Türkiye’nin turistik bakımdan en çok tercih edilen ve en seçkin tatil beldelerinden biri Muğla’nın Bodrum ilçesidir. Bodrum, tarihi geçmişi ve gizemi ile bilinen ve masallara konu olan bir yerdir. Günümüz turizm dünyası adına önemli bir yere sahip olan ilçe, Muğla’ya 110 km. uzaklıkta yer alan kadim kent, birçok yönüyle keşfedilmeyi en çok hak eden beldelerimizden biridir.

Tarihi uzun dönemler öncesine dayanan ve birçok medeniyete beşiklik yapan Bodrum, Türk sanatı ve sanatçısı adına da önemli bir yere sahiptir. Halikarnas Balıkçısı lakaplı Cevap Şakir Karaağaçlı, dünyanın ilk kadın amirali Artemis, Osmanlı amirali Turgut Reis, şair Neyzen Tevfik ve müziğin duayeni Zeki Müren gibi Türk sanatında önemli yerlere sahip olan sanatçılar, Bodrum’da dünyaya gelmişlerdir.

Bodrum gezi rehberi

Tabi ki sadece Türk sanatı adına değil, dünya turizmi adına da önemli bir yere sahip olan Muğla’nın Bodrum ilçesi, gezilecek çok sayıda noktası ile tatilcileri kendine çeker adeta. Akdeniz ve Ege iklimini ortak şekilde sunması, deniz, kum ve güneş üçlüsünün en iyi halini sunması, tarihi yerlerinin dokularından bir şey kaybetmeden günümüze kadar gelmesi gibi önemli yönlere sahip olan Bodrum, yaz ayları geldiğinde yerli ve yabancı turistlerin akınına uğrar. Bodrum gecelerine renk katan festivaller, konserler ve diğer etkinlikler ise ilçenin daha cazip bir yer haline gelmesini büyük oranda etkilemektedir.

Bodrum gezi rehberi

Bodrum’a nasıl gidilir?

Muğla’ya 110 km. uzaklıkta yer alan Bodrum, özellikle yaz aylarında nüfusu neredeyse ona katlanacak kadar kalabalık bir hale gelir. Buraya ulaşım, Türkiye’nin dört bir yanından yapıldığı gibi dünyanın farklı ülkelerinden de ilçeye gelinebilmektedir.

Bodrum’a uçak ile gitmek için Bodrum-Milas Havalimanı’na uçak bileti alabilirsiniz. Havalimanı ile Bodrum arası 30 kilometredir. Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşmak için HAVAŞ servislerini kullanabilir veya belediye otobüsleri ile yolculuk yapabilirsiniz.

Bodrum'a nasıl gidilir

Bodrum’a otobüs ile gitmek için Bodrum’da yer alan otogara otobüs bileti alabilirsiniz. Buradan çok sayıda belediye otobüsü hizmet vermektedir. Ayrıca taksi ile de şehrin istediğiniz yerine kolaylıkla ulaşım sağlayabilirsiniz.

Bodrum’da gezilecek yerler listesi

Bodrum, her yönüyle turizm dünyasına renk katan bir tatil beldesi olup hoş zamanlara imza atmak için tercih edilebilecek güzelliklerle dolu bir yerdir. Tabiatı, denizi, ormanı, bol oksijeni, koyları ve tarihi yerleri ile herkesi kendine çok rahat bir şekilde çekebilen şehirde görebileceğiniz çok sayıda yer vardır. Bu yazımızda, detaylara girmeden sizlere Bodrum’da gezilecek yerlerin listesini sunacağım. Gittiğinizde keşfedebilir, daha sonraki yazılarımızı takip ederek kadim Bodrum hakkında detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Bodrum gezi rehberi

Bodrum’da gezilecek yerlerin listesi

 • Bodrum Kalesi
 • Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi
 • Halikarnas Mozolesi
 • Zeki Müren Sanat Galerisi
 • Antik Tiyatro
 • Tavşan Adası
 • Barlar Sokağı
 • Bitez Plajı
 • Myndos Kapısı
 • Pedesa Antik Kenti
 • Yalıkavak
 • Bodrum Deniz Müzesi
 • Yalıkavak Marina
 • Güvercinlik
 • Türkbükü

Bodrum Gezi Rehberi- Bodrum’da nerede kalınır?

Bodrum, ihtişamı, doğal güzellikleri ve cezbeden diğer tüm yönleriyle hayran kalınacak bir yerdir. Beldenin tatil beldesi olması ve turizm adına önemli bir konuma sahip olması sayesinde konaklama alanında herhangi bir sorun yaşanmamaktadır. Her bütçeye uygun konaklama mekânlarının bulunduğu Bodrum’da pansiyondan 5 yıldızlı lüks otellere kadar her bütçeye uygun bir yer bulmak mümkündür.

Bodrum'da nerede kalınır

Bodrum ve çevresinde yer alan otellerin fiyatları, sunulan hizmetlere bağlı olarak değişmektedir. Amacınız ailece keyifli bir tatil yapmak ise havuzlu, SPA merkezli, yemekli otelleri tercih edebilirsiniz. Fakat ben gezgin olduğum için daha çok ekonomik yerlerde kalmayı tercih ediyorum. Bunun için de pansiyonlar bana daha fazla hitap ediyor diyerek konaklama kısmını tercihinize bırakıyorum.

Bodrum’da yeme-içme

Zengin bir mutfak kültürüne sahip olmasının yanında dünya mutfaklarına da yer verilen Bodrum’un her köşesinde yemek saatlerinizi değerlendirebileceğiniz hoş mekânlar görebilirsiniz. Etli yemekler, vejetaryen restoranlar veya balık restoranlarını değerlendirerek dilediğiniz gibi yemek saatlerinizi değerlendirme imkanını Bodrum’da yakalayabilirsiniz.

Bodrum'da ne yenir

Naraltı Restoran, Memedof Balık Restaurant, El Vino Restaurant, MyMoon gibi mekanlar, Bodrum’un en bilinen yerleri olup kendi zevkinize hitap eden bir yeri tercih edebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here