CITTASLOW GÖYNÜK

Tarihi evleriyle “kentsel sit alanı” ilan edilen Göynük, memleketim olsa bu kadar severim. Ana caddesinde kafanızı kaldırdığınızda sizi karşılayan Zafer Kulesi, sokaklarda kurulmuş ev yapımı ürünlerle dolu tezgahları, bir selamını eksik etmeyen temiz insanları ile Göynük, Bolu’ nun en samimi ilçelerindendir benim için. Göç almayan, çok türemeyen (şaka değil, burada 5 çocuklu aile sayısı az),  turistleri ile boğmayan bir yapısı var buranın. Belki de bu yüzden halkı bu kadar temiz ve saf kalabilmiştir. Türlü imkansızlıklar içinde bulunan köylerine rağmen ülkesini seven insanlar ile doludur.

Göynük'te gezilecek yerler.
bolu göynük

Tavukçuluğun çıktığı yer de diyebileceğimiz Bolu’ nun bu ilçesinde Erpiliç’ in tesisleri de burada bulunuyor. Geçim kaynakları tarımdan ziyade hayvancılık, tavukçuluk ile sağlanıyor. Sünnet Gölü, Çubuk Gölü gibi doğa harikaları ile birçok diziye de ev sahipliği yapmıştır.

Tarihi yapısı bozulmamış, turistler yüzünden adım atmakta zorlanmadığımız, İstanbul’ a yakın nadir yerleşim yerlerinden olan Göynük’ te zaman yavaş akıyor. Buraya gezmeye değil, burayı gezmeye gelin. Ya da gelin ben size gezdireyim.

Göynük’ e Nasıl Gidilir?

Mümkünse özel aracınızla gidin. Civardaki gölleri gezmek için veya Taraklı, Mudurnu gibi rotaları da ekleyebilmek için büyük rahatlık olacaktır.

İstanbul’ dan gelecek olanlar için TEM otoyolundan Bilecik-Eskişehir-Antalya tabelasından girin. 25-30 km sonra Geyve-Taraklı yol ayrımına geleceksiniz. Göynük yolun sonunda sizi bekliyor. İstanbul’ dan toplamda yaklaşık 210 km uzaklıkta.

Uzak bir şehirden hava yoluyla ulaşım sağlamak isteyenler için en yakın havaalanı Kocaeli’ de bulunan Cengiz Topel Havaalanı’ dır. Buradan Göynük yaklaşık 150 km uzaklıktadır.

Ankara’ dan Sincan, Beypazarı, Nallıhan istikametinden devam edin. 50-60 km sonra Göynük’ tesiniz.

Otobüs ile ulaşım sağlayacaksanız Sakarya otogarından direk Göynük’ e ulaşabilirsiniz. Bolu üzerinden otobüsle ulaşım sağlarsanız seyahat süreniz biraz daha uzayacaktır.

goynuk-gezilecek-yerler
Göynük’ te-gezilecek-yerler

Göynük’ te Gezilecek Yerler

Akşemsettin Hazretleri Türbesi

Akşemsettin denilince çoğumuzun aklına Fatih Sultan Mehmet’ in hocası geliyordur. İstanbul’ un fethi sırasında manevi liderlik yapmış birisidir. İstanbul’ un fethinden sonra Göynük’ e yerleşip, ölümüne kadar hayatını burada geçirmiştir.

Aksemseddin Türbesi
Göynük’te gezilecek yerler. Aksemseddin Türbesi

Gazi Süleyman Paşa Cami ve Hamamı

Gazi Süleyman Paşa Cami 1331-1335 yılları arasında Orhangazi’ nin oğlu Gazi Süleyman Paşa tarafından yaptırılmıştır. Caminin hemen yanında İstanbul’ un fethi sırasında manevi liderlik yapmış olan Akşemsettin Hazretleri’ nin türbesi bulunmaktadır.

Türbenin hemen yanında bulunan bu hamamın hikayesi şöyle anlatılmaktadır. Caminin yapımı sırasında işçilerden bir tanesi taşıdığı taşı bir türlü camiye koymayıp, sırtında taşıyormuş. Süleyman Paşa işçiye neden taşı yerine koymuyorsun deyince işçiden gelen cevap çok manidar olmuş. Paşam biz buraya bir ibadethane, bir çami yaptırıyoruz. Bizler temizlenmeden nasıl bir ibadethanenin yapılışında çalışabiliriz. Bunun üzerine Süleyman Paşa’ nın caminin yanına bir hamam yaptırdığı söyleniyor.

Müderrisler Konağı

Konak sayısının çokluğuyla Safranbolu’ yu andıran tarihi yapısı beni kendine çekmeye yetti. Müderrisler Konağı ise Gazi Süleyman Paşa’ nın yaşadığı ev olması ile ünlü. Şuanda hem restoran hem de otel olarak kullanılabiliyor. Dilerseniz içini ücretsiz bir şekilde gezebilirsiniz.

Akşemseddinoğlu Konağı

Ermeni bir usta tarafından yaptırılan bu konak şimdilerde otel olarak kullanılmaktadır.

Zafer Kulesi

Zafer Kulesi’ ni Sakarya Meydan Muharebesi sırasında Göynük halkının verdiği mücadele sonucunda o zamanın kaymakamı Göynük’ ün hakim bir tepesine armağanı olarak bu kuleyi inşa ettirmiştir.

Göynük’ te nereden baksanız Zafer Kulesi’ ni görebilirsiniz. Buraya araba ile çıkmak yasaktır, bilginiz olsun. Zaten yürüyerek gezmenin keyfine varınca iyi ki diyeceksiniz.

Bir dönem çıkan bir yangın sebebiyle kulede çalışma başlatılmıştı. Şimdi son derece görkemli ışıklandırmasıyla gece Göynük’ ü süslüyor, buraya bekçilik ediyor. Kuleyi izlemesi ayrı keyif, tüm manzaraya tepeden bakmak ayrı bir keyif. Kuleden aşağıya doğru yürürken kenarda tarhana kurutan teyzelerle sohbet etmeyi unutmayın.

 Zafer kulesi
Göynük te gezilecek yerler. Zafer kulesi

Ömer Sikkin Hazretleri Türbesi

Yaşamına dair sınırlı kaynaklar olsa da, Akşemseddin ile aynı dönemde yaşadığını biliyoruz. Bıçakçılık mesleğini benimsediği için, Sikkini (bıçakçı) ünvanı ile tanınırmış.

Gürcüler Konağı

Göynük’ te tarihi ve kültürel mirasa sahip çıkma hedefiyle restore edilen konak, müze olarak kente kazandırılmıştır.

Çubuk Gölü

Göynük merkeze 11 km uzaklıkta olan Çubuk Gölü’ nü de ziyaret etmelisiniz. Burada çekilen dizi nedeniyle inşa edilen yel değirmenleriyle ünlenen Çubuk Gölü, kamp yapmak, kışın karın keyfini çıkartmak için ideal bir yer. Yakınında 2 adet restoran bulunmaktadır. Restoran dediğime bakmayın, genelde etinizi sucuğunuzu siz alırsınız, orada pişirmelerini rica edersiniz, sizin adınıza mangalı yakıp malzemelerinizi pişirirler. Yanına da güzel soğanlı bir çoban salata isterseniz onu da yaparlar oh misss. Biz Şenol Usta’ nın yerine gitmiştik, isteyenlere tarhana çorba, taze fırınlanmış patates, yöresel eriştelerinden de yapıyorlar. Gitmeden aramayı unutmayın.

Göynük Çubuk Gölü.
Göynük Çubuk Gölü.

Sünnet Gölü

Çubuk Gölü’ ne kıyasla burada konaklama imkanı vardır. Halka açık piknik alanları ve yürüyüş parkurları bulunmaktadır.

Göynük’ te Ne Yenir?

4000 nüfuslu olması sebebiyle çok da gıda rekabetine uygun olmayan bu ilçede tartışılmayacak noktalar vardır. Tatlı, pasta yiyecekseniz Beyaz Köşk’ e, güzel bir akşam yemeği yiyecekseniz Paşazade ve Osmanlı Sofrasına gitmenizi tavsiye edeceklerdir.

Bunların haricinde sizlere bir yerden bahsetmek istiyorum. Hem çay, hem gözleme, hem kahvaltı, hem tatlı bir arada olsun istiyorsanız Hanım Eli Gözleme ve Mantı Evi’ ne gitmelisiniz. Göynük’ ün en nezih, en lezzetli mekanı diyebilirim. Çalışanların tertemiz beyaz önlükleri, hijyenik mutfakları ve göz önünde açtığı gözlemeler ile kalbimde taht kurdu Nevin Ana’ nın evi. İçeri girdiğiniz an sizi şömine soba karşılıyor. Üzerinde ağır ağır demlenen meyve, bitki çaylarıyla ortamı otantik bir havaya sokuyor. Buraya gelirseniz köy ekmeğinden satın almayı ve yoğurtlu gözleme yemeyi unutmayın.

Ramazan ayında  iftarda bir geleneği bulunan bu huzurlu yerde restoranlarda 12 çeşit yiyecek çıkarmış. Arka arkaya servis edilip, ortadan yenilirmiş. Bende 2 sene önce ramazan ayında buradaydım ve gerçekten dedikleri doğruymuş. Ortadan yemek yemek benim kırmızı çizgim olsa da, ister açlıktan diyin, ister yemeklerin lezzetinden, ortadan yemek kaşıklarken buldum kendimi. Merak etmeyin, çorba kişiye özel geliyor! Menü ise şöyle; iftariyelik, düğün çorbası, et ya da tavuk, bamya yemeği, etli sarma, su böreği, yoğurtlu kızartma, sütlü tatlı (evet bunu da ortadan kaşıkladım), pilav, komposto, oklava böreği, meyve şeklinde.

bolu-goynuk-gezilecek-yerler
Göynük te yemek nerede yenir

Göynük’ te Konaklama

Hafta sonu yoğunluk sebebiyle konaklarda yer bulamayabilirsiniz bu yüzden erken rezervasyon yaptırmanızda fayda var.

Öğretmen Evi: (0374) 451 61 47

Konaklama yapanlar nedense pek memnun değilmiş. Kişi başı ücret 30 – 40 arası değişiyor.

Göynük Doğa Otel: (0374) 465 12 69

Ben konakta kalamam, daha büyük bir tesis isterim derseniz burası size göre.

Akşemseddinoğlu Konağı: (0374) 451 62 78

Cuma, Ankara Cd. No:38, 14780 – Göynük/Bolu

Sünnet Gölü Doğal Yaşam Oteli: (0374) 464 12 00

Sünnet Gölü Kenarı, 14780 – Göynük/Bolu

Sular Butik Otel: (0374) 451 67 67

Kepkebir, Musalar Sk. No:13, 14780 – Göynük/Bolu

Müderrisler Evi: (0374) 451 22 01

Cuma Mahallesi, Korkmaz Çıkmaz Sk. No:2 14780 – Göynük/Bolu

Göynük sokaklarında oraya has şalvarlarla gezen kadınları göreceksiniz. İşte bu bozulmamış yapısıyla, yukarıdan selamlayan Zafer Kulesi’ yle, yabancı olduğunuzu anlayıp çay ikram eden esnafıyla gönlümde taht kuran bu küçük yerde zaman nasıl mı geçiyor? Öyle yavaş akıyor ki… Durun, nefes alın, yürüyün, karnınızı doyurun, çarşısında alışveriş yapın, gölleri gezin.  Her yazımda şurayı mutlaka gezin derim ama burayı gezmeyin. Yaşayın. İşte bu sakin, huzurlu, Cittaslow seçilen Göynük’ ün yeri bende her zaman çok özel.

Buraya kadar gelmişken Gölcük gölünü de görmelisiniz.Okumak İçin tıklayın

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here