçmeden önce Brugge ile ilgili biraz bilgi vereyim sizlere. Ben gittiğimde Temmuz ayında hava 16 dereceydi. Maksimum sıcaklığın da bu aylarda 20 dereceyi geçmediği söyleniyor. Bu aylarda seyahat ediyorsanız ince ve yazlık kıyafetler giyinin, ne terlersiniz ne üşürsünüz. Kışın da çoğu zaman yağmurlu olduğu için yanınızdan şemsiyenizi ayırmayın derim. Çünkü kanal turlarında üstünüz kapalı olmayacağı için ihtiyacınız olacak. Spor ayakkabı yurt dışı gezilerinin olmazsa olmazlarından elbette. Buraya gelenler çoğu zaman şehri 1 günde gezip bitirdikleri için ve oteller de ateş pahası olduğu için konaklama yapılmayacak rotalardan birisi. Dolayısıyla şöyle akşam bir süsleneyim, şıkır şıkır dışarı çıkayım demeyeceksiniz. Siz iyisi mi en rahat spor ayakkabılarınızla tura başlayın.

Brugge, Avrupa ülkesi olduğundan Schengen vizesi geçerli. Saati Türkiye’ den 1 saat geride. Para birimi euro, resmi dili Flemenkçe’ dir. Restoranların menülerinde İngilizce çevirilere de denk gelebilirsiniz. Gitmeden “In Bruges” filmini de izleyin derim. Etkisinde kalıp şehri gezerken büyüsüne kapılacaksınız. Şehrin tüm yapılarının bu şekilde günümüze kadar gelmiş olması muhteşem. Yeni yapılar da eski çağın mimarisi göz önünde bulunarak yapıldığı için hepsi bir bütün halinde görünüyor.

Brugge’ a Nasıl Gidilir?

Ben Benelüks turu ile gittiğim için bölgeye tur otobüsü ile ulaşım sağladım. Brüksel, Amsterdam, Paris, Lüksemburg gibi civar şehirlerden tren yolculuğu ile Brugge’ a ulaşabilirsiniz. Tren ücretlerinin pahalı olduğunu duydum (kısa mesafe bile 30 euro) fakat ray sistemi çok kaliteli olduğundan bu şekilde bir yolculuğu da tatmak istersiniz diye düşünüyorum.

Araba kiralamayı düşünürseniz otoban ücreti bulunmadığı için keyifle ve konforla yolculuk yapabilirsiniz. Burada önemli olan nokta araba kiraladığınız firmaya başka ülkeye seyahat edeceğinizi bildirmek olacak. Bu arada ülkeler arasında sınır da olmadığı için tabelalarla şehir içinde seyahat ediyor hissine kapılabilirsiniz.

Şehir içinde ulaşım yürüyerek veya bisiklet ile sağlanıyor. Birçok yerde bisiklet kiralamak için küçük dükkanlar göreceksiniz. Ücreti her yerde değişmekle birlikte tüm gün genelde 40-50 euro civarında. Saatliği ise 10 Euro.

Brugge’ da Gezilecek Yerler

Minnewater (Aşıklar Gölü)

Otobüslerden veya araçlardan inince şehrin girişinde sizi kuğular ve ördeklerle birlikte bu göl karşılayacak. Bir hikayeye göre burada öpüşen veya bir gününü geçiren çiftlerin ömür boyu birlikte olacaklarına inanılırmış. Nisan – Mayıs aylarında etrafta laleleri de görebilirsiniz.

St. Jans Hastanesi

1978 yılına kadar aktif kullanılmış olan, Avrupa’ nın bilinen en eski hastanesi hala tüm güzelliğini koruyor. Şuanda müze gibi kullanılan bu yapıyı 8 euro karşılığında gezebilirsiniz.

Brugge Leydi Kilisesi

 

Leydi Kilisesi

122 metrelik kule uzunluğuyla şehrin en uzun yapısı olma özelliği taşıyor. Kiliseye girişler ücretsiz. Bu görkemli kilise Michelangelo’ nun İtalya’ da bulunan heykeli dışındaki tek heykeline ev sahipliği yapıyor. Defalarca çalınıp yerine konulduğu için, 5 metre yakınına kadar yaklaşma yasağı var ve kurşun geçirme bir camın arkasında sergileniyor. Ayrıca kilise ücretsiz olsa da heykeli görmek 8 Euro’ ya maloluyor.

Bizim Leydi Kilisesi

Gruuthuse Kilisesi

Önceden Brugge Lord’ unun evi olan bu tarihi yer, döneme ait eşyaların sergilendiği bir müze haline getirilmiş. 2017 yılında tadilat sebebiyle kapalıymış. Ben gittiğimde açıktı fakat içerisini gezmedim.

Aziz Salvator Katedrali

Şehrin en büyük ana kilisesi olma özelliği taşıyor. Girişler 2,5 euro ve saat 10.00-17.30 arasında açık bulunuyor.

Brugge Aziz Salvato Katedrali

Steenstraat

Katedralin hemen arkasında ünlü alışveriş meydanını göreceksiniz. Brugge’ un danteli, çikolatası, waffle ı ve birası meşhur olduğuna göre sevdiklerinize buradan hediyeler alabilirsiniz. Belçika çikolatasına kim hayır diyebilir ki? Leonidas’ dan doya doya alışveriş yapabilirsiniz.

Markt Meydanı

Alışveriş sokağını çıldırmadan bitirdiyseniz sonunda meşhur meydana ulaştınız demektir. Renkli Flaman evlerinin büyüsüne kapılıp hangi çağda olduğunuzu unutacaksınız. Buraya gelip de bu evlerin fotoğrafını çekmeyen yoktur sanıyorum. Evlerin altında mola verebileceğiniz bir kaç cafe var. Burada biranızı içip, şehre göz atabilirsiniz. Kalkış noktası meydan olan faytonlar da burada bulunuyor. Tur ücreti 50 Euro. Tahmin edersiniz ki bir gezgin yürümeden yurt dışı turu gerçekleştiriyorsa bunun hiçbir anlamı yok demektir.  Ayrıca hayvanlar bu amaçlar için kullanılmamalı diye düşünüyorum.

Belfry (Saat Kulesi)

47 farklı çan sesine sahip bu kulede asansör yok. Aynı anda 70 kişiden fazlasını içeriye almıyorlar. Yukarı çıkmak 10 Euro fakat 366 merdiven gözünüzü korkutabilir.

Belfry (Saat Kulesi) Brugge

Bira Müzesi

Meraklıları için giriş ücreti 15 Euro. Saat 10.00 ve 18.30 arası açık. İçeride bira yapımını görebilir, tadım yapabilirsiniz.

Brugge bira

Burg Meydanı

Şehrin yönetim merkezi burada toplanmış diyebiliriz. Belçika’ nın en eski belediye binası “Stadhuis” ve hemen yanında ise Nüfus Müdürlüğü “Paleis van het Brugse Vrije” yer alıyor.

Piskoposun Sarayı (Bishop’s Palace)

Bahçesi dışında gezmeye değer pek bir şey bulamadım.

Kutsal Kan Bazilikası (Heiligbloed Basiliek)

Bir kutuda İsa’ ın kanının olduğu inanılan bu kiliseye girişler ücretsiz. Fakat kapalı olduğu öğle saatinde denk gelmeyin.

Kutsal Kan Bazilikası Brugge

Sandal Turu

Bir heves sandal turu ile kuğular eşliğinde şehri gezerim dediniz ama o da ne? Uzun bir kuyruk sizi bekliyor. Bu durumda seyahat sürenizi gözetmekte fayda var. Eminim unutulmaz bir anı olacaktır.

 

Brugge’ da Ne Yenir?

400 – 450 çeşit bira çeşidi bulunan bir şehirde ne içilir az çok tahmin etmişsinizdir diye düşünüyorum. Öve öve bitiremedikleri “Kriek” kiraz birasını mutlaka tadın. Bunun dışında Brugge’ da patates kızartması ve waffle olmazsa olmazlardan. Çikolata zaten cebinizde, ülkenizde tüketilmeyi bekliyor. O halde sandal turlarının başladığı bölgedeki kanal manzaralı 2be Beer Wall’ u tercih etmek keyifli olacaktır.

Brugge’ da Kalınacak Yerler

Bölge turistik olduğundan konaklama (otel ve hosteller) oldukça pahalı. Booking.com’ dan rezervasyonlar için detaylı bilgi alabilirsiniz.

 

Brugge benim için Benelüks turunun en keyif aldığım rotalarınadan biriydi. Noel zamanı da şehri merak etmiyor değilim. Süslü ışıl ışıl binaların kanala yansıması beni oldukça heyecanlandırıyor. Yine de sandal turu yapmak isteyenler kanalın donması ihtimalini de göz önünde bulundurmalı. Brugge seyahatimden notlarım bu şekildeydi. Umarım bir daha çikolata ve waffle kokulu sokaklarında bulunma şansım olur. Tüm bu büyücülüğüyle tekrar görüşmek üzere buradan ayrılıyorum.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here