İstanbul’ a yakın hafta sonu kaçabileceğiniz, bol oksijenli doğa ile iç içe  zaman geçirmek istiyorsanız yeni keşif yerimiz Bolu Abant Gölü, bir diğer ismiyle Abant Tabiat Parkı. Abant gölü Bolu merkeze 38 km olup, yaklaşık 1400 m yüksekliğinde 130 hektarlık alana kurulmuş bir set göl olmasıyla dikkat çekmektedir.

Etrafının bol bitki örtüsü ile kaplı olması nedeniyle 1988 yılında tabiat parkı olarak koruma altına alınmıştır. Bolu Abant gölü ülkemizin en önemli göllerinden bir tanesidir. Neden derseniz İstanbul ve Ankara’ ya yakın olması sebebi ile çok ziyaretçi almaktadır. Gölün etrafı o kadar güzel düzenlenmiş ki yürüyüş yaparken çok keyif alabileceğinizi söyleyebilirim. Gölün etrafının çam ağaçları ile kaplı olması bol oksijeni de beraberinde getiriyor. Bolu Abant Gölü‘nün çevresinde yürüyüş alanları, bisiklet parkurları, piknik alanları bulunmakta, siz değerli gezginler keyifli bir gün geçirmeniz için bütün olanaklar önünüze dökülmüş diyebilirim.

Bolu Abant Gölü Nasıl  Gidilir?

Bolu şehir merkezine 38 km uzaklıkta bulunan Bolu Abant Gölü  Ankara -İstanbul karayoluna yakınlığı ile bahar ve yaz aylarında oldukça ziyaretçi almaktadır.

İstanbul’dan 280 km, Ankara’dan 230 km ve Bursa’dan 290 km olan Abant Gölü’ne ulaşım için  Tem otoyolunu kullanmanız yolunuzu kolaylaştıracaktır. İstanbul, Ankara, Bursa’ dan özel aracınızla gelmek isterseniz Bolu Dağı çıkışında Abant yol ayrımından çıkıp tabelaları takip ederseniz, Abant Milli Parkı‘na ulaşmış olursunuz. İstanbul’ dan gelmek isteyenler Anadolu otoyolu üzerinde bulunan Kaynaşlı ayrımında Bolu Dağı çıkışından çıktıktan sonra tabelaları takip etmeniz yeterli olacaktır. Ortalama 3 saatlik bir yolculuk sonucunda Abant Gölü‘ne ulaşmış olacaksınız.

Ankara’ dan geliyorsanız Bolu Dağı çıkışına kadar gelip tabelaları takip ederseniz göle ulaşmış olursunuz. Çıkıştan sonra ortalama 25 km ağaçlarla kaplı güzel bir yol sizleri göle ulaştırmış olacak.

Toplu taşıma ile gelecekseniz yani Otobüs ile gelecekseniz Bolu merkeze ulaşıp buradan taksi ve minibüsleri kullanarak Bolu Abant gölüne ulaşabilirsiniz.

Bolu Abant Gölüne Ne Zaman Gidilir?

Bolu Abant Milli Parkı’ nda Sonbahar

Abant Gölü’nü 4 mevsim ziyaret edebilirsiniz. Her mevsim kendine has güzelliği bulunan Abant Gölü hafta sonu iş yoğunluğundan kaçıp dinlenmek isteyenlerin uğrak yeridir.

Sonbaharda giderseniz sarı ve turuncu rengin karıştığı bir manzara sizleri bekliyor olacaktır. Fotoğrafçıların tıpkı Yedigöller Tabiat Parkı gibi uğrak yerlerinden en önemlilerinden bir tanesidir Abant Gölü. Abant gölü sonbaharda günübirlikçilerin kaçamak yeri olur adeta.

Bolu Abant’ta Sonbaharda Neler Yapılır?

 • En önemlisi sevgiliniz eşinizi alın yanınıza, bir saatlik romantik bir yürüyüş yapın mesela. Sararmış yapraklara ayaklarınızı sürte sürte yürüyüş yapın.
 • Fayton ve bisikletle gölün çevresini turlayabilirsiniz ki benim tavsiyem yürüyüş yapmanızdır.
 • Fotoğraf çekebilirisiniz.
 • Piknik yapabilirsiniz. Günübirlikçilerin vazgeçemedikleri eğlencedir piknik yapmak.
Bolu Abant Gölü
Bolu Abant Gölü

Bolu Abant Milli Parkı’nda Kışın

Kış denilince aklımıza beyaz bir örtü gelir hepimizin. İşte o beyaz örtünün tanımıdır Abant Milli Parkı. Ağaçların bembeyaz olduğu gölün üstünün donmaya yakın  olduğu bir zamandır Abant’ta kış mevsimi. O sıcacık otelinizde mayışıp hadi çıkalım dediğinizde soğuğu zımba gibi yapar sizleri.

Abantta Kışın Neler yapılır?

 • Kış ve kar denilince benim aklıma nedense sucuk ekmek gelir, evet sucuk ekmek yapılır.
 • Üzerinizi sıkı sık giyinip gölün çevresinde kesinlikle yürüyüş yapılır. Ayaklarınızla karı yara yara özellikle…
 • Kış olur da kartopu olmadan olur mu? Kartopu savaşı yapılır bence.
 • Fotoğraf sevenlerin çok güzel pozlar alabileceği bir mevsimdir Abant’ ta kış. Fotoğraflar çekilir.
 • Akşam olunca şömine başında arkadaşlarınızla sohbet edilir. Bizler şömineden bahsettik ama piknik alanlarında güzel bir ateş yakıp eşinizle dostunuzla dileyen şarabını dileyen çayını yudumlayabilir Abant gölünde.
Bolu Abant Gölü Kışın
Bolu Abant Gölü Kışın

Bolu Abant Milli Parkı’nda İlkbahar

Evet ilkbahardan bahsediyoruz değil mi. İlkbahar denilince benim aklıma çiçekler gelir. Kışın son bulmasıyla ağaçların çiçeklerini açtığı aydır Bolu Abant gölünde. Bu mevsimde ayrı bir güzeldir Abant Milli Parkı. Giden gezen dostlarımız genelde ilkbaharda gidilmesi tavsiye ederler .

Abantta İlkbaharda Neler Yapılır?

 • Belki de aynı şeyleri sıralıyoruz ama; kesinlikle fotoğraf çekilir, benim vazgeçilmezlerimdendi.
 • Balık tutmayı sevenler balık tutabilirler.
 • Kamp yapabilirsiniz. Çadır kurmak için belli bir ücret talep ediliyor. Yazının devamında bunları da yazacağım.
 • Gölün çevresini turlayabilir, at binebilirsiniz.
 • Bence ilkbaharın en güzel yani Abant’ ta rengarenk nilüferleri izlemek, fotoğraflamak.
Bolu Abant Gölü İlkbahar
Bolu Abant Gölü İlkbahar

Abant Milli Parkı’nda Yaz

İlkbahardan çok da farkı olmayan yaz aylarında baharda yaptıklarınızı yapabilirsiniz.

Abantta Yazın Neler yapılır?

 • Atv safari turları yapılabilir.
 • Balık tutabilirsiniz.
 • Kamp yapılabilir, çadır atmayı seven dostlarımız için kesinlikle tavsiyelerimiz arasındadır.
Bolu Abant Gölü Yaz
Bolu Abant Gölü Yaz

Abant Gölü  Milli Park Giriş Ücretleri

 • Yaya Girişi: 4 TL
 • Motorsiklet: 6 TL
 • Otomobil: 12 TL
 • Çadır Yeri 18 TL

Bu fiyatlar değişiklik gösterebilir. 2017 yılının başındaki fiyatlardır, yanıltmak istemem. Çadırla gezen arkadaşlarımız genellikle çok az bir bütçeyle daha fazla yer keşfetmek isterler, bunun için çadırı ücretsiz de kurabilirler. Nasıl diye sorarsanız sizler bunu hallebilirsiniz. 😀

Abant Gölü Milli Parkı Konaklama

Abant’ ta konaklama yapabileceğiniz otellerden 4 tanesi buraya not alacağım.

 • Abant Palace Hotel  Göl kenarı otel olması nedeniyle tercih edilen oteller arasındadır. Kapalı yüzme havuzu, tenis kortları içeren ormanın tam içinde güzel bir otel diyebiliriz. Toplamda 163 odası bulunan oteli incelemek ve rezervasyon yaptırmak için isterseniz buraya tıklayınız.
 • Büyük Abant Otel Abant gölünün kıyısında bulunan otelin toplamda 110 odası ile misafirlerine hizmet vermektedir. Bir toplantı için bulunduğum bu otelin aklımda yer eden özelliği ise akşam açık büfe yemekleri diyebilirim, gerçekten yemekleri çok lezzetli idi. Büyük firmaların toplantı için kullandıkları bu otelin spor salonları kapalı yüzme havuzları bulunmaktadır. Gölün kenarında şirin bir kafeteryası bulunmaktadır. Bu kafeteryada kışın sucuk ekmek partileri ve canlı müzik ile misafirlerini eğlendirmektedirler. Oteli incelemek için buraya tıklayabilirsiniz.
 • Abant Köşk Otel Göle sıfır konumda bulunan otelde balık tutmak ve doğa yürüyüşleri yapabileceğiniz sessiz, sakin, huzurlu otellerden bir tanesidir Abant Köşk Otel.
 • Abant Bahçeli Köşk  Abant Gölü Milli Parkı ile arasında 10 km mesafe olması nedeniyle benim tercihlerim arasında yer almasa da doğa ile iç içe olmak isteyen özellikle çoçuklu ailerin tercih ettiği nezih bir otelimizdir. Oteli incelemek için buraya tıklayabilirsiniz.

 

 

 

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here