Atlı Han El Sanatları Çarşısı, 1850’ li yıllarda Eskişehir’ in büyük toprak sahiplerinden Takattin bey tarafından kurulmuştur. Çevre köy, kasaba ve şehirlerden gelen Kervanların, seyyahların konaklamaları için kullanılan bir Han. Sadece seyyahların değil, onların hayvanlarının da kullanabileceği bir han olarak yapılmıştır.

eskisehir atlıhan elsanatlari carsisi

Atlıhan El Sanatları Çarşısı

Odunpazarı yazımızda anlattığımız gibi Odunpazarı isminin Atlıhan çevresinde köylerden gelen pazarcıların meydanda odun sattıkları için bu ismi aldığını anlatmıştık. Bu pazarcılar sabahları gelip at arabalarını ve öküz arabalarını buraya bağlar ve akşama kadar satışlarını yaptıktan sonra akşam ise Atlıhan’ da konaklıyorlarmış. Atlıhan’ın girişinde ortada bir meydan bulunmaktadır. Meydanın ortasında ise bir süs havuzu bulunmakta, bu havuzun olduğu bölümde hayvanlar su ihtiyaçlarını karşılarmış.

eskisehir atlıhan carsisi

Atlı Han El Sanatları Çarşısı gelen misafirlerin dinlendiği konakladığı, hayvanların bakımlarının yapıldığı ve dinlendikleri yer olması, ortasında bulunan çay ocağının ise bölge halkının burda toplanıp sohbet ettikleri, sosyalleştikleri bir yer olması ile önemi büyüktür.

19.Yüzyılın sonlarına kadar hanın ortasındaki kuyu varlığını korumuştu. 20. yüzyılın özellikle ikinci yarısından sonra han eski işlevini yitirerek harabe bir hal almıştır.
Atlı Han, Odunpazarı Belediyesi tarafından genel mimarisi bozulmadan 2006 yılında tekrardan restore edilmiş ve hizmete açılmıştır. 675 metrekarelik bir alanda bulunan Atlı Han’ ın girişinde sizleri şirin bir meydan ve süs havuzu karşılamaktadır.
atlıhan elsanatlari carsisi

Atlıhan, Eskişehir Lületaşının dünyaya tekrar duyurulması açısından önem taşımaktadır. Atlıhan Çarşısı zemin kat ve birinci kat olmak üzere iki kısımdan oluşmakta ve toplamda 25 adet küçük küçük bir o kadar da şirin dükkanlar bulunmaktadır. Eskişehir Lületaşının görmek tanımak ve satın almak isteyenlerin ilk durağı durumundadır.

Çarşıda bulunan dükkanların çok küçük olması ama bu küçüklükteki dükkanlarda satılan ürünleri fazlalığı karar vermenizi o kadar zorlaştırıyor ki anlatamam.

atılahan elsanatlari carsisi

Atlı Han El Sanatları Çarşısı’ na Ulaşım

Atlı Han Eskişehir’ in en eski yerleşim yeri olan Odunpazarı bölgesinde bulunmaktadır. Odunpazarı bölgesine şehrin her tarafından otobüsle ulaşım mümkün. Tramvay a gitmek isterseniz, Atatürk durağında inmeniz yeterli olacaktır.

Adres: Atllıhan Elsanatları Çarşısı, Paşa Mah. Pazaroğlu Sk. No: 8, ODUNPAZARI, ESKİŞEHİR

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here