Erken rezervasyon,sık seyahate çıkanlar için önemli bir kavramdır ancak buna rağmen ülkemizde bu kavramın kullanılması çok uzun zamanlara dayanmıyor. Henüz 5-6 yıldır daha yaygın kullanılmaya başlanan erken rezervasyon kavramı, aslında seyahatin ekonomik geçmesini sağlar.

Bu yazımızda, 10 adımda erken rezervasyon nasıl yapılır?Sorusuna cevap vereceğiz. Seyahate çıkmadan önce mutlaka okunması gereken bir yazı olarak değerlendireceğiniz bu makale, ekonomik bir tatil için önemli ip uçları içermektedir.

Her ülkeye göre değişik dönemler, “erken rezervasyon dönemi” olarak tanımlanır. Bizde Aralık ayında başlayan ve Nisan ayında sona eren dönemde satın alınan oteller, tatil paketleri için kullanılır. Bununla birlikte yolculuk yaparken uçak ile seyahat etmek isteyenlerden iseniz bu konuda da erken rezervasyon yaptırabilirsiniz ama bunun dönemi belli aylar arasında değil, seyahatten 16 hafta öncesidir.

Erken rezervasyon

Erken rezervasyon nedir?

Yaz döneminde çıkacağınız bir tatil için 4-5 ay öncesinden yer ayırtmaya erken rezervasyon denir. Ortalama yüzde 40 kadar indirim sağlanan bu rezervasyonlar, ülkemizde Aralık ayında başlar, Nisan ayının ortalarına doğru biter. Ülkeye giren yabancı turistlerin sayısına bağlı olarak erken rezervasyon dönemleri uzatılabilmektedir. Tatil firmalarının kampanyalarını takip ederek hangi dönemlerde erken rezervasyon avantajlarından yararlanabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

“Artık konuya gir” dediğinizi duyar gibiyim, ben de sözü çok fazla uzatmadan erken rezervasyon nasıl yapılır konusunu sizlere anlatmaya başlayayım.

Erken rezervasyon

10 adımda erken rezervasyon nasıl yapılır?

  • Tatil tarihlerini belirleyin,
  • Tatil bölgesini seçin,
  • Konaklayacağınız oteli araştırın,
  • Oteli seçin,
  • Rezervasyon sitesini seçin,
  • İptal ücretleri hakkında bilgi alın,
  • Garanti fiyat uygulamaları hakkında bilgi edinin,
  • Erken rezervasyon yapın,
  • Erken rezervasyon sigortası yaptırın,
  • Dilediğiniz tatile “merhaba” deyin.

Tatil tarihlerini belirlemek önemli!

Tatil dönemi, hangi sezon olursa olsun daha uygun maliyetlerle tatil yapmak için tarihleri belirlemek son derece önemlidir. Sadece yaz tatillerinde değil, kış tatillerinde de buna dikkat etmek gerekiyor. Ama genel olarak Türkiyeli insanlar yaz tatiline daha çok çıktıkları için konuyu bu dönem üzerinden değerlendireceğiz. Neden tarihler önemli?Çünkü erken rezervasyon yaptırmanın en büyük hatta tek şartı erken dönemde yer ayırtmaktır. Mesela haziran ayında tatile çıkmayı planlıyorsanız, şimdiden araştırmalarınızı yapın ve uygun bir yeri seçin. Bu size ortalama yüzde 40 dolaylarında indirim sağlayacaktır.

Tatil bölgesini seçtiniz mi?

Tatilden geleli 1 hafta olmamışken beden kendini yeniden yorgunluğa amade imiş gibi hissetmeye başlar ve önümüzdeki yılın tatil günlerini iple çekmeye başlar. Bu hislerin bir yandan iyi olduğunu söylemem gerekiyor. Çünkü önceden tatil planı yapıldığında hem boş yer bulma sorunu yaşanmıyor hem de daha keyifli bir tatil yapılabiliyor. Ama burada önemli olan tatil bölgesini seçmektir. Akdeniz bölgesinde tatil yapmayı düşünüyorsanız, Fethiye, Kaş, Kalkan, Side, Alanya, Assos, Ayvalık gibi ülkenin turizm açısından önemli yerlerini tercih edebilirsiniz.

Erken rezervasyon

Hangi otelde konaklayacaksınız?

Otel seçerken dikkat edilmesi gereken tek şey fiyatlar değil. Bunun yanında otelden memnun kalan müşteri sayısını da incelemek gerekiyor. Bu yüzden sadece bir otel rezervasyon sitesine bağlı kalarak hareket etmeyin. Zira bu işin de artık parasal boyutu var, yani oteller hakkında yapılan yorumlar, site sahipleri tarafından yapılabiliyor. Bu yüzden seçeceğiniz oteli farklı sitelerden de inceleyerek otel puanının en az “8” olmasına dikkat edin.

Bulduysanız seçin!

Evet, otelinizi araştırdıktan sonra istediğiniz özelliklere sahip ise erken rezervasyon indirimleri de uygulanmış ise hiç zaman kaybetmeye gerek duymadan rezervasyon yaptırın. Daha sonraki dönemlerde bu işlemi yapmanız, daha fazla para ödemenize neden olabilir. Erken rezervasyon indirimleri genellikle Akdeniz ve Ege bölgelerindeki otellerde sunulmaktadır, yani rotanız bu sene bu bölgeler ise şansınızın daha fazla olduğunu söyleyeyim.

Erken rezervasyon

Erken rezervasyon için firma seçin

Daha önceki dönemlerde kısıtlı birkaç internet sitesi veya adı bilinen tatil acenteleri vardı. Bu da şansın çok yüksek olmasına izin vermiyordu. Ancak günümüzde sayıca bir hayli çok olan rezervasyon siteleri bulunmaktadır. Tüm bu siteler arasından araştırmalarınızı yaptıktan sonra en uygun fiyatı veren firmayı tercih edin.

İptal ücretini araştırın!

Ola ki tatil gününüze az bir zaman kala evdeki hesap çarşıya uymadı, patronun morali bozuldu ve izninizi iptal etti… Bu durumda ne yapacaksınız? Erken rezervasyon yaptırdığınızı da biliyorsunuz… Eğer iptal ücreti almayan bir firma ise kesinlikle paranız çöpe gitmeyecektir. Çok cazip fiyatlarla satılan “Erken rezervasyon iptal güvence paketi”ile bu durumu çözebilirsiniz. Genellikle firmalar bu konuda sitelerde bilgi verirler ama bulamadıysanız da iletişim sayfasından mutlaka firma ile görüşün.

Erken rezervasyon

“Fiyatları garantileyin” ne demek?

“Garanti oda”diye bir şey duydunuz mu? Duymuşsunuzdur da mutlaka ben yine de az bir açıklık getireyim. Acenteler, tatil dönemi öncesinde otelleri arayarak odaları garanti satacak şekilde alır ve buna göre de komisyonu yüksek tutar. Bir oteli sadece bir acente almıyor, aksine birçok acente satın alıyor. Bu da bazı yerlerde aynı otellerin daha yüksek fiyatlı çıkmasına neden oluyor. İşte erken rezervasyon yaptırırken, acenteye daha uygun fiyat bulunduğu taktirde ücret farkını ödeyip ödemediklerini sorun. Böylelikle daha uygun fiyata bulduğunuzda en azından paranızı garanti edersiniz, çoğu acente bunu kabul ediyor.

Ve erken rezervasyon

Konumuzun asıl meselesi aslında bu idi ama daha öncesinde bilinmesi gerekenleri sizlere sunmak istedim. Erken rezervasyon, yukarıda da açıkladığım gibi Aralık-Nisan ayları arasında yapılan rezervasyonlara denmektedir. Daha ekonomik bir tatil için bunu yapmanız en azından %35 daha indirimli tatil yapmanıza fırsat sunacaktır. Yani göz ardı edilmeyecek önemli bir konudur.

Erken rezervasyon sigortası önemli!

Erken rezervasyon sigortası ne demek biliyor musunuz? Mesela öncesinden kararlaştırdığınız bir tatile bir hafta kala planlarınız alt üst oldu ve siz bu tatile gidemeyeceksiniz. Bu duruda sigorta devreye girer ve tatil gününe 72 saat kalaya kadar koşulsuz iade hakkına sahip olursunuz. Yani olası bir aksilik durumunda paranız yanmaktan kurtulur.

Erken rezervasyon

İyi tatiller…

Yukarıda sizler için araştırdığım ve önemli oranda faydasını gördüğüm 10 adımda erken rezervasyon ile ilgili bilgi verdim. Uyup uymamak, bakıp bakmamak sizin bileceğiniz iş tabi. Ama bence kesinlikle seyahate çıkmadan önce bu ve bunun gibi bilgileri incelemek gerek. Tabi bundan çok daha kapsamlı bilgiler de bulabilirsiniz. Bence her bir fikir denenmeye ve dinlemeye değerdir. En nihayetinde sık tatile çıkan biri olsanız bile daha ekonomik şartlarda tatil yapmak istersiniz. Bu yüzden bu tip yazılara önem vermenizi öneririm…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here