İç Anadolu bölgesinde yer alan Ankara, Türkiye’nin başkenti ve en kalabalık ikinci kentidir. Ankara, Cumhuriyet dönemine kadar küçük bir yerleşim yeri iken başkent olarak seçilmesinden sonra büyümeye başlamış ve günümüze gelindiğinde, muazzam bir büyüklüğe ulaşarak İstanbul’dan sonra Türkiye’nin en kalabalık şehri olma özelliğini kazanmıştır.

Tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapan Ankara, yapılan arkeolojik kazı çalışmalarından elde edilen bilgilere göre tarihi Bronz çağındaki “Hatti Uygarlığı”na kadar uzandığı tespit edilmiştir. Çalışmalar esnasında Yontmataş devrinden kalan kalıntılar bulunmuştur. Yani geçmişi binlerce yıl ötesine dayanan şehir, tarihi değeri ile de Türkiye’nin önemli bir kentidir. İsa’dan önce 2000’li yıllara dayanan yerleşim izlerinin bulunduğu Ankara, Hititler döneminden başlayarak Frigyalılar, Lidyalılar, Persler, Romalılar, Bizanslılar, Anadolu Selçukları ve Osmanlı devleti egemenliği altına girerek günümüze kadar gelmeyi başarmıştır.

Ankara gezi rehberi

Ankara, Türkiye’nin başkenti olması sebebi ile mükemmel bir şekilde dizayn edilmiş, tarihi dokuları korunmuş, doğa hayatı koruma altına alınmış bir şehirdir. Şehirde gezilecek çok sayıda yer ve mekan bulunmaktadır. Burası daha çok siyasi ve politik konularda ön plana çıksa da şehrin sessiz kalan bölgeleri gezmek için oldukça ideal diyebilirim. Şimdi dilerseniz Ankara’nın bu güzelliklerini kalabalık harflerle kapatmadan Ankara’da gezilecek yerler listesi ile sizleri baş başa bırakayım.

Ankara gezi rehberi

Ankara’da gezilecek yerlerin listesi

 • Hamamönü
 • Ankara Kalesi
 • Anadolu Medeniyetler Müzesi
 • Ankara Rahmi M. Koç Müzesi
 • Anıtkabir
 • Etnografya Müzesi
 • Hacı Bayram Camii
 • Augustus Tapınağı
 • Devlet Resim ve Heykel Müzesi
 • Kurtuluş Savaşı Müzesi (I. TBMM)
 • Kurtuluş Savaşı Müzesi (I. TBMM)
 • Tunalı Hilmi Caddesi & Kuğulu Park
 • Kocatepe Camii
 • Gençlik Parkı
 • Mogan Park
 • Ulucanlar Cezaevi Müzesi
 • Seğmenler Parkı
 • Kızılay Meydanı
 • Dikmen Vadisi
 • Estergon Kalesi

Ankara’da gezilecek yerler elbette bunlarla sınırlı değil. Geniş bir alana yayılan şehirde görülmeye değer onlarca daha farklı yerlerin olduğunu söylemeden geçmemem gerektiğini düşünüyorum. Ama genel olarak “Ankara’da gezilecek yerler nerelerdir?” diye sorarsanız yukarıda listesini verdiğim yerleri gezebilir, zamanınızı güzel bir şekilde değerlendirmenin tadına varabilirsiniz.

Ankara gezi rehberi

Ankara Gezi Rehberi – Ankara’da Nerede Kalınır?

Ankara’ya hangi amaçla gittiğinize bağlı olarak farklı ilçelerinde yer alan konaklama yerlerini tercih edebilirsiniz. Başında da dediğim gibi daha çok siyasi ve politik yönleriyle öne çıktığı için genellikle bu amaçla şehir ziyaret edilmektedir. Çankaya, Ankara’nın siyasi bakımından en önemli ilçelerinden olmasından dolayı konaklama seçeneklerinin daha yoğunlukta olduğu bir yerdir. Ama siz bunların hepsinden daha farklı yerlerde konaklamak isterseniz, Kızılay’da otel, pansiyon veya motel kiralayabilirsiniz. Kızılay, Ankara’nın kalbinde ve şehrin en hareketli yerlerinden biri olması sebebi ile gezinti amacı ile gelenlerin daha çok tercih ettikleri bir yerdir. Yine de tercihi size bırakıyorum.

Ankara'da nerede kalınır?

Ankara’da yeme içme

Ankara, herkese hitap eden yönleri ile dikkat çekici bir şehirdir. Kentin lüks ve modern restoranları olmakla birlikte daha ekonomik mekânları da bulunmaktadır. İç Anadolu yöresine has lezzetleri bulabileceğiniz gibi siyasal anlamda zengin olması ve turistik yerlerinin bulunması nedeni ile hem çok göç almış olması hem de bu etkenler, zengin bir mutfak kültürüne sahip olmasını etkilemektedir. Orta fiyatlı yerlerde yemek saatlerinizi değerlendirmek isterseniz aşağıdaki mekânları tercih edebilirsiniz.

Pizza Il Forno: öğlen ve akşam yemeklerini değerlendirebileceğiniz bu restoranda, Vejetaryen Dostu, Vegan Seçenekleri, Helal gıda seçenekleri bulunmaktadır. Anıtkabir’e 6 km. civarında uzaklıkta yer alan Pizza II Forno; Yıldızevler Mah. 720. Sok. No: 2/B Çankaya, Migros Üstü, Ankara adresinde yer almaktadır.

Ankara yeme-içme

Timboo cafe: Kahavltı, öğlen yemeği ve akşam yemeği yiyebileceğiniz bu mekân, helal gıda konusuna dikkat eden bir işletmedir. Balgat/Çankaya’da hizmet veren yerin tam adresi Mustafa Kemal Mah. Eskisehir Yolu 7. Km. Kentpark Alisveris Merkezi No:164 K.

Peçenek Döner: Ankara’da döner yiyebileceğiniz güzel ve nezih ortamlardan biri olan Peçenek Döner, öğle ve akşam yemeklerini değerlendirebileceğiniz bir mekandır. Tesviyeciler Caddesi, Secim Sokak, No:69 Iskitler’de yer alan mekan Anıtkabir’e 3 km. civarındadır.

Ankara’ya nasıl gidilir?

Ankara, Türkiye’nin başkenti olması sebebi ile hareketli bir şehir olma özelliğine sahiptir. Türkiye’nin dört bir yanından aktarmalı veya aktarmasız uçak seferi düzenleyen havayolu firmaları ile şehre ulaşabilirsiniz. Ankara Esenboğa Havalimanı, şehir merkezine 25 km. uzaklıkta yer almaktadır. Havalimanından şehir merkezine ulaşım HAVAŞ servisleri ile sağlanmaktadır.

Ankara'ya nasıl gidlir

Tren ile Ankara’ya gitmek isteyenler, Yüksek Hızlı Tren hattından yararlanabilecekleri gibi Ankara – İstanbul, Ankara – İzmir, Ankara – Balıkesir, Ankara – Isparta – Burdur, Ankara – Zonguldak, Ankara – Adana, Ankara – Elazığ – Diyarbakır güzergahlarını da kullanabilirler.

Otobüs ile Ankara’ya gitmek isteyenler ise Türkiye’nin dört bir yanından şehre sefer düzenleyen otobüs firmalarından Ankara otobüs bileti alarak şehre ulaşabilirler. Ankara Otogarı’ndan şehir merkezine çok sayıda toplu taşıma araçları sefer düzenlemektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here