Bodrum gezilecek yerler hakkında bilgi vermeden bu sitenin tastamam olduğunu söyleyemeyeceğim. Zira Bordum, Türkiye’nin en yoğun olarak turist çeken tatil beldelerinden biri olup dünya genelinde bilinirliği ile ön plana çıkan bir yerdir.

Muğla’nın bir ilçesi olmasına rağmen popülaritesi kentin kendisinden daha fazladır. Tarihi yerleri, denizi, doğası ve gece hayatı ile her tarza hitap etmeyi başaran bu güzelim yerde hoşça zamanlar geçirdim ve hali hazırda geçirmeye devam ediyorum. Bu yazımda, gezip gördüğüm güzellikleri sizlerle de paylaşarak az da olsa Bodrum’un enfes güzelliği hakkında katkıda bulunmak istiyorum. Keyifli okumalar…

Gezilerimiz den daha hızlı haberdar olmak @gezgin_tripod hesabını takip etmelisiniz.

 

Bodrum’da gezilecek en güzel 10 yer

Bodrum’a hangi tatil amacı ile gittiğinize bağlı olarak alternatif seçenekleri değerlendirebilirsiniz. hazır yaz aylarında iken ve insanlar deniz, kum, güneş üçlüsünün yanında bir de tarihi dokuları ile insanı cezbeden Bodrum tarihi yerleri hakkında bilgi vererek yazıma devam etmek istiyorum, umarım sizin için de güzel fikirlerin oluşmasına katkıda bulunabilirim…

  • Bodrum Kalesi

Bodrum’un gezilecek yerlerini anlatırken nedende Bodrum Kalesi’ni geçip başka bir yerini anlatmak içime sinmedi. Kale, 1522 yılında St. Jean Şövalyeleri‘nin kalesi olarak inşa edilmiş. İki liman arasında, üç tarafı denizle çevrili kayalıklar üzerine inşa edilen Bodrum Kalesi, sadece ilçenin değil şehrin de sembolü niteliğinde bir yerdir.

Bodrum Kalesi

Günümüzde Sualtı Arkeoloji Müzesi olarak kullanılan kalenin içerisinde; Türk Hamamı, Karyalı Prenses Salonu, Klasik Devir Salonu, Amphora ve Cam Batığı Salonu gibi bölümler yer almaktadır. Tarihin derin sayfaları hakkında ayrıntılı bilgi almak için kesinlikle bu bölümleri ziyaret etmenizi öneririm.

  • Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi

Sualtına ne kadar meraklısınız bilmiyorum ama şahsen ben, sualtı ve sualtının hazinelerine karşı çok büyük bir ilgi duyuyorum. Bu nedenle Bodrum gezilecek yerlerin ikinci sırasına Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi’ni eklemek istedim.

Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi

Müze, hazır Bordum Kalesi’ni ziyaret etmeye gelenler için güzel bir fikir olacaktır. Görülmeye değer çok sayıda önemli eserlere ev sahipliği yapan Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi, 4 mevsim ücretli ziyarete açık bir yerdir.

  • Zeki Müren Sanat Galerisi

Tarihe ve sanata önem veren biri olarak ve Zeki Müren hayranı olarak Zeki Müren Sanat Galeri’sini gezmeden Bodrum tatilini tamamlamanın eksik bir tatil olacağını düşündüğüm için soluğu hemen burada aldım.

Zeki Müren Sanat Galerisi

2000 yılında ziyarete açılan sanat galerisinin alt katı, sanatçının son yıllarını geçirdiği ev olması hasebi ile sanatçının kullandığı şekilde restore edilerek dekore edilmiş. İkinci katında ise Zeki Müren’in kostümlerine, özel eşyalarına ve hayranlarından gelen mektuplarına ayrılmış. Pazartesi günleri hariç, haftanın diğer günlerinde müzeyi ücretli olarak ziyaret edebilirsiniz.

  • Halikarnas Mozolesi

Bodrum’da gezilecek yerler arasında kesinlikle yer alması gereken yerlerin başında Halikarnas Mozolesi gelir. Dünyanın farklı yerlerinden gelen turistlerin hayranlıkla gezdiği mozole, gerçekten de hayranlık uyandıran bir yerdir.

Halikarnas Mozolesi

Dünyanın yedi harikasını biliyorsanız işte Halikarnas Mozolesi de bu yedi harikadan biridir. Kral Mausolos için kız kardeşi ve karısı tarafından yaptırılan Halikarnas Mozolesi, Yunan ve Mısır mimarisinin izlerinin görüldüğü bir yerdir. Açık hava müzesi olarak kullanılan bu antik yer, kesinlikle tarih sayfalarında yolculuk yapmak isteyenlere önerebileceğim en güzel yerlerden biridir.

  • Antik Tiyatro

Anadolu’nun en eski tiyatroları arasında yer alan Antik Tiyatro, klasik çağdan günümüze kadar ulaşabilen tek yapı olarak biliniyor. 1960’lı yıllarda restore edilen Bodrum Antik Tiyatro, 13 bin kişilik kapasiteye sahiptir.

Antik Tiyatro

Bodrum’un güzelliklerini doyasıya yaşarken böylesine tarih kokan bir yeri ziyaret etmeden geri dönmenizin isabetsiz bir karar olacağını söylemeliyim. Yılın belli dönemlerinde ziyarete açık olan açık hava müzesinin açık olduğu zamanlara denk gelen bir tatil yapıyorsanız kesinlikle ziyaret etmenizi öneririz.

Bodrum’un güzellikleri saymakla bitmeyecek kadar çoktur. Tarihi dokuları kadar hareketli geceleri ve yaza damgasını vuran plajları ile adaları da yine gezilmesi gereken önemli noktalarıdır. Şimdi buralar hakkında bilgi vererek antik tarihten milenyuma geri dönmek istiyorum.

  • Tavşan Adası

Harika bir tatil yapmak ve beklediğinizden daha fazla doğal güzellikleri bir arada yakalamak için Bodrum tatilinde mutlaka deneyimlemenizi önerdiğim yerlerden biri Tavşan Adası’dır. Gümüşlük Koyu ile etrafı çevrelenen adaya ulaşmak için Myndos Antik Kent‘inden kalan denizin içindeki Kral Yolu‘nu kullanabilirsiniz.

Tavşan Adası

Doğanın mükemmel renklerine ev sahipliği yapan, günbatımının en güzel hallerini sunan ve denizin mavisi ile kendine hayran bırakan Tavşan Adası, Bodrum’da gezilecek en önemli yerlerden biridir.

  • Barlar Sokağı

Bodrum’un tarihi ve doğal güzellikleri kadar yaşanmaya değer diğer yönlerinden biri de gece hayatıdır. “Bodrum’da gece hayatı” denince akla gelen ilk yer ise Gümbet’te yer alan Barlar Sokağı’dır tabi ki.

Barlar Sokağı

Barlar Sokağı, hareketi ve eğlenceyi sevenler için kesinlikle keşfedilmesi gereken en harika yerlerden biridir. Tatilinizi yaparken gece hayatının renkli yönlerini değerlendirmek isterseniz, müzik seslerinin hiç eksik olmadığı bu nadide yeri kesinlikle gezmenizi öneririm.

  • Bitez Plajı

Yeşil ağaçların denizin mavisine ritim tuttuğu Bitez Plajı, Bodrum’a 8 km. uzaklıkta yer almaktadır. Tatil beldesinin en uğrak plajlarından biri olması ve halka açık olması sanırım keşfetmek için harika bir fırsattır.

Bitez Plajı

Pırıl pırıl denizi ile gelenleri kendine hayran bırakan Bitez Plajı’nda dalga sesleri arasında doğanın harika tonlarını seyre dalabilir, güneşlenmenin eşsiz keyfinin tadına varabilirsiniz.

  • Yalıkavak Halk Plajı

Sık rüzgâr almasından dolayı yelken ve rüzgâr sörfü yapmak isteyenlerin en sık uğradıkları yerlerden biri olmayı başaran Yalıkavak Halk Plajı, Bodrum’un kuzeyinde yer almaktadır.

Yalıkavak Halk Plajı

200 metre uzunluğu ve 5 metre genişliği bulunan bir kumsala sahip olan Yalıkavak Plajı’nda çok sayıda işletme bulunmaktadır. Yani denizin keyfini yaşarken bir şeyler yiyip-içmenin keyfini de en iyi şekilde çıkartabilirsiniz.

  • Aspat Koyu

Bodrum’un cennet köşelerinden bir köşe olan ve sessizliği ile adeta ruha işleyen yönlere sahip olan Aspat Koyu, kesinlikle görülmesi ve zaman geçirilmesi gereken en harika yerlerden biridir.

Aspat Koyu

“Cennetten düşen parça” yakıştırmasını Bodrum’da fazlasıyla hak eden Aspat Koyu, 1. Dereceden sit alanı olarak belirlendiği için ve girişleri ücretli olduğu için çok kalabalık olduğu söylenemez. Harika yeşil doğası ve mükemmel denizin mavisi ile insanı cezbeden bu yeri kesinlikle ziyaret etmeden Bodrum tatilini tamamlamamanızı öneririm.

Bodrum’da gezilecek yerlerin sayısı aslında 10 ile sınırlı değil. Sadece plajlarını ve koylarını bile saymaya kalkışsam sayfalar dolusu bir yazı ortaya çıkar. Ama hem sizi sıkmamak hem de daha kısa ve öz olması açısından Bodrum’un gezilecek en güzel 10 yeri ile sınırlı bırakmak istedim. Umarım Bodrum tatiline çıkarken verdiğim bu bilgiler işinizi kolaylaştırır ve güzel bir tatil geçirirken beni de yâd etmiş olursunuz, kalın sağlıcakla…

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here