Hayatımızı kolaylaştıran uygulamaların geçmişine baktığımızda hepsinin bir hikayesi vardır. Ne zaman çıkmaza gireriz, girdiğimiz bu çıkmazdan kurtulmak için başlarız bir çözüm yolu aramaya. İnsanın yaşadığı o en sıkıntılı zamanlar aslında onlar için büyük bir fırsattır belki ama o an anlamakta zorluk çekeriz. İşte Airbnb’ nin kuruluşu da böyle bir hikayeye dayanmaktadır.

 

Airbnb Nedir, Nasıl Kullanılır, Güvenilir mi?

Evlerinin kirasını ödemekte zorluk çeken Brian Chesky ve Joe Gebbia, evlerinin bir odasını kiraya vermek zorunda kalırlar. Bu odada sundukları hizmet ise bir şişme yatak ve kahvaltıdan ibaret olmaktadır. 2007 yılında Airbedandbreakfast olarak ortaya çıkıyorlar ve sonrasında isimleri Airbnb olarak değişiyor.

İlk olarak oda kiralamakla başlayan bu uygulama, ilerleyen zamanlarda ev ve ortak alan kiralamaya kadar büyümüştür. Sisteme iki şekilde kayıt olabiliyorsunuz. İster konaklamak için isterseniz de evinizi kiraya vermek için kaydolabiliyorsunuz.

Düşünsenize seyahate çıktınız kalabalık bir arkadaş grubu ile. Otele kişi başı ödeme yapmaktansa, bir ev kiralayıp kirayı paylaşmak çok daha ucuza gelecektir. Ben Airbnb deneyimini ilk olarak Kiev seyahatinde yaşamıştım. Siz de deneyimlemek için  buraya tıklayarak kaydolabilirsiniz. Karşılıklı kazanmaya dayalı bir üyelik sitemi oluşturmuşlar. Verdiğim linke tıklayarak ilk seyahatinizden itibaren kullanabilceğiniz 179 TL lik krediniz oluyor.

 

Paylaşım Üzerine Kurulu Bir Topluluk

2008 yılında ilk olarak iki tasarımcının üç gezgini evlerinde ağırlamasıyla başlamıştır. Bu şekilde milyonlarca ev sahibi ve seyahat sever, dünyanın her yerinde mekanlarını kaydedebilmek ve benzersiz konaklama seçenekleriyle rezervasyon yapabilmek amacıyla Airbnb hesabı oluşturuyor. Oluşturduğunuz profillerde sizin hakkınızda ev sahibine, ev sahibinin profili de size bilgi vermektedir.

Airbnb Neden Daha Ekonomik?

Airbnb’ nin otellerden ve özel işletmelerden daha uygun olmasının asıl sebebi, kiraladığınız evin özel kişiler tarafından yönetilmesidir. Durum böyle olunca otellerde bulunan ekstra ücretleri (yiyecek, içecek) ödemek zorunda kalmıyorsunuz. Airbnb, bulunduğunuz bölgedeki diğer ev fiyatlarına göre ortalama bir fiyat belirler. Dolayısıyla yüksek fiyat verenler talep görmeyeceği için fiyatlarını aşağıya düşürmek zorunda kalacaktır.

Airbnb’ ye Nasıl Üye Olurum?

Yukarıda sizlere verdiğim bağlantıyı tıklayarak ister sosyal medya hesaplarınızı kullanarak isterseniz mail adresinizi kullanarak kaydolabilirsiniz. Profilinizi basitçe oluşturduktan sonra ilk işiniz fotoğrafınızı eklemek olsun. Daha önce söylediğimiz gibi sizleri evlerine davet edebilmeleri için sizlere güvenilmesi lazım. Sistem sizden mail adresinizi, telefon numaranızı, sosyal medya hesaplarınızı veya kimlik bilgilerinizi paylaşmanızı isteyecektir. (olabildiğince siz olduğunuzdan emin olmak için.)

Daha sonra kimliğinizin doğrulanması istenecektir. Kimliğinizin, ehliyetinizin veya pasaportunuzun bir tanesinin fotoğrafını çekip sisteme yüklenmesini isteyecektir. Tabi ki sizler bu kadar güvenliği görünce belki de tedirgin olacaksınız. Ama şöyle düşünmek gerekir; bir otele gittiğinizde nasıl kimliğinizi veriyorsanız, burası da aynı şekilde işlemektedir.

Kimlik bilgilerinizi de doğruladıktan sonra Airbnb dünyasına hoşgeldiniz diyebiliriz artık.

Airbnb de Arama Nasıl Yapılır?

Kısacası gideceğiniz yerde nasıl bir otel araması yapıyorsanız, sistem de aynı şekilde çalışmaktadır. Anasayfada gideceğiniz bölgeyi, eve giriş çıkış tarihlerini ve kaç kişi konaklayacağınızı girerek arama tuşuna bastığınızda, o bölgedeki alternatifleri çıkaracaktır. Seçeneklerin içinden evlerin durumlarına bakarak, odaların fotoğraflarını ve fiyatlarını kontrol ederek seçim yapabilirsiniz.

 

 Airbnb Nasıl Çalışır?

Rezervasyon adımına geçmeden önce Airbnb’ nin nasıl çalıştığını da tekrar etmek isterim.

Airbnb, 2 farklı kategorideki insanları buluşturmak için aracılık yapan bir internet sitesidir. Bu kategoriler;

 1. Kısa süreli kalacak ev arayan insanlar ve
 2. Evini kısa süreli kiraya vermek isteyen ev sahipleri

Ev sahiplerinin paylaştıkları ilanlar aracılığı ile Airbnb üzerinde bir araya getirilir. Bu ilanlar 3 ana başlıkta sıralanır.

 1. Bütün Ev
 2. Özel Oda
 3. Paylaşımlı Oda
 • Ev sahibi kiraya vermek istediği evinin veya odasının fotoğraflarını çekip, bir profil oluşturur.
 • Kiracı ise belirlediği tarihlerde istediği bölgedeki evlere veya odalara bakar, karar verdikten sonra rezervasyon isteği gönderir.
 • İsteği gören ev sahibi rezervasyonu onayladığında işlem başlar. Ama bu rezervasyonu onaylamama hakkı da bulunmaktadır. Bunun için sizin profilinizin güvenilir ve doğru olması gerekmektedir. Rezervasyonu yaptırmadan isterseniz ev sahibi ile Airbnb üzerinden mesajlaşarak sormak istediklerinizi sorup, daha sonra da ödemeyi yapabilirsiniz.
 • Ev sahibi rezervasyonu onaylayana kadar ödemeniz Airbnb’ nin hesabında kalır.
 • Rezervasyon onaylandığında evin açık adresi ve bilgileri mailinize gelir.
 • Bu saatten konaklamaya yapacağınız güne kadar ev sahibi ile rahatlıkla iletişim kurabilirsiniz. Konaklama yapacağınız gün anahtarınızı teslim alıp evinize girebilirsiniz.
 • Ev sahibine yapılacak ödeme, konaklama bittikten sonra Airbnb tarafından komisyonu içerisinden düşülerek ödenir.
 • Konaklamadan sonra hem ev sahibi sizin hakkınızda hem de siz ev sahibi hakkında yorum yapabilirsiniz. Sizin ev veya ev sahibi hakkında yaptığınız olumsuz yorumlar, bir sonraki rezervasyonda kiracının evi tutup tutmaması konusunda yardımcı olacaktır.

Airbnb’ de Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Airbnb gerçekten güvenilir bir platform. Size tavsiyem evinizi seçmeden kullanıcı yorumlarını okumanız.
 • Kalacağınız evi seçerken filtrelere dikkat etmelisiniz. Siz paylaşımlı ev istemiyor olabilirsiniz ama bu seçimi dikkatli yapmazsanız sıkıntı yaşayabilirsiniz.
 • Rezervasyonunuzu yaptırdıktan sonra ev sahibinin telefonunu almayı unutmayın. Gittiğiniz yerde internette problem yaşayabileceğinizi düşünerek işinizi garantiye almalısınız.
 • Bazı rezervasyonlar 1 gün kalana kadar ev sahibine iptal izni verirken, bazıları 60 gün öncesine kadar izin verir. Mağduriyet yaşamamanız için seçtiğiniz evin iptal durumunu gözardı etmeyin.
 • Ev sahibinin yazdığı kuralları en az 1 kez okuyun. Ev sahibi belki evinde sigara içilmesine izin vermeyecektir. Belki de evcil hayvanınız vardır ve buna izin verilmeyecektir.
 • Evin giriş çıkış saatlerine dikkat etmelisiniz. Bir otel kadar keskin çizgileri olmasa da bir sonraki misafir için evin hazırlanması gerekmektedir. Sizin anahtarı teslim almanız için de giriş saati önemli olacaktır.
 • Rezervasyon sırasında bazı evlerde fiyata temizlik ücreti eklenmektedir. Ev sahibinin açıklamalarını iyi okumalısınız.
 • Eve giriş esnasında ev sahibine ulaşamazsanız mutlaka Airbnb yardım kısmından destek alın. Mutlaka size yardımcı olacaklardır.
 • Daha önce böyle bir deneyiminiz olmadıysa bu deneyimi yaşamanızı tavsiye ederim.

Airbnb Kullanmanın Avantajları Nelerdir?

 • Seyahatlerimizde bizi yoran en büyük unsurlar; uçak bileti ve konaklamadır. Airbnb bize daha ekonomik ve daha özgür konaklama fırsatı sunmaktadır.
 • Kalacağınız süre boyunca size ait bir evin olması demek aslında oralı gibi yaşamanızı sağlıyor. Kendinizi oraya ait gibi hissediyorsunuz. En azından ben böyle hissettim.
 • Ev sahibi ile sohbet ihtimaliniz olduğundan size gezilecek yerler, sokak lezzetleri gibi bilgiler verebiliyor.
 • Aynı zamanda dışarıda yemeğe para vermemek için evde hazırlık yapabileceğiniz bir ortam sağlıyor.

Airbnb Komisyonları

Bı kadar güzel bir platform tahmin edildiği üzere ücretsiz çalışmamaktadır. Bu servisin bir ücreti var ve bu ücret her rezervasyonda komisyon sistemi ile çalışmaktadır. Tam olarak komisyon ücreti şudur diyemesek de %13 – %20 arası değişiklik göstermektedir.

Airbnb’ nin kendi sitesindeki yardım kısmına da şuradan ulaşabilirsiniz, orada birçok sorunun cevabı var.

Huzurlu bir tatil geçirmeniz dileğiyle.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here