Akdeniz bölgesinin en turistik kentlerinden biri olan Alanya, Türkiye turizmi açısından önemli bir yere sahiptir. Alanya, Antalya’ya 140 km. uzaklığında yer alan ve aynı zamanda şehrin en kalabalık ilçesidir.

Tarihi dokuları, turistik mekânları, gezinti için sunduğu doğal güzellikleri ve daha birçok yönü ile yerli ve yabancı turistlerin yaz aylarında akın ettiği Alanya, uzun dönemler öncesinde kurulan bir yerleşim yeri olup net olarak ilk hangi dönemlerde kurulduğuna ilişkin bilgilerin olmadığı bir yerdir.

Alanya gezi rehberi

Bazı tarih bilimcilerine göre Alanya, ilk yerleşim yerlerinden biridir. “Tarihi babası” olarak adlandırılan Heredot da bu bilgiyi doğrulamaktadır. Milattan önce 1800’lü yıllara kadar uzanan bir tarihi geçmişe sahip olduğu düşünülen Alanya, kurulduğu günden bu yana çok sayıda farklı medeniyete beşiklik ederek günümüze ulaşmayı başaran nadide güzelliklere sahip bir yerdir. Roma, Bizans ve Selçukluların egemenliği altına girdikten sonra Osmanlı egemenliğine giren Alanya, sunmuş olduğu cazibeli güzellikleri ile günümüz Türkiye’sinin en önemli turistik beldelerinden biri olma özelliğine sahiptir.

Alanya gezi rehberi

Alanya’da gezilecek yerler, sayıca bir hayli fazladır. Yani kısa bir gün içinde veya birkaç gün içinde ilçeyi gezip tanımak imkânsızdır. Tarihi mekânları, denizi, koyları, antik yerleşim yerleri ve daha birçok noktası görülmeye değer güzellikler sunarken turizm dünyamız açısından önemli değerleri barındırmaktadır.

Alanya gezi rehberi

Alanya’da gezilecek yerlerin listesi

Alanya’da gezilecek yerlerin çok fazla olduğunu ve buraları görmek için kısa birkaç günlük zamanın yetmeyeceğini söylemiştim. Sanırım yazı ile tek tek anlatmak da başınızın ağrımasına yol açacak. Ben  de bu kadar ayrıntıya girmek yerine Alanya’da gezilecek yerlerin listesini sizlere vererek, gittiğinizde daha net şekilde fikir edinmenize yardımcı olmayı daha uygun gördüm. İşte Alanya’da gezilecek yerler listesi.

 • Alanya Kalesi
 • Kızıl Kule
 • Alanya Müzesi
 • Damlataş Plajı
 • Damlataş Mağarası
 • Fosforlu Mağara,
 • Dim Mağarası
 • Dim Çayı
 • Sepadere Kanyonu
 • Alara Kalesi

Alanya gezi rehberi

Alanya’da gezilecek 10 yer ile sınırlı bıraktığıma bakmayın. Her bir yerine gittiğinizde daha farklı gezilecek yerleri göreceksiniz. Sadece ön bilgi olması açısından en popüler gezi noktalarını liste şeklinde sizlere sundum.

Alanya Gezi Rehberi- Alanya’da nerede kalınır?

Erken rezervasyon yaptırarak kalabileceğiniz çok sayıda Alanya oteli sizi bekliyor. Hazır yaz gelmemişken ve erken rezervasyon dönemi devam ederken şimdiden yerinizi ayırtmanızı öneririm. Her ne kadar dönem olarak değişik fiyatlar sunulsa da genel olarak Alanya otelleri fiyatları şu şekildedir.

Lüks oteller: 600 ile 1750 TL arasında

Orta fiyatlı oteller: 300 ile 750 TL arasında

Ucuz oteller: 100 ile 400 TL arasındadır.

Alanya'da nerede kalınır?

Alanya’da nerede kalınır?

Yeşil dağları, masmavi denizi, serin akarsuları, şehrin tarihe kattığı değerli noktalar, modern ve klasik tarzda çok sayıda tesise sahip olan Alanya’da konaklama için tercih edebileceğiniz çok sayıda yer vardır. Ama “ben Alanya’nın tarihi ve turistik dokuları ile birlikte tüm güzelliklerini bir arada yaşamak istiyorum” diyorsanız şuraları tercih edebilirsiniz.

Nerede kalınır

 • Konaklı
 • Okurcalar
 • Avsallar

Yukarıda verdiğim 3 yer, Alanya’nın en popüler yerlerinden biridir. Deniz, kum ve güneş üçlüsüne yakın olmak ve aynı zamanda tarihi dokularla iç içe olmak isteyenler için ideal fiyatlarla uygun otellerin bulunduğu bu yerlerde konaklayarak dilediğiniz gibi vakit geçirebilirsiniz. Ama benden söylemesi; otel fiyatlarını doğru şekilde araştırın, tek bir siteye bağlı kalmak yerine birkaç siteden araştırmanızı yapın. Çünkü bazı otel kiralama sitelerinde düzenlenen kampanyalar, daha ekonomik fiyatlarla tatil yapmanıza olanak tanıyacaktır.

Alanya’da yeme içme

Alanya, dünyanın her kesiminden insanların tatil yapmak için geldikleri bir yerdir. Böyle olması da buradaki restoranların sadece Akdeniz’e özel lezzetler sunmak yerine daha geniş kapsamda uluslararası mutfak kültürüne yer vermelerini etkiliyor. Ucuzdan pahalıya sıralandığında sanırım her keseye uygun mekân bulmanın Alanya’da mümkün olduğunu söyleyebilirim. Gittiğinizde biraz da kendiniz araştırarak daha güzel yerler bulabilirsiniz ama ben size birkaç yer söyleyeyim. Tabi ki damak zevki farklı olduğu için illa söylediğim yerlere gitmek zorunda olmadığınızı bilmenizi isterim.

Alanya yeme içme

Prima Restaurant Bar: İtalyan, Uluslararası, Akdeniz, Avrupa, Orta Avrupa mutfak lezzetlerine yer verilen bu restoran Tosmur Mah. 8. Sokak, Alanya adresinde Kleopatra Plajı’na 3 km. uzaklıkta yer almaktadır.

Vintage Brasserie & Winehouse: Uluslararası, Akdeniz, Şarap Barı, Avrupa lezzetlerine yer verilen bu mekan, Güllerpınarı Mahallesi Ahmet Tokuş Bulvarı No 113, Alanya adresinde Alanya Kalesi’ne 1,2 km. uzaklıkta yer almaktadır.

Ravza Restaurant: Akdeniz, Türk ve Ortadoğu mutfak kültürüne yer verilen bu mekan, Carsi Mah. Zambak Sok. No. 16, Alanya adresinde yer almış olup Alanya Kalesi’ne 1,4 km. uzaklıktadır.

Alanya’ya nasıl gidilir?

Turistik değeri yüksek bir yerden bahsederken elbette nasıl gidileceği hakkında bilgi vermeden geçmek doğru olmaz. Akdeniz bölgesinin en bilinen tatil beldelerinden biri olan Alanya’ya; uçak ile otobüs ile veya kendi aracınızla gidebilirsiniz. Türkiye ve dünyanın birçok yerinden direkt uçak seferlerinin düzenlendiği Gazipaşa Havalimanı’na giderek buradan Alanya şehir merkezine ulaşabilirsiniz.

İstanbul Alanya arası: 800 km.

Ankara Alanya arası: 560 km. mesafededir.

Uçak ile Gazipaşa Havalimanı’na geldikten sonra Alanya’ya ulaşmak için 40 km. bir yol yapmanız gerekir.  Buradan şehir merkezine ulaşım HAVAŞ servisleri ile yapılmaktadır. Fakat burada dikkat etmeniz gereken önemli husus, otobüs sefer saatleri, uçak iniş saatlerine göre uygulandığı için iniş saatinize dikkat etmeniz gerekir.

Alanya'ya nasıl gidilir?

Gazipaşa Havalimanı’ndan Alanya’ya taksi ile gitmek istediğinizde gece-gündüz tarifesi fark etmeksizin ödeme yaparsınız. +90 (533) 632 59 88 numaralı telefondan arayarak taksi ücretleri hakkında net bilgi edinebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here