İstanbul a yakın kamp yeri arayanlar için tercih edilmesi gereken yerlenden bir tanesidir Ağva kilimli koyu.Sosyal medyada adını çok duyduğunuz, fotoğraflarına bayıldığınızı düşündüğüm Ağva Kilimli koyundan bahsetmek istiyorum bu yazımda sizlere.

Yazın sıcağında İstanbul’ un yoğunluğundan kaçmak isteyenlerin tercih edebilecekleri en güzel yerlerden bir tanesidir Ağva Kilimli koyu. İstanbula yakın kamp yeri listenizde ilk sıraya yerleştirmeniz gereken bir yer Ağva kilimli koyu.

Ağva Kilimli Koyu’ na Nasıl Gidilir?

İstanbul’ a 95 km uzaklıkta olan bu yere ulaşmak için ilk önce Ağva’ ya ulaşmamız gerekiyor. Daha sonra ise 5 – 10 dk bir yolculuk sonucunda Ağva Kilimli koyuna ulaşmış oluyoruz. Gel gelelim nasıl gideceğimize; özel aracınız varsa Şile – Ağva yolunu takip ederek ortalama 1.5 saat sonra Ağva’ ya ulaşmış olursunuz. Ağva’ ya geldiğinizde herhangi bir esnafa sorarsanız Kilimli koyunu size gösterirler, herhangi bir tabelası bulunmamakta.

Toplu taşıma ile gidecek olan gezginlerimiz içinse Üsküdar’ dan 139A otobüslerine binerek yaklaşık 3.5 – 4 saatlik yolculuk sonucunda Ağva’ ya ulaşmış olursunuz. Ağva merkeze geldikten sonra ya taksiye bineceksiniz ya da yürüyerek kilimli koyuna gidebilirsiniz. Taksiye binmenizi tavsiye ederim, yürümek isterseniz yaklaşık 5 km lik bir yol sizleri bekliyor olacak.

Otobüs saatleri için  buraya  tıklayınız.

Ağva Kilimli Koyunda Kamp

Kilimli koyuna geldiğinizde kamp yapmak yasaktır diye bir tabela görebilirsiniz. Sahil kiraya verildiği için kamp yapacağınız yer için sizden bir bedel isteniyor. Ama bizler yarımada şeklinde olan bir yere kurduk kampımızı. Bu bölge kimseye ait olmamasına rağmen restoranta yakın yerde bulunan bir çoban buralar hepsine ben kira veriyorum, kime sorarak burda kamp yapabiliyorsunuz demişti. Bizler de amcayı kırmadan tatlı dille izin almaya çalıştık ama gönül rahatlığı ile izin verdiğini düşünmüyorum.

Kamp kurduğumuz  bu ada aşırı rüzgar alıyor önce bunu söylemek isterim, hazırlıklı olmanızda fayda var. Ateş yakabileceğiniz bir kamp yeri ama daha önce ateş yakanlar olmuş oraları tercih ederseniz çevre temizliği açısından çok daha güzel olur. Kamp yapan gezginler bilir; en büyük sıkıntı odun bulmak. Bunun için kamp alanına gelirken yol kenarında veya ormanlık alana biraz girerek odun toplayabilirsiniz. Bizler bayağı bir odun toplamıştık ve gece ateş başında keyifli zaman geçirmiştik.

Kilimli koyunda başka neler yapabiliriz derseniz, fotoğraf meraklıları çok güzel gün batımı fotoğrafları çekebilirler. Bunun haricinde ise havanın sıcak olduğu bir zamanda orada iseniz denize de girebilirsiniz. Kamp kurduğumuz alanın hemen altı çok temiz bilginize.

Kilimli Koyunda Yeme İçme

Kamp kurduğumuz alanın hemen tepesinde bir restoran bulunmakta ama bizler fiyatların yüksek olabileceğini düşündüğümüz için Ağva merkezde alışveriş yapıp öyle kamp alanına geçtik ki sizlere de tavsiyem bu şekildedir. Kamp alanında hızlı hazırlık yapıp tüketebileceğiniz yiyecekler seçin, bizler sucuk ekmekle karnımızı bir güzel doyurduk.

Ne Zaman Gidilir?

Yılın her zamanı gidilebilir diyemeyeceğim arkadaşlar, bizler Nisan ayı sonunda gittiğimiz için akşam üşümüştük, rüzgar aldığını yukarıda belirtmiştim. Nisan ayından itibaren Ekim ayına kadar gidilebilecek bir yer diyebilirim.

Ağva Kilimli Koyu videomuzu izlemek isteseniz hemen aşağıya bırakıyorum.

 

Tüm gezi ve kamp fotoğraflarım için Instagram @gezgin_tripod takip edebilirsiniz.

Bu yazı Gezgin Tripod tarafından hazırlanmış, marka tescili bulunmaktadır. Fotoğraflar Gezgin Tripod’ a ait olup telif hakkı taşımaktadır. Alıntı yapmak isterseniz Gezgin Tripod ismi ve sitemize bağlantı verilmesi gerekmektedir.

Yazımızı beğendiyseniz abone olmayı ve yorum yapmayı unutmayalım lütfen. Sosyal medya hesaplarımızdan takip ederseniz yazılarımızdan daha hızlı haberdar olabilirsiniz.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here