Gölcük Gölü, hafta sonu sıkıldınız, İstanbul – Ankara civarında oturuyorsunuz ve günübirlik 2 saat uzaklıkta bir yere kaçmak istediniz. İşte size kaçabilecek güzel yerlerden bir tanesi Gölcük Gölü Milli Parkı. Sadece Gölcük gölünde değil de, sabahın erken saatlerinde kalktık, zamanımızı daha iyi değerlendirelim diyoruz; o zaman Bolu merkezinin de altını üstüne getirebilirsiniz.

Daha sonra temiz bir havaya ihtiyacımız var, biraz yürüyüş yapalım, gerekirse bir şeyler alalım piknik havasında geçirelim diyorsanız soluğu Gölcük gölünde alın derim sizlere. Bu yazımızda ise küçük şirin mi şirin Gölcük gölünü bahsetmek istedim siz değerli gezginlerimize.

Gölcük Gölü, Bolu ilinin merkez ilçesine bağlı köy olan Gölcük köyünden ismini almıştır. Bolu merkeze yaklaşık 13 km uzaklıkta bulunup yolları gayet temiz ve keyiflidir. Gölcük gölü ormanların arasında yapay olarak yapılmış bir set göl olması nedeniyle şirin, küçük bir göldür. Olası bir yangında hızlı müdehale etmek için de kullanılan Gölcük gölü yağmur ve kar suyu ile beslenmektedir. İlk olarak 1958 yılında oluşturulmuş, daha sonra zamanla büyütülmüş bir göldür. 1250 m kıyı uzunluğuna sahip, ortalama derinliği ise 5 m civarındadır. Bitki örtüsü bakımından göknar ağaçlarının hakimiyetinde, yer yer kayın, gürgen ve sarıçam ağaçları ile kaplı olan gölcük gölü ağaçların göle yansıması kartpostalları aratmamaktadır.

bolu golcuk golu

Gölcük gölünde balık çeşitleri de bulunmaktadır. Sadece Abant gölünde bulunan Abant anası diye tabir edilen balık türünden 2012 yılında milli parklar genel müdürlüğü tarafından 20000 adet yavru aşılanmıştır. Bildiğim kadarı ile balık tutmak yasaktı ama bir amcam balık tutuyordu, biraz sohbet etme fırsatım oldu, avlanmaya belli dönemler müsaade edildiğini söyledi. Hadi o güzel amcamın da bir karesini iliştireyim şuracığa be dostlar.

Gölcük Gölüne Nasıl Gidilir

Gölcük gölüne ulaşabilmek için ilk önce Bolu’ ya ulaşmanız gerekiyor. İstanbul’dan gelecek olan gezginlerimiz 270 km lik yol  sizleri beklemekte, ortalama 3 saatte alabileceğiniz bir yol. Ankara’ dan gelecek olan gezginlerimizi ise 200 km lik bir yol beklemekte, yaklaşık 2 saatte ulaşabilirsiniz diye düşünüyorum. Ankara ve İstanbul’ dan TEM otoyolunu kullanarak Bolu – doğu çıkışını takip ederek rahatlıkla ulaşabilirsiniz Bolu ilimize. Bolu merkezden ise 13 km olan Gölcük gölüne Seban Kıbrısçık yönüne sapıp Gölcük gölü tabelalarını takıp ederek ulaşabilirsiniz. Özellikte sonbaharda gidiyorsanız Gölcük yolunda ağaçların yeşilden sarıya döndüğü göreceksiniz ve yollara dökülen yapraklar eşliğinde yol alacaksınız.

Özel aracı ile gelmeyen gezginlerimiz ise Bolu merkeze otobüsle ulaşabilir. Günde birkaç kez Bolu merkezden belediye servisi de bulunmaktadır. Gölcük gölüne minibüslerde çıkıyor ancak köy yoluna yakın 1.5 km lik yolu yaya devam etmek zorunda kalabilirsiniz. Bunların haricinde taksi tutarak veya otostop çekerek de rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Bir defasında Bolu’ da üniversite öğrencisi olan iki arkadaşı alıp sohbet ederek göle çıkmıştım. Otostop çekenlere yardımcı olmanızı tavsiye ederim, hem onların yolu kısalıyor hem de sizler yeni insanlar tanımış oluyorsunuz.

Kış aylarında gidecek olanların ise orman yolu olduğu için dikkatli olmalarını ve araçlarında zincir bulundurmalarını sizlerin sağlığı için iyi olacaktır diye düşünüyorum.

Gölcük Gölü Otopark Ücretleri

Gölcük gölü tabiat parkının otoparkı bulunmaktadır. Tabiat parkına girince gölün kenarındaki otoparka araçlarınızı park ediyorsunuz. Böylece gölün etrafında araçlar görünmüyor ve siz de dağların, gölün tadını çıkartıyorsunuz.

Bolu golcuk golu otoparkı

2017 yılı otopark ücretlerini aşağıda sıraladım.

 • Şahıs                 5 TL
 • Motorlu Bisiklet  10 TL
 • Otomobil            15 TL
 • Küçük Minibüs   40 TL
 • Büyük Minibüs   60 TL
 • Çadırlı Kamp    25 TL
 • Film Çekimi 100 TL

Gölcük Gölü’nde Konaklama

Tabiat parkı içinde konaklama şansınız yoktu yakın zamana kadar.

Milli parkın içinde Kır evleri bulunmakta 6 şar kişi konaklayabileceğiniz 4 odası bulunmaktadır. Ücretleri ise; Hafta içi Anne – Baba ve küçük çoçuk 250 TL  Hafta sonu ise  300 TL (kahvaltı dahil). Kır evleri sayfasından ulaşabilirsiniz

Gazella Resort & Spa merkezi
Orman içi bir lüks işletme. Karacasu mevkiinde. Gölcük’e en yakın yerlerden biri.

Bunların haricinde milli parktan izin alarak gölün etrafında kamp kurma şansınız da bulunmaktadır.

Gölcük Gölü’nde Yeme İçme 

Gölcük Gölü otoparkın hemen yanında termal otel Gazelle’ ye ait olan Gölcük Gazelle Restoran bulunmaktadır. Bolu’ nun güzel lezzetlerini bulabileceğiniz, özellikle et severlerin memnun kalacağı bir işletme. Kalabalık gruplara açık büfe imkanı da sunmaktadır. Her işletmede olduğu gibi burda da her geçen gün değişiklikler olmuyor değil. Bizler buranın köy patatesini çok sevmemize rağmen en son gidişimizde bizlere donuk patates gelmişti söylemeden edemeyeceğim. Fiyatlarından bahsedersek kişi başı ortalama 20 – 40 TL arasında karnınızı doyurabilirsiniz.

Gazella’ nın haricinde kafeterya mantığında  çalışan 2 restoran daha bulunmaktadır.

Hafta sonu piknikçilerin vazgeçilmez yerlerinden bir tanesi Gölcük Milli Parkı. Ayrıca daha ekonomik ve lezzetli bir şeyler yiyelim diyorsanız, piknik yapabileceğiniz alan ve alanda masalar mevcut. Ama her istediğiniz yerde de mangal yakamıyorsunuz, bunun için parkın içinde ayrılan yeri kullanmanız gerekmekte. Milli parkın girişinde aracınızı park ettiniz bakkal tarzında ve hediyelik eşyalar satan küçük bir kulübe göreceksiniz. Burdan mangalınızı kiralayabilir veya kömür satın alabilirsiniz.

Gölcük Gölüne ne zaman gidilir?

Bolu Gölcük Mili Parkı’ na yılın her dönemi gidebilirsiniz.

Kış aylarında giderseniz mangalda sucuk ekmek yaparak manzarayı izleyebilirsiniz. Gölü donmuş olarak bile görebilirsiniz. Yaz aylarına oranla sessiz ve sakin olması sebebiyle sizlerin daha huzurlu zaman geçireceğinden eminim.

bolu golcuk golu

Bu kadar ağacın olduğu yerde yani ormanın ortası sonbaharda görülmeye değmez mi, kesinlikle değer. Eylül ayının sonları ve Kasım ayının ortalarına kadar gidip görülmesi gereken yerlerden. Tıpkı Yedigöller gibi. Yedigöller yazımızı burdan okuyabilirsiniz. Ağaç yapraklarının, yeşil ve sarının her tonunu fotoğraflamak kadar güzel bir şey olmasa gerek.

Sıcak hava, yeşilin her tonunun olduğu, bol bol oksijen alabileceğiniz, güneşin tadını çıkartabileceğiniz yaz aylarında da başka bir güzel Gölcük gölü.

Hafta içi gitmenizde fayda var. Sessizliğin ve huzurun tadı sakin yerde her zaman daha güzel olmaz mı? Hafta sonu, hafta içinin yorgunluğundan, stresinden kaçmak isteyen, yakın illerden gelen çok  gezgin olduğu için baya kalabalık olmakta. Tavsiyem zamanınız varsa hafta içi gelmeniz yönünde olur.

Gölcük Gölü Milli Parkı’ndaki ev kimin?

Ah bu ev benim olsa, burda yaşasam hiç yaşlanmam gibi sesler duyuyorum. Ormanın içinde gölün yanı başında sessiz ve sakinliğini koruyan bu ev Orman Bakanlığı misafirhanesi sevgili gezginler. Kimler konaklayabiliyor derseniz, bakanlar, diplomatlar ve yakınları çıkartıyor bu evin tadını diyelim. İçerisinde her zaman odunundan, yiyecek içeceğine kadar hali hazırda olan bir misafirhane. Ama beni misafir etmiyor………

Gölcük Tabiat Parkında neler yapılır?

 •  Gölün etrafını bisikletle turlamak isteyenler için 10 – 20 TL arasında bir fiyatla bisiklet kiralayabilirsiniz.
 • Road pedlerle göl etrafında turlayabilirsiniz gerçekten eğlenceli oluyor. 10 TL’ ye gölün etrafını turlamak ortalama 15 dk sürüyor.
 • Golf arabası kiralayarak gölün etrafını turlayabilirsiniz. Araçlar 4-6-8- kişilik oluyor ve kişi başı 5 TL ye binebilirsiniz.
 • Çok güzel fotoğraflar çekebilirsiniz ki ben böyle değerlendirenlerdenim.
 • Eşinizle, sevgilinizle hoş sohbetler eşliğinde yürüyüş yapabilirsiniz.

Gölcük Gölü Milli Park videomuz. İyi seyirler.

 

Bu yazı Gezgin Tripod tarafından hazırlanmış, marka tescili bulunmaktadır. Fotoğraflar Gezgin Tripod a ait olup telif hakkı taşımaktadır. Alıntı yapmak isterseniz Gezgin Tripod ismi ve sitemize bağlantı verilmesi gerekmektedir.

Yazımızı beğendiyseniz Abone olmayı ve yorum yapmayı unutmayalım lütfen. Sosyal medya hesaplarımızdan takip ederseniz yazılarımızdan daha hızlı haberdar olabilirsiniz.

3 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here