Anadolu Kavağı ve Yoros Kalesi Rehberi – Nerede, Neler Yapılır?

İstanbul’ da yaşadığımı @gezgin_tripod hesabımı takip edenler bilir. Yine bir hafta sonu aracıma atlayıp, çevirdim direksiyonu Beykoz tarafına.

İstanbul’ un göbeğinde toplu taşıma ile kolayca ulaşabileceğiniz harika bir rota daha. Yoros Kalesi’ ni ziyaret edip 3. köprünün ihtişamına şahitlik edebilir, daha sonra Anadolu Kavağı’ nı turlayıp sokak lezzetlerinden olan balık ekmek yiyip, gün batımını izlemek için Poyraz Köy’ de çay içebilirsiniz.

İstanbul Boğazı’ nın Anadolu yakası, Karadeniz çıkışında bulunur Yoros Kalesi. İstanbul’ da hafta sonu günübirlik gezebileceğiniz, bir de boğaza sıfır kahvaltınızla bu geziyi birleştirebileceğiniz harika bir rota. Aslında Ceneviz Kalesi olarak da bilinmektedir Yoros Kalesi. Nedendir bilinmez İstanbul halkı Yoros Kalesi’ nden bihaber.

Yoros Kalesi’ nin Tarihi

İstanbul’ da bulunan kalelerin çoğunun ne zaman yapıldığına dair kesin bir bilgi bulunmamaktadır. Bu kalenin de ne zaman yapıldığı bilinmiyor. 500m uzunluğunda ve 60-160 metre genişliğinde boğaza hakim bir alana kurulmuş. Yoros Kalesi Avrupa yakasındaki Rumeli Kavağı’ nda  bulunan İmros Kalesi ile birlikte İstanbul boğazının girişini kontrol etmek amacı ile yapılmıştır.

Yoros Kalesi Gezilecek Yerler

Anadolu Kavağı ve Yoros Kalesi

Yoros Kalesini gezdikten sonra Anadolu Kavağı’ nı da turlayabilirsiniz. Anadolu Kavağı İstanbul’ un Beykoz ilçesine bağlı olan küçük bir balıkçı kasabasıdır. Adı üzerinde balıkçı kasabası, sadece balık yemek için bile tercih edebilirsiniz. Küçük bir yer olduğu için 10-15 dakikanızı ayırarak turlayabilirsiniz burayı.

Poyraz Köy

Burası da Yoros Kalesine 15 dakika uzaklıkta bulunan 3. köprünün ayaklarında yer alan bir balıkçı köyü. Çoğunluğu karadeniz halkından oluyor. Köyün tam ortasında 3. köprü manzarasını izleyebileceğiniz çok güzel bir çay bahçesi bulunmaktadır. Oturun çayınızı yudumlayıp, dinlenin.

Nerede Ne Yenir

1- Yoros Cafe ve Restoran

Yoros Kalesi’ nin hemen yanı başında, muhteşem boğaz manzarası bulunan harika bir restoran. Özellikle İstanbul halkının hafta sonları kahvaltı için tercih ettikleri bir yer diyebiliriz. Ben tavsiye ediyor muyum diye sorarsanız, ben hafta sonları hiç bir yerde kahvaltıya gitmeyi tercih etmiyorum diyelim. Yoros Kafe ve Restoran’ da kahvaltı, günlük taze balık ve et menülerini bulabilirsiniz.

Her gün 09:30 – 22:00 saatleri arasında açılan kafede kahvaltı ücretleri 30 – 40 TL, yemek menüleri ise 35 – 45 TL arasında değişmektedir.

2- Anadolu Kavağı ve Yoros Kalesi’ ndeki Balık Restoranları

Yoros Kalesi ile Anadolu Kavağı arası araçla 5 dk diyebilirim. Acıktığınızda Anadolu Kavağı’ nda bulunan balıkçılarda balık ekmek yiyebilirsiniz. İsterseniz restoran bölümünü de tercih edebilirsiniz.

Anadolu Kavağı ve Yoros Kalesine  Nasıl Gidilir?

Aracınız ile Yoros Kalesine gitmeniz çok kolay. Kavacık ve Beykoz tarafına geldiğinizde tabelalar Anadolu Kavağı ve Yoros Kalesine götürmek için yarışacaklar diyebiliriz.

Kavacık – Anadolu Kavağı hattında çalışan 15A numaralı İETT otobüslerini de kullanabilirsiniz.

Eminönü’ nden kalkan vapurlarla, Boğaz manzarası eşliğinde Yoros kalesine gitmek de bir diğer alternatif. Bunların haricinde Bostancı’ dan kalkan yaz aylarında mehtap turu adında turlar düzenlenmekte. Bu turlara katılarak Anadolu Kavağı’ na gidebilirsiniz.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here