Akdeniz bölgesinin en çok tanınan şehirlerinden olan Adana, geçmiş ile günümüzün harmanlandığı ve gezilip görülmeyi en çok hakeden kentlerimizden birisidir. Akdenizden 30 km. içeride, Seyhan Nehri üzerinde kurulu olan kent, müzeleri, camileri, doğal tabiat alanları ile görülmeye değer bir şehirdir. Adana’ da gezilecek yerleri bu yazımda sizler için listeledim.

Adana’da gezilecek en güzel 12 yer

Başlamadan önce gezilerimden daha hızlı, anlık haberdar olmak isterseniz instagram hesabım @gezgin_tripod u takip edebilirsiniz.

Taş Köprü

Romalılar döneminde II. yüzyılda inşa edilen Taş Köprü, dünyanın araç trafiğine açık en eski köprüsüdür. Seyhan nehri üzerine kurulu olan köprü, ilk yapıldığında 21 gözlü olarak yapılsa da günümüzde kara kısmının taşlarla doldurulması yüzünden 14 gözlü gibi görünüyor. Köprünün karşısında yer alan Adana Merkez Camii, köprüye farklı bir hava katıyor.

Adana Taş Köprü

Ulu Camii (Ramazanoğulları Camii)

Tarihin önemli dönemlerine tanıklık eden Adana’ nın antik bölümü yani eski şehir bölümü, görülmeye değer mimari eserlere sahiptir. Ramazanoğulları’ nın geride bıraktıkları en güzel yapılardan biri hiç şüphesiz, tarihe meydan okuyan yönleriyle Adana’ ya renk katan Ulu Camii yani diğer adıyla “Ramazanoğulları Camii” 1541 yılında yapımı tamamlanan, duvarları ve iç mimarisi ile son derece dikkat çeken bir yerdir.

Ulu Camii (Ramazanoğulları Camii)

Ramazanoğlu Medresesi

Ramazanoğlu Beyliği’ nden bu yana ayakta kalmayı başaran Ramazanoğlu Medresesi, hemen Ulu Camii’ nin karşısında yer alıyor. Enfes bir bahçeye sahip olan medrese, mimarisi ile göz dolduruyor. Zaman zaman gençler içeride ney dinletisi yapıyorlar. Gezi günlerinizde böyle bir etkinliğe denk geldiyseniz kesinlikle şanslı olduğunuza inanabilirsiniz.

Ramazanoğlu Medresesi

Tarihi Saat Kulesi (Büyük Saat)

Tarihi Saat Kulesi veya diğer adıyla “Büyük Saat” Adana ile özdeşen bir miras. Ramazanoğlu Medresesi’ nden çıktığınızda sol tarafa doğru ilerlediğinizde hemen gözünüze çarpar. 32 metre yükseklikte olan Tarihi Saat Kulesi, fotoğraf çekmek için en güzel yerlerden biridir. Saat, 1881 yılında inşaatı başlamış olup, yapımı 1 yıl sonra tamamlanmıştır.

Tarihi Saat Kulesi (Büyük Saat)

Tarihi Bakırcılar Çarşısı

Adana’ yı gezerken görülmeden dönülmemesi gereken en güzel yerlerden biri de Tarihi Kazancılar Çarşısı’ dır. Bakır ve kazan imalatının yapıldığı bu yer, merkezin göbeğinde yer alıyor. Yani Tarihi Saat Kulesi’ nin olduğu bir bölgede. Şehre nostaljik bir görünüm sunan çarşı, bakırların birbirine çarpması ile hoş bir ritim tutuyor. Buraya gelmişken sağlı sollu sıralanan kebapçılardan birinde oturup “Adana Kebabı” yemeyi ihmal etmeyin.

Tarihi Kazancılar Çarşısı

Adana Etnografya Müzesi

1924 yılına kadar kilise olarak kullanılan Adana Etnografya Müzesi, şehir gezisinde görülmesi gereken en şahane yerlerden biridir. Kapısına geldiğinizde müze olduğunu anlamak için durup bir daha bakmanız gerekiyor. Tarihi yapısının bozulmamış olması, buranın müze olduğu algısına kapılmayı biraz zorlaştırıyor. Müze içerisinde Çukurova köylerinde ve Toroslar’ da yaşayan Yörüklere ait eşyalar sergileniyor. Hazır gelmişken şehrin kadim kültürünü yakından tanımak için müzeyi gezmenizi öneririm.

Adana Etnografya Müzesi

Bebekli Kilisesi

1880’ li yıllarda St. Paul adına yapılmış bir İtalyan Katolik kilisesi olan Bebekli Kilise, Adana Kazancılar Çarşısı’ na 10 dakika yürüme mesafesinde. Adana’ ya geldiğiniz güne bağlı olarak içeriyi ziyaret edebilirsiniz. Pazar günleri kilisenin kapalı olduğunu hatırlatayım. Buraya “Bebekli Kilise” denmesinin nedeni içeride yer alan Meryem Ana’nın elindeki 2,5 metre uzunluğundaki tunç heykeldir. Bunu bebeğe benzettikleri için bu ismi almış.

Bebekli Kilisesi

Adana Merkez Parkı

Adana, sıcak bir iklime sahiptir. Yaz aylarında gideceksiniz kesinlikle hazırlıklı olmanızı söylemem gerekiyor. Nem oranı çok yüksek olan şehrin merkez parkı yaz aylarında dolup taşıyor. Yüksek ağaçların ve envai çeşit bitkilerin olduğu Adana Merkez Parkı, şehri gezerken duraklayabileceğiniz ve biraz olsun nefes alabileceğiniz bir yerdir.

Adana Merkez Parkı

Arkeoloji Müzesi

Türkiye’ nin en eski 10 müzesi arasında yer alan Adana Arkeoloji Müzesi, şehir gezisinde mutlaka görülmesi gereken yerlerden biridir. Cumhuriyet döneminden hemen sonra açılan bu yerde, Hititlere ait Kapı Arslan’ı, yazıtlar ve lahitler yer alıyor. Pazartesi günleri hariç haftanın her günü Arkeoloji Müzesi’ ni ziyaret edebilirsiniz.

Arkeoloji Müzesi

Sabancı Merkez Camii

Seyhan Nehri’ nin hemen kıyısına kurulan ve Adana’ nın sembol yerlerinden biri olan Sabancı Merkez Camii, 6 adet 99 metre yüksekliğinde minaresi ile Türkiye ve Ortadoğu’nun en büyük camisi olarak nam yapmış, 4 yarım kubbe 4 halife ve 4 mezhebe, 5 kubbe İslam’ın 5 şartına, 6 minare ise imanın 6 şartına denk gelecek şekilde tasarlanmış. Oldukça büyük bir cami olması, şehre gelen turistlerin dikkatini üzerine çekmeyi başarıyor.

Sabancı Merkez Camii

Varda Köprüsü / Alman Köprüsü

Osmanlı ve Almanya’ nın birlikte yaptırdıkları görülmeye değer köprülerden bir tanesidir. Varda Köprüsü’ nün yapılma amacı ise Osmanlı’ nın asker, yolcu, eşya taşıması; Almanya’ nın da petrol kaynaklarına hızlıca ulaşabilmesi için yapılmıştır. Dağları birbirine bağlayan bu köprü, yaz ve ilkbahar aylarında gezginlerin uğrak noktalarındandır.

Benim gibi James Bond hayranı iseniz mutlaka o sahneyi hatırlayacaksınız diye düşünüyorum. Serinin en ilgi çeken filmlerinden olan Skyfall filmine konu olmuştur Varda Köprüsü. Adana gezinizde listenizde mutlaka olması gereken bir yer diye düşünüyorum.

varda köprusu adana gezilecek yerler
Varda Köprüsü Adana gezilecek yerler

Çukurova Üniversitesi Kampüsü

Adana’ ya  kadar gelmişken Çukurova Üniversitesi kampüsünü de gezmeden olmaz dedim ve listeme ekledim. Tabi bir problem vardı, “kampüse nasıl gireceğiz”, bir şekilde güvenliği ikna edip girmek istiyordum. Çünkü Seyhan nehri o kadar güzel gözüküyor ki buradan dronla video almak istiyordum. Rica ettim şehir dışından geldiğimi gezmek istediğimi söyleyince izin verdiler. Sizler de bu şekilde izin alabilirsiniz. Şehir merkezine 15 km uzaklıkta olan Seyhan gölünün tam kıyısına kurulan bu kampüsü listenize eklemelisiniz.

Çukurova Üniversitesi Kampüsü
Çukurova Üniversitesi Kampüsü

 

6 YORUMLAR

 1. merhabalar emeğinize sağlık ek olarak bazı güzel yerleri söylemek istedim
  1-Hasan Ağa Camii
  2-Çatalan köprüsü
  3-Lokanta olarak Öz Asmaaltı Kebap Salonu (çok lezzetli)
  4-Otel olarak Saydam Otel (4 yıldız hizmeti veriyor )
  5-Cafe olarak Dilber Cafe (manzara süper)
  6-Çakmak caddesi – (İstabul taksim gibi)

 2. Eski adana’ ya, yani tarihi sur içindeki eski yerleşim yerlerine gidin. sokaktan seyyar şırdan ve işkembe dolması yiyin. yine seyyar salgam ve turşucular var. ama en fazla çeşidi, seyhan nehri üzerindeki sabancı cami önünde bulabilirsiniz, oradan yiyin. kebap için salaş yerleri tercih edin. ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ kampüsünde kalan baraj gölüne gidin.ULU CAMİyi ve TAŞ köprüyü mutLaka görün. yüreğir’ deki roma ve selçuklu dönem eserlerini de görebilirsiniz.
  Aile oteli arıyorsanız SAYDAM OTEL den rezervasyon yapın pişman olmuyacaksınız cana yakın bir işletme

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here