Akdeniz bölgesinin en iyi bilinen ve geçmişi ile günümüzün değerlerinin harmanlandığı şehir Adana, gezilip görülmeyi en çok hak eden kentlerimizden biridir. Akdeniz’e 30 km. içeride, Seyhan Nehri üzerinde kurulu olan kent, müzeleri, camileri, doğal tabiat alanları ile görülmeye değer bir şehirdir.

Adana Hakkında

Ülkemizin ”01” plakalı şehri, kebabın, pamuğun kalbi, son yıllarda  özellikle lezzet turizmi ile oldukça tercih edilsede bundan daha fazlasına sunmakta bizlere. 2016 yılı nufus sayımına göre 2 milyondan fazla vatandaşın yaşadığı ülkemizin en büyük 5 şehrinden bir tanesi.

Tarihi boyunca farklı medeniyetlere tanıklık etmiş ve uğruna savaşların yaşandığı Adana, geçmişten günümüze taşıdığı kültürel mirasları ile misafirlerini kucaklıyor. Adana Kalesi, Anavarza Kalesi, Yılanlı Kale, Feke Kalesi, Adana Taş Köprü, Varda Köprüsü, Adana Ulu Camii, Hasan Ağa Camii, Ağca Mescit, Gön Hanı, Tuz Hanı, Çarşı Hamamı ve Irmak Hamamı gibi kentin önde gelen yerleri, ziyaret edilmeye değer ve zamanın en iyi şekilde geçmesini sağlayan alanlardır.

Adana'da gezilecek 10 yer

Adana’da gezilecek 10 yer

  • Taş Köprü
  • Ulu Camii (Ramazanoğulları Camii)
  • Ramazanoğlu Medresesi
  • Tarihi Saat Kulesi (Büyük Saat)
  • Tarihi Kazancılar Çarşısı
  • Adana Etnografya Müzesi
  • Bebekli Kilisesi
  • Adana Merkez Parkı
  • Sabancı Merkez Camii
  • Arkeoloji Müzesi

Taş Köprü

Romalılar döneminde II. Yüzyılda inşa edilen Taş Köprü, dünyanın araç trafiğine açık en eski köprüsüdür. Seyhan nehri üzerine kurulu olan köprü, ilk yapıldığında 21 gözlü olarak yapılsa da günümüzde kara kısmının taşlarla doldurulması yüzünden 14 gözlü gibi görünüyor. Köprünün karşısında yer alan Adana Merkez Camii, köprüye farklı bir hava katıyor.

Adana Taş Köprü

Ulu Camii (Ramazanoğulları Camii)

Tarihin önemli dönemlerine tanıklık eden Adana’nın antik bölümü yani eski şehir bölümü, görülmeye değer mimari eserlere sahiptir. Ramazanoğulları’nın geride bıraktıkları en güzel yapılardan biri hiç şüphesiz, tarihe meydan okuyan yönleriyle Adana’ya renk katan Ulu Camii yani diğer adıyla “Ramazanoğulları Camii.” 1541 yılında yapımı tamamlanan cami, duvarları ve iç mimarisi ile son derece dikkat çeken bir yerdir.

Ulu Camii (Ramazanoğulları Camii)

Ramazanoğlu Medresesi

Ramazanoğlu Beyliği’nden bu yana ayakta kalmayı başaran Ramazanoğlu Medresesi, hemen Ulu Camii’nin karşısında yer alıyor. Enfes bir bahçeye sahip olan medrese, mimarisi ile göz dolduruyor. Zaman zaman gençler içeride ney dinletisi yapıyorlar. Gezi günlerinizde böyle bir etkinliğe denk geldi iseniz kesinlikle çok şanslı olduğunuza inanabilirsiniz.

Ramazanoğlu Medresesi

Tarihi Saat Kulesi (Büyük Saat)

Tarihi Saat Kulesi veya diğer adıyla “Büyük Saat” Adana ile özdeşleşen bir miras. Ramazanoğlu Medresesi’nden çıkığınızda sol tarafa doğru ilerlediğinizde hemen gözünüze çarpar. 32 metre yükseklikte olan Tarihi Saat Kulesi, fotoğraf çekmek için en güzel yerlerden biridir. Saat, 1881 yılında inşaatı başlamış olup 1 yıl sonra tamamlanmıştır.

Tarihi Saat Kulesi (Büyük Saat)

Tarihi Kazancılar Çarşısı

Adana’yı gezerken görülmeden dönülmemesi gereken en güzel yerlerden biri de Tarihi Kazancılar Çarşısı’dır. Bakır ve kazan imalatının yapıldığı bu yer, merkezin göbeğinde yer alıyor. Yani Tarihi Saat Kulesi’nin olduğu bir bölgede… Şehre nostaljik bir görünüm sunan çarşı, bakırların birbirine çarpması ile hoş bir ritim tutuyor. Buraya gelmişken sağlı sollu sıralanan kebapçılardan birinde oturup “Adana Kebabı” yemeyi ihmal etmeyin.

Tarihi Kazancılar Çarşısı

Adana Etnografya Müzesi

1924 yılına kadar kilise olarak kullanılan Adana Etnografya Müzesi, şehir gezisinde kesinlikle görülmesi gereken en şahane yerlerden biridir. Kapısına geldiğinizde müze olduğunu anlamak için durup bir daha bakmanız gerekiyor. Tarihi yapısının bozulmamış olması, buranın müze olduğu algısına kapılmayı biraz zorlaştırıyor. Müze içerisinde Çukurova köylerinde ve Toroslar’da yaşayan Yörüklere ait eşyalar sergileniyor. Hazır gelmişken şehrin kadim kültürünü yakından tanımak için müzeyi gezmenizi öneririm.

Adana Etnografya Müzesi

Bebekli Kilisesi

1880’li yıllarda St. Paul adına yapılmış bir İtalyan Katolik kilisesi olan Bebekli Kilise, Adana Kazancılar Çarşısı’ndan 10 dakika kadar yürüme mesafesinde. Adana’ya geldiğiniz güne bağlı olarak içeriyi ziyaret edebilirsiniz. Pazar günleri kilisenin kapalı olduğunu hatırlatayım. Buraya “Bebekli Kilise” denmesinin nedeni içeride yer alan Meryem Ana’nın elindeki 2,5 metre uzunluğundaki tunç heykeldir. Bunu bebeğe benzettikleri için bu ismi almış.

Bebekli Kilisesi

Adana Merkez Parkı

Adana, sıcak bir iklime sahiptir. Yaz aylarında gideceksiniz kesinlikle hazırlıklı olmanızı söylemem gerekiyor. Nem oranı çok yüksek olan şehrin merkez parkı, yaz aylarında dolup taşıyor. Yüksek ağaçların ve envaı çeşit bitkilerin olduğu Adana Merkez Parkı, şehri gezerken duraklayabileceğiniz ve biraz olsun nefes alabileceğiniz bir yerdir.

Adana Merkez Parkı

Arkeoloji Müzesi

Türkiye’nin en eski 10 müzesi arasında yer alan Adana Arkeoloji Müzesi, şehir gezisinde mutlaka görülmesi gereken yerlerden biridir. Cumhuriyet döneminden hemen sonra açılan bu yerde, Hititlere ait Kapı Arslan’ı, yazıtlar ve lahitler yer alıyor. Pazartesi günleri hariç haftanın her günü Arkeoloji Müzesi’ni ziyaret edebilirsiniz.

Arkeoloji Müzesi

Sabancı Merkez Camii

Seyhan Nehri’nin hemen kıyısına kurulan ve Adana’nın sembol yerlerinden biri olan Sabanı Merkez Camii, Adana’da kesinlikle görülmesi gereken en güzel yerlerden biridir. 6 adet 99 metre yüksekliğinde minaresi ile Türkiye ve Ortadoğu’nun en büyük camisi olarak nam yapan bu cami, 4 yarım-kubbe 4 halife ve 4 mezhebe, 5 kubbe İslam’ın 5 şartına, 6 minare ise imanın 6 şartına denk gelecek şekilde tasarlanmış. Oldukça büyük bir cami olması, şehre gelen turistlerin dikkatini üzerine çekmeyi başarıyor.

Sabancı Merkez Camii

Yeme-İçme

Her yörenin kendine has lezzetleri vardır. Her ne kadar Adana, kebabı ile ün yapan bir şehrimiz olsa da buranın farklı lezzetlerinin de olduğunu söylemek gerekir. Kazancılar Çarşısı’nda sağlı sollu dizilen kebapçılardan hariç şehrin önemli restoranlarında kentin diğer yöresel yemeklerini tadabilirsiniz. Adana usulü börek, Anason Gevreği, Acebek Tarator, Yeşil Zeytin Salatası, Sini Köftesi ve Şırdan gibi yerli yiyecekler, Adana ile özdeşleşmiştir.

Adana’ya nasıl gidilir?

Adana, Akdeniz bölgesinde yer alan ve yol güzergahı bir şehirdir. Otobüs ile veya uçak ile kolaylıkla ulaşılabilen şehirde, toplu taşıma araçları aktif olarak hizmet vermektedir. Adana uçak bileti almak için havayolu firmalarının internet sitelerini veya acentelerin sitelerini ziyaret edebilirsiniz. Türkiye’nin dört bir yanından şehre sefer düzenleyen otobüs firmalarından Adana otobüs bileti temin ederek de şehri gezebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here