Yedigöller doğal  güzellikleri ile Batı Karadeniz bölgesinde, Bolu ilinin kuzeyinde yer alır. 1950′ li yıllarda sadece çobanların ve avcıların ziyaret ettiği alan, doğal güzelliklerin bozulmaması ve korunması için 1965 yılında milli park haline getirilmiştir.

Yedigöller, adını 1500 m lik mesafade bulunan 7 adet gölden almıştır. Bu göller volkanik depremler ve heyelanlar sonucunda ırmaklardan akan suların birikmesi ile oluşmuştur. Yedigöller bizler görmesek de birbirine bağlı göllerdir. Ağaçların arasında gizlenmiş doğal güzellikleri ve kuş sesleri ile keşfedilmeyi bekler. Aklınıza gelebilecek bütün ağaç çeşitlerini Yedigöller’ de görmeniz mümkün ama parkın asıl hakimi ise Kayın ağacıdır. Ormanın derinliklerinde bulunan görenlerin anlayabildiği Pisagor ağacı da görülmeye değer. Yan yana büyüyen iki ağacın birleşmesi sonucu oluşan ağaç baktığınızda Pisagor üçgenine benzetilmektedir. Park sahasında 100′ ün üzerinde kuş türü tespit edilmiş, yaban hayvanlarından ise ayı, domuz, kurt, tilki, sansar, sincap, geyik, karaca ve tavşan bulunmakta ama bunları sizin görmeniz nerdeyse imkansız diyebiliriz. Onlar insanlarla yaşamaya hala hazır değiller.

Yedigöllere Nasıl Gidilir?

İstanbul – Yedigöller arası mesafe 310 km olup, yolların Bolu’ dan sonraki kısmı virajlı olduğu için 3,5 – 4 saatte gidebilirsiniz. Yedigöllere gidebilmek için alternatif yolarınız bulunmakta, ama ben sizlere Bolu merkezden çıkılan, yeni yapılan yolu tavsiye edeceğim. 42 km olan bu yolun düzgün ama virajlı bir yol olduğunu belirtmek isterim. Sonbahar aylarında, o sonbahar manzarası daha Yedigöllere gelmeden sizlere nereye gittiğinize dair ipuçları vermektedir. Yer yer durup manzarayı izleyebilirsiniz. Bizler yol üzerinde manzarası güzel olan bir yerde durmuş manzaranın tadını çıkartıp bir kaç kare fotoğraf almıştık.

Bolu yedigöllere nasıl gidilir

Yedigöllerin İsimleri

Göller 4 lü ve 3 lü olmak üzere iki gruptan oluşuyor. Dağın üstünde 4 göl ve hemen yamaçta ise 3 göl bulunmaktadır. Bolu yönünden gelirseniz sizleri, İnce göl veya Sazlı göl karşılıyor. Gölleri kısa kısa özetlerse;

        Sazlı göl : Sazlı gölün en belirgin özelliklerinden bir tanesi gölün üzerini kaplayan bitki örtüsüdür. Bunun haricinde gölün etrafında bulunan sazlıklar gölün ismini nerden aldığını bizlere söyler gibi.

          İnce Göl: Bolu girişinin hemen yanında bulunan ince göl ise ismini ince, uzun ve  zarif olmasından almıştır diye düşünenlerdenim.

          Kuru Göl: İnce gölün 100 m aşağısında kuru göl bulunmakta, yılın büyük çoğunluğunu kuru geçiren göl ise adının kuru göl olarak kalmasına neden olmuştur. Bağlantılı olduğu Nazlı gölün sularının yükselmesiyle az da olsa suların kuru göle dökülmesi ile suya kavuştuğu söyleniyor. Göl kurumuş olsa da adını korumaya devam ediyor diyebiliriz.

         Nazlı Göl: Gel gelelim Kuru göle komşu olan Nazlı göle; Nazlı göl ise ismini narin yapısından almakla beraber büyük göllerden bir tanesidir. Fotoğrafçıların vazgeçilmez göllerinden bir tanesidir de diyebiliriz. Nazlı göle akan ormanın derinliklerinden gelen suyun sesini dinlemek ise insanı ayrı bir dinlendiriyor diyebiliriz.

         Büyük Göl: Yola devam ettiğinizden ortalama 1.5 km aşağıda piknik alanlarının bulunduğu büyük göl sizleri karşılıyor. Büyük göl belgesellere konu olmuş  ve fotoğrafçıların gözdesi olan bir yerdir.

         Derin Göl: Büyük gölün güneyinde parkın en büyük göllerinden olan Derin gölü göreceksiniz, Derin gölün yaklaşık 16 – 20 m derinliğinde olduğu biliniyor. Bu göl balık çeşitliliği açısından oldukça zengindir.

       Serin Göl: Derin gölün aşağısında ise Serin göl bulunmakta.

Durun yazdıklarımı bir saymak istiyorum, 7 adet oldu mu acaba :).

Yedi Göllere Ne Zaman Gidilir?

Yedigöller her mevsim ayrı bir güzelliğe sahip ama  sonbaharda  ise dünyanın en güzel manzaraları ile sizleri karşılayacaktır. Bizler Temmuz ayında gittiğimiz için yeşilliklerin ve kuş seslerinin tadını çıkarttık diyebiliriz. Sizlere tavsiyem ise Kasım ayının birinci ve ikinci haftası görmenizdir. Eğer üçüncü haftaya kalırsanız ağaçlarda yaprak kalmama olsasılığı yüksektir.

 

Yedigöllerde Neler Yapılabilir?

Doğal hayatın tadını çıkarabilir, yürüyüş yollarında yürüyebilir, herhangi bir yerde oturup şelalenin sesini dinleyebilirsiniz. Unutmadan kuşların cıvıltıları ayrı bir güzellik katmakta. Yedigöller bir yürüyüş yeri diyebiliriz, bu yüzden gelirken  yürüyüş ayakkabısı ve uygun kıyafetlerle gelmeniz tavsiyelerim arasında olur.

Bunların haricinde ise piknik yapabilir, fotoğraf çekebilir ve kamp yapabilirsiniz. Özellikle büyük gölün etrafında patika yollarda sakin yürüyüşler yapabilir ve bu patika  yolları kullanarak ormanın derinliklerinde kaybolabilirsiniz. Derin gölden ormanın içine doğru giden yol sizleri  şelaleye götürecektir. Şelale deyince aklınıza büyük devasa bir şey gelmesin küçük mütevazi birşey diyebiliriz, yola biraz daha devam edince ise dilek çeşmesi ile karşılaşıcaksınız. Bu çeşmenin buz gibi suyundan doya doya içip dilek dilemeyi unutmayın. Adetmiş :).

Yedigöller birçok balık çeşidine de ev sahipliği yapıyor. Yılın Nisan ve Kasım aylarında ise olta balıkçılığına izin verilmekte ve Serin göl bunun için en uygun olanıdır. Tüm bu güzelliklerin hepsini tek bir yerden görmek istiyorum diyorsanız, Kapankaya manzara seyir yerine tırmanmanız gerekmektedir. Tırmandığınızda göreceğiniz manzara yorgunluğunuzu unutturacaktır sizlere.

Yedigöllerde Nerede Kalınır?

Parkın içerisinde toplamda 72 yataklı bungalov evler bulunmaktadır. Bungalovların içinde ısınma, yemek pişirme, tüp gibi araç gereçler mevcut, sizlere sadece yemeklik malzemenizi alıp gitmek kalıyor. Rezervasyonları ise Orman Bakanlığının 9. Bölge Müdürlüğünden (Orman Bak. 9. Bölge Müd. ) telefon ile yapabilirsiniz. Derin gölde ise 1.5 hektarlık alanda kamçılığa izin verilmektedir. Hafta sonu kampçı arkadaşların çadırlarını bolca görebilirsiniz.

Bolu yedigöller de konaklama

Yedigöller’de Ne yenir?

Ne yenir sorusuna ise şöyle cevap verebiliriz. İnsanlar genelde piknik yapmaya geldikleri için yiyeceklerini yanlarında getiriyorlar. Sadece gezmeye gelenler, biraz dinlenmek ve sıcak bir şeyler içmek isteyenler için milli parkın içinde küçük bir işletme bulunmaktadır.

Yedigöllerin Hikayesi 

Rivayete göre Yedigöller’ e  zamanında 7 aşık çift gelmiş. Büyük gölün olduğu yerde yaş olarak en büyük çift yerleşmiş. Küçük gölün olduğu yerde ise en küçük çift kamp yapmış. İçlerindeki damatlardan bir tanesi  sürekli saz çaldığı için gölün adı Sazlı göl olmuş, gelinin naz yaptığı göl Nazlı göl olmuş. İşte masal ya bu 7 aşık çiftin olduğu yerde 7 farklı göl bulunur. Gölleri gezerken belki arkadaşlarınıza bu tatlı masalı anlatmak istersiniz.
Yedi göller videomuzu aşağıdaki linkten izleyebilirsiniz. İyi seyirler!

3 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here