Belgrad Ormanı, sonbaharın bittiği ve kışın yüzünü göstermeye başladığı bu günlerde “hafta sonu ne yapsak?” diye İstanbul’ da kıvrananlar için en ideal seçimlerden biri. İstanbul’ un göbeğinde yaprakların iyiden iyiye döküldüğü sonbaharın en çok yakıştığı yerlerden olan Belgrad Ormanı’ nı yazmak istedim sizler için.

Medeniyetlere tanıklık etmiş asırlık ağaçlara sahip, İstanbul’ un su ihtiyacını karşılayan kaynakları ve bentlerini barındıran, modern şehir hayatına nefes aldıran İstanbul’ un akciğeri; Belgrad Ormanı.

Belgrad ormanı
Belgrad ormanı

Belgrad Ormanı’nın Tarihçesi

Fatih Sultan Mehmet zamanından beri koruma altına alınan tek orman olma özelliğini taşıyan Belgrad Ormanları’nın tarihi çok eskilere uzanmaktadır. Belgrad Ormanı adını Kanuni Sultan Süleyman‘ ın Belgrad seferinden dönerken getirdiği sırp esirlerinin bu ormana yerleştirilmesinden sonra kurulan Belgrad Köyü‘nden almıştır. Ormanı gezerken tarihin izlerine rastlamanız oldukça mümkün. Hatta eski köy kalıntılarını ve 1900 yıllarda linyit ocaklarından santrala kömür taşınması için yapılan dekovil hattını görebilirsiniz. Belgrad Ormanı’nda çok sayıda ağaç çeşidi ve zengin sayılabilecek hayvan çeşitliliği vardır. İstanbul’ da bulunan 700 flora çeşidinin 400′ ü Belgrad Ormanında bulunmaktadır. Çok sayıda ağaç çeşidini barındıran ormanda; meşe, kayın, gürgen, kızılağaç, kestane, ıhlamur, dış budak gibi türleri görebilirsiniz.

Flora Bakımından Zengin Orman

Belgrad Ormanı, yaban hayatı bakımından da çok zengindir. Avlanma yasağı ile yaban hayatın gelişmesinde oldukça yol katedilmiştir. Türkiye’ de bulunan 469 kuş türünün 160′ ı Belgrad Ormanında bulunmaktadır. Ormanda 23 memeli hayvan türü de mevcuttur.

Belgrad Ormanı’ nda Neler Yapılır?

1- Ormanda toplamda 11 adet mesire yeri bulunmaktadır. Hafta sonu veya hafta içi bu alanlarda rahatlıkla piknik yapabilirsiniz. Muhteşem havası, yeşilliği, soğuk suları ile Belgrad Ormanı’nda keyifli zaman geçirebilirsiniz.

  • Binbaşı Çeşmesi Mesire Yeri
  • Mehmet Akif Ersoy Mesire Yeri
  • Falih Rıfkı Atay Mesire Yeri
  • Bentler Mesire Yeri
  • Ayvad Bendi Mesire Yeri
  • Fatih Çeşmesi Mesire Yeri
  • Kömürcübent Mesire Yeri
  • Irmak Mesire Yeri

2-  Sağlıklı yaşam parkuru 6 km uzunluğunda olup, 17 egzersiz istasyonu bulunmaktadır.  Doğa ile baş başa olmayı sevenlere ormanda koşu bisiklet ve trekking yapma imkanı sunmaktadır.

3- Yeşilliğin, göletlerin olduğu yerde kartpostal gibi fotoğraflar çekebilirsiniz. Fotoğraf turları yapabilirsiniz. İstanbul’ da düğün fotoğrafçılığı için vazgeçilmez yerlerden bir tanesidir diyebiliriz.

4- Sevgilinize, eşinize hafta sonu güzel bir sürpriz yapmak isterseniz, piknik sepetini hazırlayıp gölün kenarında piknik sofrası hazırlayabilirsiniz.

Son zamanlarda kampçılığın artması ile kamp severlerin de vazgeçilmez yerlerinden oldu Belgrad Ormanı. Ama ben henüz kamp yapma fırsatı bulamadım.

Belgrad Ormanına Nasıl Gidilir?

Araçla gelmeyi düşüyorsanız Maslak – Sarıyer istikametine doğru gidip, Tarabya sapağından U dönüşü yapmalı ve Bahçeköy tabelalarını takip etmelisiniz. Takip edeceğiniz yol sizi ormanın girişine kadar götürecek. Toplu taşımayı kullanacak olanlar ise, Taksim’ den 42T, 42R, Zincirlikuyu metrobüs 1 durağından 42M,  Hacıosman’ dan 42HM veya 153 numaralı otobüse binebilirler.

Adres: Sarıyer Köyü, Belgrad Ormanı Ana Girişi, 34450 Bahçeköy Merkez Mah. İstanbul

Belgrad Ormanına Giriş Ücretli mi?

Belgrad Ormanına araçlar ücretli giriş yapıyor. Hafta içi ve hafta sonu tarifesi değişkenlik gösteriyor. Hafta sonu araç giriş ücreti 10 TL iken, hafta içi 5 TL ile giriş yapabilirsiniz. Yaya ve bisiklet ile giriş ücretsizdir.

Belgrad Ormanında Yeme İçme

Yanınıza yiyecek bir şey getirmediyseniz daha iyi. Ben kahvaltımı yürüyüşten sonra yapmak istedim. Kahvaltıda bal-kaymak, tavada kavurma, patates ve 6 bardak çaya 100 tl ödedim. Çok keyifli oldu siz de böyle yapabilirsiniz. Bahsettiğim yer ormanın içindeki tesis. Eğer benim gibi hafta sonu yürüyüşe gittiyseniz ve hazırlıklı olup yanınıza soğuk sandviçinizi aldıysanız 100 TL ödemek zorunda kalmazsınız. Fakat dediğim gibi ara sıra yapılacak bu keyifli yürüyüşten sonra ben güzel bir kahvaltıyı tercih ederdim.

Bu yazı Gezgin Tripod tarafından hazırlanmış, marka tescili bulunmaktadır. Fotoğraflar Gezgin Tripod’ a ait olup telif hakkı taşımaktadır. Alıntı yapmak isterseniz Gezgin Tripod ismi ve sitemize bağlantı verilmesi gerekmektedir.

Yazımızı beğendiyseniz abone olmayı ve yorum yapmayı unutmayalım lütfen. Sosyal medya hesaplarımızdan takip ederseniz yazılarımızdan daha hızlı haberdar olabilirsiniz.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here